MINISTARSTVO ZAŠTITE OKOLIŠA

Opasni otpad iz Srbije bio je u nas lažno deklariran?

U Hrvatskoj nema opasnog otpada iz Srbije , potvrđeno je nakon istrage iz Ministarstva zaštite okoliša i prirode.

Istraga je pokrenuta nakon medijskih natpisa o makinacijama srpske tvrtke “Pro-Plast” iz Sremske Mitrovice. Srpski Kurir objavio je detalje istrage u Srbiji prilikom koje se provjeravalo 2200 tona otpada koji su u “Pro-Plastu” lažno deklarirali kao cink oksid, ali se pojavila sumnja da je riječ o otpadu punom olova i kadmija koji se prenosi vjetrom i izaziva leukemiju. RIječ je o ostacima koji nastaju topljenjem željeza u čeličani “Sirmijum Stil”, i koji su trebali biti odvezeni u Kinu.

Otpad u Jadranu

Kurir piše da je otpad putovao preko Hrvatske, Grčke i Rumunjske, ali se ne zna gdje je točno završilo. U tijeku je istraga u koju su se uključile i pojedine službe iz regije jer se sumnja da otpad nije ni stigao na odredište, već da ga je tvrtka "Pro-plast" iz Sremske Mitrovice ilegalno odložila u ovim državama,a iznosi se sumnja da je dio otpada završio u Jadranu.

- Temeljem prikupljenih informacija, utvrđeno je da je tvrtka „Pro-Plast“ tijekom travnja, svibnja i lipnja ove godine otpremila u Kinu ukupno 73 kontejnera robe, prosječne težine oko 20 tona. Roba je deklarirana kao „cink oksid i elektrofilterska prašina“. Upakirana je u vreće i utovarena u kontejnere u Sremskoj Mitrovici, nakon čega je transport do luke Rijeka obavljen željezničkim i cestovnim prijevozom te od luke Rijeka do odredišta u luku Huangpu u Kini u tri kontejnerska broda- kaže Dijana Sušac iz ministarstva.

Lažno deklariranje

- Dva broda sa 59 kontejnera već su stigla do odredišta u Kini, a treći brod sa 14 kontejnera stiže tijekom današnjeg ili sutrašnjeg dana. Nastavljamo istragu o lažnom deklariranju. Roba nije bila deklarirana kao otpad nego kao proizvod, pa provjeravamo je li riječ o otpadu- objašnjava Sušac.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
25. studeni 2024 19:00