SULUDA ADMINISTRACIJA

'DIPLOMIRALI SMO UZALUD, KOMORA NAM NE DAJE LICENCE ZA RAD' Stomatolozi u šoku

Svi oni odradili su staž tijekom studija, završili fakultet, a onda je stiglo izvješće EU da nemaju dovoljno sati prakse...
 Neja Markicevic / CROPIX;

Generacija studenata Stomatološkog fakulteta u Zagrebu, koja je u srpnju završila šestogodišnji integrirani studij dentalne medicine, već dva mjeseca ne može dobiti licenciju za rad od nadležne Komore jer nisu odradili staž, iako to prema važećim zakonima i nisu trebali.

Naime, prije su studenti stomatologije, čiji je studij trajao pet godina, imali obvezu stažirati još godinu dana nakon diplome, položiti stručni ispit i zatim su od Hrvatske komore dentalne medicine mogli zatražiti dozvolu za rad. A onda je Stomatološki fakultet u Zagrebu u akademskoj godini 2005./2006. upisao prvu generaciju studenata prema integriranom kurikulumu.

Prema tom programu, koji je dobio i dopusnicu tadašnjeg ministra obrazovanja Dragana Primorca, studij je produžen na šest godina, a tijekom tog razdoblja studenti su odrađivali i praksu, odnosno radili su s pacijentima određen broj sati. Prema postojećem Pravilniku o pripravničkom stažu zdravstvenih radnika i Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, takvi studenti ne moraju odrađivati pripravnički staž niti polagati stručni ispit jer se smatra da je studij bio takav da ih je pripremio za posao u ordinaciji.

Tražimo stažiranje

Međutim, na Stomatološki fakultet zatim je stiglo izvješće Europske komisije o reguliranim profesijama u kojem je stajalo da ti studenti nemaju dovoljno sati praktične nastave. Kako nam tvrde studenti, fakultet sada traži od Ministarstva zdravlja da izmijeni postojeći Pravilnik i Zakon i da im se uvede obvezno petomjesečno stažiranje kako bi se nadoknadio manjak sati rada u ordinacijama. Studenti kažu da oni nisu protiv stažiranja i da su spremni na to, ali kažu kako će proći barem još godinu i pol dok se ne zaposle.

- Htjela bih samo naglasiti da mi nismo protiv stažiranja, niti se borimo protiv njega, već se borimo za informacije i što brže rješavanje cijele situacije. Dakle, ako će se mijenjati zakoni i pravilnici, da to bude što prije. Ako ne, da nam daju licenciju na koju imamo pravo. Jer mi u međuvremenu sjedimo doma. Pitanje je i hoće li taj staž biti plaćen - rekla je jedna od bivših studentica koja je diplomirala u srpnju.

U generaciji koja je prva upisala integrirani studij i diplomirala ili će to tek učiniti do kraja rujna nešto je više od 80 studenata. Iako smo poslali upit dekanu Stomatološkog fakulteta Hrvoju Brkiću i nekoliko puta zvali njegovu tajnicu, odgovor nismo dobili. Odgovor nismo dobili ni iz Komore premda smo ih zamolili da nam ga dostave što prije jer članak ide u tisak. U Ministarstvu zdravlja, pak, neslužbeno doznajemo kako oni ne misle mijenjati postojeći Pravilnik ni Zakon jer smatraju da studenti koji su završili integrirani studij ne moraju odraditi praksu.

Dekani su zakazali

- Njihov fakultet sada u 2013. godini smatra da hrvatski studenti nisu ravnopravni s njihovim kolegama u Europskoj uniji i traže da se vrati staž. Pregovori s Europskom unijom trajali su od 2004. godine. Zašto onda nisu reagirali? Vremena je bilo da se satnica uskladi. Mislim da su tu zakazali dekani i da moraju shvatiti da potpis koji stavljaju na diplomu nešto vrijedi. Pravilnik vrijedi, Zakon vrijedi, a Ministarstvo i nema osiguran novac za stažiranje. Zato smatram da ne bi trebalo ništa mijenjati - izjavio je naš izvor iz Ministarstva zdravlja.

U Ministarstvu kažu da nitko iz Europske unije ne uvjetuje da studenti integriranog studija moraju imati staž, već da to samoinicijativno tvrde na Stomatološkom fakultetu koji je sam radio plan i program i, očito, nije predvidio više sati stručne prakse.

- Ne mogu oni sada reći da ti ljudi nakon šest godina ne znaju raditi i da će pet mjeseci staža nešto poboljšati. To je apsurd - rekao je naš izvor.

Studenti pak kažu da je generaciji koja je integirani studij upisala 2010./2011. godine kurikulum nešto izmijenjen, i to tako da imaju nešto više sati praktične nastave, ali da zapravo ni oni ne mogu dostići satnicu kakvu su imali prijašnji stažisti. Oni su, naime, odrađivali godinu dana svaki radni dan po osam sati te se ta satnica nikako ne može poklopiti s praktičnom nastavom tijekom studija.

Isti problem sa studentima medicine

I medicinari su imali sličan problem sa stažiranjem. Njihov integrirani studij također traje šest godina, no, prema direktivi Europske unije o reguliranim profesijama, nije bilo dovoljno sati praktične nastave. Zbog toga je Ministarstvo zdravlja u postupku donošenja novog pravilnika kojim će regulirati da budući liječnici moraju stažirati pet mjeseci. Ali to se neće primjenjivati retrogradno, već će po tim pravilima studirati generacija koja je ove godine upisala studij i buduće generacije.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 13:30