KULTURNA BAŠTINA KOJU TREBA CIJENITI

JURICA PAVIČIĆ O BUNI NA TRŽNICAMA 'Trezorski ministar bič božji mora pokazati više savitljivosti prema pazarima. Oni ne smiju postati Lidl'

Zagreb, 030713.Dolac.Nastavljen je prosvjed preprodavaca prehrambenih proizvoda sa Dolca koji se ne slazu sa uvodjenjem fiskalnih blagajni na trznice. Okupljeni prosvjednici sa Dolca krenuli su prema Poreznoj upravi u Petrinjskoj.Na fotografiji: prosvjed preprodavaca protiv fiskalnih blagajni.Foto: Tomislav Kristo / CROPIX
 Tomislav Krišto / CROPIX

Ovog tjedna, Jutarnji list je u povodu ulaska Hrvatske u EU objavio tekst novinskog veterana Željka Ivanjeka koji je u zanimljivom eseju izložio vlastita iskustva sa strancima koje je vodio u razgledanje Zagreba.

Na jednom mjestu, Ivanjek piše kako bi se strancima svidjela katedrala, Markov trg, Lotršćak ili Opatovina, ali da je stvarni predmet ushita većine njih bio - Dolac. Zagrebačka tržnica bila je točka na koju bi se svaki “furešti” zalijepio kao oparen. Slične priče ja već godinama slušam i od splitskih vodiča.

Većina njih pričat će vam o turistima koji u pet minuta pogledaju Peristil, ali na splitskom pazaru ili peškariji provedu i pola sata. Posljednjih godina - nakon splitskog turističkog buma – već smo se dobrano navikli na prizore stranaca koji šalabajzaju po Peškariji i Pazaru, toliko da su nam ti prizori postali posve udomaćeni. Na Peškariji, mladi Japanci fotografiraju palamide, tabinje i grdobine.

Na Pazaru, Rusi probiru sir, a mladi bekpekeri kupuju višnje, trešnje i marelice. Povorke turista hodaju našim gastronomskim svetištima i pomno proučavaju te neobične trave koje mi jedemo, a oni ih prvi put vide: žutinicu i mišancu, maslačak i cikoriju, divlju šparogu, blitvu, verzot i raštiku. Svi ljudi koji dođu u Hrvatsku u pravilu će među prvim fascinantnim iskustvima izdvojiti upravo - iskustvo tržnice.

A izdvojit će ga zato što naše tržnice i jesu čudesne. U životu sam dosta putovao. Vidio sam peškarije Lisabona i Barcelone, pohodio sam skopski Bitpazar i istanbulski Misir Bazar, kupovao sam u Sarajevu sušenu kozletinu, u Turskoj začine i u Portugalu friški bakalar. Ipak, malo gdje sam vidio tako spektakularne tržnice i ribarnice kao u Hrvatskoj, a posebice u Splitu.

Prvi razlog za to je što kod nas tržnice i ribarnice nisu zabačene, u nekom sporednom, servisnom dijelu grada, pokraj dokova ili hladnjača. Pazar i peškarija u nas se koče na centralnim lokacijama, kao da time reflektiraju središnju važnost koju hrana ima u ljudskim životima. Nadalje, naši pazari u pravom su smislu riječi odraz našeg pluralnog identiteta, i to identiteta bez retuširanja i fabriciranja u duhu ogranaka Matice hrvatske i zavičajnog patriotizma.

Naša Mitteleuropa stiže na te tržnice u vidu vrganja, kiselog kupusa i medvjeđeg luka. Naš Balkan stiže na njih u obličju travničkog sira, sira iz mišine, kajmaka i paprika. Mediteran je na njima u punom blještavilu, u vidu verdure, artičoka, divljih šparoga i boba. Pazar i peškarija pokazuju tko smo i što smo bez pretvaranja, bez namještene ukočenosti, a ta slika bez laganja svakom se izvana svidi.

