POVIJESNA PRESUDA

SUDAC BANKAMA: NAGODITE SE S GRAĐANIMA JER VAS NJIHOVE TUŽBE MOGU UNIŠTITI Banke bez komentara

'Znam da će ovo imati posljedice za banke, ali nije bilo nikakve dileme i ovo je jedina moguća odluka'
 Goran Mehkek/CROPIX

ZAGREB - Sudac Trgovačkog suda Radovan Dobronić pozvao je osam hrvatskih banaka koje su od udruge Potrošač izgubile spor zbog kredita u švicarskim francima da se pokušaju nagoditi jer bi današnja presuda, postane li pravomoćna, bila temelj za nove tužbe koje bi banke mogle baciti na koljena.

'PRESUDA ZA ŠVICARCE DOBAR JE ZNAK, TREBA SUSTAVNO ŠTITITI POTROŠAČE' Zastupnici o pobjedi građana nad bankama

"Ima razloga da budete razumni i pokušate postići kompromis s tužiteljem", rekao je Dobronić dodavši da tolika količina tužbi može iscrpiti svaku banku. Banke su ranije odbile poziv Potrošača za mirenje, a sudac je rekao da ne razumiju težinu Zakona o zaštiti potrošača.

BANKE SU KRIVE! Osam tuženih banaka proglašeno krivim za kredite u švicarskim francima, građane čeka povrat novca od kamata

Obrazložući presudu Dobronić je ustvrdio da banke kao profesionalci nikako nisu smjele građanima ponuditi usluge kredita vezane uz švicarski franak s promjenljivom kamatnom stopom i promjenljivom glavnicom.

Takva kombinacija neograničene promjenjive kamatne stope i glavnice u vrijeme fluktuacije tečaja i na tako dugi rok je poptuno neprihvatljiva, kazao je, ustvrdišvi da su banke povrijedile prava potrošača jer ih nisu u cijelosti informirali o svim parametrima potrebnima za donošenje odluke. Bankama je zabranjeno slično postupanje ubuduće i naloženo da isplate parnični trošak veći od 440 tisuća kuna.

Presudom na koju se strane mogu žaliti u roku od osam dana bankama je naloženo da 60 dana od pravomoćnosti ponude klijentima izmjenu ugovora i glavnicu odrede u kunama uz fiksnu kamatnu stopu na dan sklapanja ugovora. No, građani će svoja potraživanja prema bankama moći ostvariti tek nakon pravomoćnosti u privatnim parnicima.

HRVATI IMAJU VIŠE OD 22,6 MILIJARDI KUNA STAMBENIH KREDITA U FRANCIMA Građani napokon mogu odahnuti

"Znam da će ova odluka imati posljedice za banke, ali nije bilo nikakve dileme i ovo je jedina moguća odluka", kazao je sudac, koji je presudu objavio točno godinu dana od prvog pripremno ročišta po kolektivnoj tužbi protiv Zagrebačke, Privredne, Erste, Raiffeisenbank, Hypo Alpe-Adria-Bank, OTP, Splitske i Sberbanke.

'TO JE SADA STVAR BANAKA, NEKA TO RJEŠAVAJU' Ministar financija Slavko Linić o presudi u korist građana

Iako se složio s bankarima da nisu mogli predvidjeti budućnost, sudac je ustvrdio da su znali da će doći do blagog ili umjerenog rasta franka, ali da su to prešutjeli klijentima te da nisu postupali u dobroj vjeri.

Banke također, kazao je sudac, klijentima nisu pojasnile rizik zaduživanja u francima u vrijeme fluktuacije tečaja te su prešutjele da Hrvatska narodna banka štiti kunu samo u odnosu na euro. Klijentima su tek rekle da je kamatna stopa za kredite u francima povoljna.

"Rizik koji proizlazi iz kombinacije valutne klauzule i promjenjive kamatne stope uvećan je do granica koje ga čine potpuno neprihvatljivima", navodi se u presudi.

Za iskaze svjedoka koji su u postupku ispričali da su im banke sugerirale da je franak stabilna valuta, sudac je rekao da su "logični i uvjerljivi", iako su oni članovi udruge Potrošač. Nisu ti svjedoci bitni sami po sebi već ih se saslušalo kako bi se utvrdila opća slika o sklapanju ugovora o kreditu, dodao je.

