Već 11 godina nisu se kvalificirali ni na svjetsko, ni na europsko nogometno prvenstvo , a prije toga su bili jedan od najredovitijih sudionika tih velikih nogometnih događaja, i to često na samom vrhu, noseći se s najvećim nogometnim silama svijeta. Najveći uspjeh postigli su u Meksiku 1986., kada su došli do polufinala, gdje ih je zaustavila Maradonina Argentina. Riječ je o Belgiji, našem glavnom suparniku u kvalifikacijama za Brazil, koja se danas vratila u sam svjetski vrh, a prema procjeni po vrijednosti igrača, druga je najskuplja nacionalna vrsta na svijetu. Belgija se danas, tjedan dana prije utakmice protiv Hrvatske u Maksimiru, gotovo sigurno već kvalificirala za Svjetsko prvenstvo u Brazilu jer praktički treba samo jedan bod iz dvije utakmice, a ne znaju za poraz dulje od dvije godine.
Svjetski mediji su se raspisali o tom “belgijskom nogometnom čudu”, a neki ih već stavljaju čak i među favorite za osvajanje prvenstva svijeta u Brazilu sljedeće godine.
Strelovit uspon
To da Belgija ima sjajne rezultate, da je zadnji poraz na službenoj utakmici imala protiv Njemačke prije više od dvije godine, da je uspjela neviđenom brzinom doći do šestog mjesta na Fifinoj ljestvici (što je još važnije, tu je ispred Francuske i Nizozemske), nije čudo. Čudom se čini strašni popis belgijskih igrača koji danas imaju ključnu ulogu u najvećim klubovima Europe kao što su Bayern, Manchester City, Tottenham, Arsenal, Manchester United, Chelsea, Napoli, Everton, Atletico Madrid, Porto, Aston Villa i drugi. Sve su to mladi igrači koji čine sjajnu belgijsku generaciju koja se tek sada otkrila svijetu. Belgija je i prije imala sjajnih igrača, ali su oni uglavnom igrali za belgijske klubove i nikada ih nije bio tako velik broj koji bi se mogao smatrati svjetskom klasom kao danas. Jan Vertonghen, Christian Benteke, Marouane Fellaini, Daniel Van Buyten, Axel Witsel i mnoge druge zvijezde danas nemaju sigurno mjesto u belgijskoj reprezentaciji, gdje klupu znaju grijati i igrači koji vrijede 40 milijuna eura. I njima već sada prijete mlade zvijezde poput 17-godišnjeg Zakarria Bakkalija iz PSV-a ili 18-godišnjeg Adnana Januzaja iz Manchester Uniteda. Rijetko koja reprezentacija na svijetu ima takvu konkurenciju za svako mjesto u timu.
Ako je vjerovati stručnjacima u Belgijskom nogometnom savezu, ova se generacija nije rodila slučajno, nego je rezultat sustavnog rada od 2000. godine do danas. Svi naši sugovornici u Belgiji upućuju nas na Michela Sablona, donedavnog tehničkog direktora Belgijskog nogometnog saveza. Smatraju ga guruom belgijskog nogometa i osobom koja je zaslužna za stvaranje desetaka belgijskih igrača svjetske klase. Postao je popularan i izvan Belgije nakon što su o njegovoj viziji stvaranja igrača pisali i britanski te brojni drugi svjetski mediji.
Učimo od najboljih
Sablon je u Belgiji bio poznat i prije, bio je trener nacionalne vrste na tri svjetska prvenstva. Danas je u mirovini, ali ga se još može naći u prostorijama Belgijskog nogometnog saveza. Dnevno ima brojne sastanke s kolegama, i dalje na računalu razviju svoju viziju, a čest je gost i na međunarodnim simpozijima Fife i Uefe za koje sada radi.
Skromni Michel Sablon ne želi samo na sebe preuzeti zaslugu za uspješnu nogometnu belgijsku priču. Kaže da je on samo pokrenuo ideju, a da je u procesu stvaranja strategije i realizacije radila skupina od 72 ljudi. Za uspjeh u nogometu treba imati i sreće i mnoge se okolnosti trebaju poklopiti. U toj radnoj skupini bili su i treneri velikih klubova, menadžeri, treneri mladih igrača i djece, nastavnici tjelesnog odgoja u školama i sveučilišni profesori.
- Sve je počelo 2000. godine, kada smo kao domaćin Europskog prvenstva ispali u skupini već u prvom krgu. Naši susjedi Francuzi, koji su ranije postali svjetski prvaci, osvojili su i europski kup, a Nizozemci su uvijek pri vrhu, gotovo pa na vrhu. Mi želimo učiti od najboljih, a Francuzi i Nizozemci po sustavnom pristupu sportu to jesu - kaže Sablon.
(...)
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....