Prema procjenama, oko milijun Amerikanaca ima Parkinsonovu bolest koju karakterizira pojava drhtavice ili tremora, ukočenost i usporenost pokreta, a razvija se kasnije u nekontrolirano podrhtavanje što oboljelima onemogućava obavljanje svakodnevnih zadataka.
Novo istraživanje pokazalo je da bi duboka moždana stimulacija mogla pomoći oboljelima u jednoj aktivnosti, a to je vožnja automobila. Duboko stimuliranja mozga ( DBS ) koristi se u liječenju bolesnika koji pate od drugih neuroloških poremećaja kao što su distonija i esencijalni tremor.
Liječenje uključuje primjenu elektroda, ugrađuju se u određenim područjima mozga pacijenta. Elektrode prenose električne impulse koji reguliraju abnormalne impulse u mozgu, a također reguliraju stanice i kemijske procese u mozgu.
"S jedne strane , to bi moglo povećati vozačke sposobnost jer dolazi do poboljšanja motoričkih problema koji se javljaju kod Parkinsonove bolesti , ali s druge strane može ugroziti vožnju jer potencijalno uzrokuje pad izvršnih kognitivnih sposobnosti ", kaže Carsten Buhmann sa Sveučilišnog medicinskog centra u Hamburgu i autor studije. Iako je istraživanje tek u početnoj fazi, daje nadu oboljelima da bi uz pomoć DBS-a mogli samostalno obavljati određene aktivnosti.
U Hrvatskoj je registrirano deset tisuća oboljelih od Parkinsonove bolesti, no procjenjuje se da je taj broj dvostruko veći, a jedan od deset dijagnosticiranih je u dobi mlađoj od 50 godina.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....