Smrt pazara

Upravo zato, mislim da su tržnice i ribarnice u Hrvatskoj stvarna, ozbiljna nematerijalna kulturna baština, strateška kulturna, turistička i antropološka datost koju treba cijeniti, štititi i braniti. A nisam siguran da u ovom trenutku Ministarstvo financija to čini, kad pokušava tržnicama na otvorenom nametnuti njima neprimjeren model financijske kontrole.

Zaista sam posljednji čovjek u ovoj zemlji koji bi se borio protiv uvođenja reda. Premda nas je u ovih godinu i pol ova Vlada u mnogom razočarala, premda su se njezini ekonomski projekti u međuvremenu pokazali ili kao neprimjenjivi ili kao promašeni, Milanovićevoj i Linićevoj Vladi kraj mnogih minusa treba priznati jedan plus - a to je uvođenje fiskalnog reda.

U zadnjih godinu i pol, ova je Vlada uspjela smanjiti poreznu evaziju, izbiti bogate i bahate zakutke sive ekonomije, natjerati velike na bar neki platežni red i barem dijelom dokinuti “pravdu” po kojoj budale poštuju zakon, a mudrijaši ne - i zato prolaze bolje.

No, koliko god sam pristaša linićevskog pruski okrutnog uvođenja reda inače, čini mi se da bi trezorski ministar bič božji morao – kad su pazari i peškarije posrijedi - pokazati više savitljivosti. Jer, s ovim što sada radi dovodi u pogibelj jednu od doista važnih nacionalnih kulturnih, turističkih i socijalnih institucija. Pazari i peškarije ne trebaju i ne smiju postati Lidl na otvorenom, šoping-centar bez krova i klime.

Jer, ako se to dogodi, to neće biti samo smrt pazara, nego i kraj jednog važnog dijela nacionalne kulture. A naši pazari i peškarije i bez fiskalizacijskih blagajni nalaze se u osjetljivom razdoblju. Njihova ljepota počiva u tromeđi regija i kultura koju kumpravende i pazaruše reprezentiraju, a da toga nisu ni svjesne. Ulazak u EU unijet će puno problema u to sjajno ravnovjesje. Između nas, te livanjskog i vlašićkog sira, najednom se našla granica EU-a s njezinim carinskim cjepidlačenjem.

Od šipaka iz Bara, makedonskih dinja i pomidora iz Tuzle sad nas dijeli proto-schengenska granica. Istodobno, strani lanci naš su ulazak u EU popratili avalanšom pojeftinjenja koja će dobar dio kupaca odvratiti od pazara, pogotovo ako pazar bude nudio samo ono i samo onako kako nude i dućani koji imaju parking, klimu i krov. Dodate li tomu Vladinu zamisao da se pazari elektrificiraju i fiskaliziraju, nacionalne kulturno-gastronomske institucije lako bi mogle postati skuplja, nekomodnija i higijenski neprimjerenija inačica Interspara i Bille.

Mogli bi olako postati aseptična i kulturno monotona mjesta koja ni jedan Japanac neće imati potrebe fotografirati, niti će bekpekeri po njima brstiti slatke plodove i neobične travuljine koje nikad nisu kušali. Između pravednog zahtjeva države da svi pred poreznikom budu ravnopravni, te objektivnih problema koji peškaruše i pazaruše imaju, potrebno je naći most razborita kompromisa.

A tko god taj kompromis bude sklapao, mora stalno imati na umu da pazar i peškarija nisu samo mjesta gdje se nešto prodaje i kupuje. Oni su naše civilizacijske institucije, važno ogledalo identiteta, turistička atrakcija i neprocjenjiv začin našim životima. Ma kako se god pazaruše i Linić nagodili, te hramove naše kulture i načina života ne smije se ugroziti.

Jurica Pavičić piše za Slobodnu Dalmaciju

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
24. studeni 2024 00:21