Iz njihovih iskaza, kazao je sudac, vidljivo je, da su službenice u bankama bile ljubazne pri sklapanju ugovora o kreditu, ali je ta ljubaznost utihnula kad su korisnici tražili objašnjene zbog rasta kamata. Osobne bankarice, smatra sudac, nisu saslušane jer su očigledno postupale po nalogu uprava.

Za oglašavanje banaka u medijima rekao je da su gotovo svi oglasi bili usklađeni i da su banke, iako tvrde da se to nije odnosilo na franak, naglašavale povoljnost kamata kao i da nisu potrebni jamci. No, pored kamata, koje su u slučaju franka bile povoljnije, postoje i drugi elementi, kazao je sudac ustvrdivši da je tu riječ o zavaravajućim elementima oglašavanja.

U trosatnom obrazloženju sudac se dotakao i teoretskih pojmova poput monetarnog nominalizma, domaće valute kao apstraktnog mjerila vrijednosti, monetarne suverenosti.

Predstavnici banaka najavili su žalbu, dok su, odvjetnici Potrošača zadovoljni odlukom. No, smatraju da odluku treba uzeti smireno i s umjerenim oduševljenjem, jer slučaj još nije gotovo. O žalbama će odlučivati Visoki trgovački sud.

'OBAVILI SMO OGROMAN POSAO, NO JOŠ PREDSTOJI ŽALBENI POSTUPAK' Odvjetnica 'Potrošača' o povijesnoj pobjedi nad bankama

ZAGREB – Udruga Franak ostvarila je povijesnu pobjedu u sporu protiv osam poslovnih banaka. Sudac Radovan Dobronić na Trgovačkom sudu u Zagrebu, donio je prvostupanjsku nepravomoćnu presudu u potpunosti u korist „Potrošača“.

Odvjetnica Nicole Kwiatkowski, punomoćnica tužitelja zadovoljna je prvostupanjskom presudom i naglasila da je presuda iako pozitvna, još uvijek nepravomoćna.

- Obavili smo ogroman posao, ali to još uvijek ne znači da će se svim građanima koji su oštećeni promijeniti nešto u ovom trenutku jer predstoji još žalbeni postupak – izjavila je Nicole Kwiatkowski.

- Sudac je izvrsno primjenio pravo na ekonomsku materiju za koju je pokazao iznimno znanje i razumijevanje problema uočavajući štetnost djelovanja sinergijskog faktora ugovornih parametara, naglasivši da se na promjenjivi iznos glavnice (primjena valutne klauzule) primjenjivala jednostrano promjenjiva kamata. Na kraju je jako dobro poentirao stavivši naglasak na nesrazmjer raspodjele rizika i informacija. Korisnik kredita je, kao neprofesionalac, imao jako malo informacija i sav rizik na svojim leđima u odnosu na banke kojima su kao profesionalcima bile dostupne sve informacije, a gotovo sav rizik su prenijele na potrošače – naglasila je ekonomistica Branka Lukačević-Gregić.

Temeljem ove presude neće doći do odštete individualnim korisnicima kredita, već će se odšteta morati utuživati individualnim tužbama. Da se izbjegne veliki pritisak na banke i na pravosuđe, sudac je pozvao banke da razmisle o nagodbi.

Banke ne komentiraju presudu i najavljuju žalbe

Ne komentiramo sudske presude, ne možemo komentirati prvostupanjske, nepravomoćne presude, najčešći su odgovori iz bankarskih krugova na upit o presudi Trgovačkog suda u Zagrebu, a iz banaka na koje se presuda odnosi najavljuju kako će uložiti žalbu na presudu.

Trgovački sud u Zagrebu presudio je u korist udruge Potrošač koja je na inicijativu Udruge Franak podnijela tužbu protiv Zagrebačke, Privredne, Erste, Raiffeisenbank, Hypo Alpe-Adria-Bank, OTP, Splitske i Sberbanke.

Banke su, kako je obrazložio sudac Radovan Dobronić, povrijedile interese potrošača i prekršile Zakon o zaštiti potrošača i Zakon o obveznim odnosima.

Prema presudi, banke u roku od dva mjeseca moraju kredite zaduženih u francima konvertirati u kredite u kunama s tečajem na dan ugovaranja i s fiksnom kamatom. No, povrat novca korisnici kredita mogu potraživati u posebnim pojedinačnim postupcima.

U Hrvatskoj narodnoj banci kažu kako ne komentiraju sudske presude, pa tako neće ni ovu.

