OKRETANJE ISTOKU

SRBIJA POSTALA ČLANICA NASLJEDNIKA VARŠAVSKOG PAKTA: Beograd u vojnom savezu s Rusima!

Srbija je postala članica ODKB-a, vojnog saveza okupljenog oko Rusije. Na zasjedanju Vijeća Parlamentarne skupštine ODKB-a u Sankt Peterburgu odlučeno je da se izaslanstvu Narodne skupštine Srbije dodijeli status promatrača u Skupštini Zajednice dogovora o kolektivnoj sigurnosti, kako se zove ta organizacija, nasljednica raspuštenog Varšavskog pakta.

ODKB je vojni savez koji od 1992. povezuje niz članica bivšeg SSSR-a oko današnje Rusije: Bjelorusiju, Kazahstan, Armeniju, Kirgistan i Tadžikistan.

Cilj saveza je zaštita teritorijalno-ekonomskog prostora članica i suprotstavljanje međunarodnom terorizmu, borba protiv trgovine drogom, ilegalnih migracija, organiziranog kriminala, kao i kolektivno reagiranje na izvanredne situacije i humanitarne katastrofe. Punopravne članice organizacije ne smiju se pridružiti drugim vojnim savezima, a Rusija ima pravo veta na osnivanje stranih vojnih baza na tlu zemalja članica.

Srbija je postala promatrač u toj organizaciji prošlog tjedna, tijekom posjeta premijera Ivice Dačića Moskvi, objavio je Glas Rusije, ruski radio na srpskom jeziku.

Dok su pregovori s Europskom Unijom u blokadi zbog Kosova, Srbija se ne okreće Rusiji samo vojno: beogradski mediji jučer su najavili da će u roku od mjesec dana Vladimir Putin i Tomislav Nikolić potpisati strateški sporazum Srbije i Rusije, dogovoren između dviju vlada u proteklih mjesec dana.

Iako je Srbija ušla u ruski vojni savez, predsjednik Skupštine Srbije, Nebojša Stefanović, na sastanku s predsjednikom ruske Dume Sergejom Nariškinom istaknuo je da Srbija želi ostati vojno neutralna, ali razvoj odnosa s ODKB-om podrazumijeva suradnju na svim područjima, posebno u borbi protiv terorizma i drugih sigurnosnih prijetnji.

Ruska Gazeta i neki drugi listovi objavili su da je uključenje Srbije veliki geopolitički uspjeh Rusije jer se time prvi put njezin vojni savez proširio na zemlje izvan bivšeg Sovjetskog Saveza. Ruski analitičari smatraju da je Srbiji u interesu jače povezivanje s Rusijom, pa i ulazak u punopravno članstvo Zajednice dogovora o kolektivnoj sigurnosti, kako bi mogla snažnije zastupati svoje stavove prema Kosovu.

Ruski general Leonid Ivašov izjavio je da bi status promatrača za Srbiju “mogao biti samo prvi korak” jer bi joj članstvo u ODKB-u pojačalo poziciju na Balkanu. Ruski geopolitički analitičar Konstantin Sivkov pozvao je na instaliranje ruskih vojnih baza po Srbiji, ocjenjujući da bi to ojačalo suverenitet Srbije, prenosi Glas Rusije. Formalno, Srbija je vojno neutralna, iako je Deklaracija o vojnoj neutralnosti Narodne skupštine usvojena prije svega kako bi se spriječio ulazak zemlje u NATO.

U svibnju 2007. glavni tajnik ODKB-a Nikolaj Bordjuša najavio je mogućnost da im se pridruži Iran koji bi u tom slučaju postao prva članica saveza izvan granica bivšeg SSSR-a. Međutim, Srbi su preduhitrili Irance.

Od 2009. savez ima Zajedničke snage za brzo djelovanje (KSOR), odnosno za brzi odgovor na agresiju ili terorističke operacije u bilo kojoj zemlji članici.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
31. listopad 2024 20:52