Bez komentara, kratko je novinarima odgovorio i guverner središnje banke Boris Vujčić kojeg su novinari na dodjeli nagrade za europski govor godine upitali za komentar presude zagrebačkog Trgovačkog suda.

Ni poslovne banke ne žele komentirati nepravomoćnu presudu, a iako ih je sudac Dobronić pozvao da se pokušaju nagoditi, iz tih banaka najavljuju da će se žaliti na presudu.

"Ne možemo komentirati prvostupanjsku presudu, jer je riječ o nepravomoćnoj presudi na koju ćemo uložiti žalbu, nakon čega očekujemo daljnji nastavak postupka. No, čak i slučaju pravomoćnosti takve presude, Zagrebačka banka ima dovoljno kapitala za uredno poslovanje", odgovorili su iz Zagrebačke banke.

I iz PBZ-a najavljuju žalbu, a jedina su banka koja u opširnijem odgovoru podsjeća na mjere koje su poduzeli za olakšanje otplate kredita u francima te pozivaju klijente da, s obzirom da se radi o nepravomoćnoj presudi, i dalje izvršavaju svoje obveze prema banci.

"Vezano za današnje ročište u postupku po tužbi Potrošača protiv osam banaka radi zaštite kolektivnih interesa potrošača na kojem je objavljena presuda kojom je djelomično usvojen tužbeni zahtjev tužitelja, PBZ naglašava da se radi o nepravomoćnoj presudi te da će u zakonskom roku uložiti žalbu na presudu koju na temelju dosadašnjeg tijeka postupka smatra činjenično i pravno neutemeljenom", navode iz PBZ-a.

S obzirom da se radi o nepravomoćnoj presudi koja još ne proizvodi pravne učinke, iz PBZ-a pozivaju sve svoje klijente "da i dalje izvršavaju svoje obveze prema Banci na način i u rokovima kako je to ugovoreno postojećim ugovorima o kreditu i uručenim otplatnim planovima, a Banka će u cijelosti postupiti po pravomoćnoj presudi kada ona bude donesena i na način kako bude glasila".

U međuvremenu, kako navode iz PBZ-a, u svojoj ponudi korisnicima kredita uz valutnu klauzulu u švicarskim francima "i nadalje nudi određene mjere olakšanja otplate ovih kredita, jednako kao što je i od uvođenja kredita uz valutnu klauzulu u CHF-u u paletu svojih proizvoda i usluga, Banka vrlo obzirno vodila računa o potrebama i zaštiti svojih klijenata".

Pritom navode kako su svi klijenti od samog početka bili upoznati s povećanim rizikom promjene tečaja švicarskog franka što je bilo navedeno i posebnom odredbom u ugovoru, kako je PBZ svojim klijentima još 2007. pripremio posebnu ponudu konverzije kredita u švicarcima u kunske kredite, "koju je tek manji broj klijenata prihvatio, dok je većina i nadalje odlučila ostati izložena riziku promjene tečaja".

Ostale su banke vrlo šture u odgovorima na upit o današnjoj presudi.

"RBA ne komentira nepravomoćne presude te će postupiti u skladu s pravomoćnom presudom kada bude donesena", odgovaraju iz RBA, a iz Societe General - Splitske banke poručuju: "Nismo još proučili presudu, a za sada nemamo komentar".

"S obzirom da se radi tek o prvostupanjskoj odluci, u ovom trenutku možemo kratko reći da ćemo poduzeti sve potrebne korake kako bismo u drugostupanjskom postupku dokazali da je poslovanje banke bilo u skladu sa svim pozitivnim propisima Republike Hrvatske", odgovorili su iz Erste banke uz napomenu da od kraja 2008. u ponudi nemaju kredite u švicarcima.

"Hypo Alpe-Adria-Banka nema običaj komentiranja djelovanja suda kao niti nepravomoćnih presuda. Ipak, vjerujemo kako u spomenutom slučaju svi argumenti nisu jednako uzeti u obzir te ćemo se stoga uložiti žalbu na prvostupanjsku presudu", najavljuju iz Hypo banke.

"Današnja presuda Trgovačkog suda je nepravomoćna i ne možemo je komentirati, niti iznositi druge podatke na koje se odnosi Vas upit. Banka se ne slaže s presudom i na nju ćemo uložiti žalbu", kažu i u OTP banci.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. studeni 2024 04:30