NESTALI TAJKUN

MILIJARDER IZ ZAGORJA VRATIO SE KUĆI NAKON DVIJE GODINE! Završena potraga za Gorupom, njegov povratak obradovao je obitelj, ali i brojne vjerovnike

 
 nestali.hr/CROPIX

Božidar Gorup, prvi zagorski miilijarder i vlasnik poslovnog carstva vratio se jučer u Hrvatsku nakon što se za njim tragalo gotovo dvije godine. Potvrđeno nam je to u Policijskoj upravi krapinsko-zagorskoj, a po Gorupa je u inozemstvo išao brat Damir. Kako smo doznali u policiji, Gorupi su mogli proći granicu i vratiti se kući, a njegov povratak su osim obitelji najviše iščekivali brojni dužnici koji od njega potražuju milijunske iznose.

Obitelj ga je posljednji put vidjela 19. siječnja 2015. u njihovom domu u Tomaševcu kraj Klanjca, a njegov nestanak prijavili su 2. veljače. U početku su mislili da je otišao na Svjetsko rukometno prvenstvo u Katar, međutim Gorupu otada nema traga ni glasa.

Posljednji trag o njemu hrvatska policija ima iz beogradske zračne luke Nikola Tesla, gdje je 25. siječnja 2015. kupio avionsku kartu za Dohu. Kartu je platio gotovinom na šalteru te je otputovao u 12:30 sati. Prema snimkama nadzornih kamera na aerodromu, bio je sam i nije djelovao uznemireno. Iz Dohe je odletio za Manilu.

Posljednja lokacija na kojoj je 51-godišnji tajkun iz Tomaševca kod Klanjca trebao biti viđen je filipinska prijestolnica Manila, no tamošnja policija već godinu dana ne odgovara na upite koje su im hrvatski kolege uputile putem Službe za međunarodnu policijsku suradnju.

Posljednji trag o Gorupu hrvatska policija ima iz beogradske zračne luke Nikola Tesla, gdje je 25. siječnja 2015. kupio avionsku kartu za Dohu. Karta je plaćena u gotovini na šalteru i Gorup je otputovao u 12.30 sati. Prema snimkama nadzornih kamera na aerodromu, poduzetnik je bio sam i nije djelovao uznemireno. Iz Dohe je odletio za Manilu. Obitelj ga je posljednji put vidjela 19. siječnja prošle godine, a njegov nestanak prijavili su 2. veljače jer su u prvom trenutku pomislili da je otišao na Svjetsko rukometno prvenstvo u Katar. No već godinu dana Božidaru Gorupu nema traga ni glasa. Ne javlja se obitelji, a nije pokušao stupiti u kontakt ni s vjerovnicima kojih je mnogo. Na upit hrvatske policije Interpol u Dohi odgovorio je da ga nisu evidentirali. Međutim, moguće je da je u glavnom gradu Katara bio samo u tranzitu i nije prošao kontrolu. Zagorski policajci povremeno obavljaju razgovore s članovima njegove obitelji, ali od njih nema nikakvih korisnih informacija.

Iako od njega potražuju milijune kuna, njegovi vjerovnici nisu podnijeli nikakvu kaznenu prijavu. Svi kao da su očekivali da se Gorup ipak vrati...

Formalno, nestanak vlasnika tvrtke Gorup vodi se u Policijskoj upravi krapinsko-zagorskoj, a fotografija s osobnim podacima objavljena je i na NENO-u - Nacionalnoj evidenciji nestalih osoba, gdje se navodi kako se iz Tomaševca udaljio u nepoznatom smjeru. Podaci o nestalom Gorupu su i na Interpolovoj tražilici nestalih osoba, s napomenom da je prepoznatljiv po ožiljku od operacije slijepog crijeva.

Zlatno doba tvrtke Gorup, koja se bavila trgovinom, poljoprivredom i obnovljivim izvorima energije, bila je 2012. godina, a vlasnik je postao prvi zagorski milijarder. Bila je to peta godina zaredom u kojoj su prihodi rasli dvadesetak posto godišnje, a te je godine Božidar Gorup s milijardu kuna ukupnog prihoda i službeno postao “najjači” zagorski poduzetnik, pisali su u vrijeme nestanka mediji o njemu.

Trenutno je tvrtka Gorup u predstečajnoj nagodbi zbog više od 270 milijuna kuna duga različitim vjerovnicima, a u takvu situaciju Gorup je upao zbog rizičnih ulaganja te poplava u istočnoj Slavoniji koje su 2014. uništile desetke njegovih farmi.

- Gorup grupa ima tri dijela, prvi je vezan uz poljoprivredu, trgovinu i kooperaciju, drugu grupu čini stočarstvo, odnosno proizvodnja junadi, a treću grupu za obnovljive izvore energije sada slažemo - govorio je u zlatna vremena predsjednik uprave Božidar Gorup. Tvrtke su mu podijeljene u nekoliko grupa. Prve dvije grupe imaju po šest tvrtki, a u obnovljivim izvorima ih je 17. Tvrtke su svrstane po grupama zbog teritorijalnog ustroja jer se nalaze širom Hrvatske i različitih su suvlasničkih odnosa.

Gorup je 2014. godine u županiji ostvario najveći ukupan prihod pretekavši sve zagorske poduzetnike i strane kompanije. Konsolidirani prihodi svih njegovih tvrtki dosegli su milijardu i pedeset tisuća kuna, a dobit je iznosila 25 milijuna.

Više od dvadeset posto prihoda ostvareno je u izvozu jer se s Gorupovih farmi, uglavnom po Slavoniji i u Moslavini, stoka prodavala u Egipat, Libiju i Irak, a P u Italiju te na Bliski istok i u sjevernu Afriku. Uljana repica slala se na preradu u BiH i od njezina ulja proizvodio se biodizel u vlastitoj tvornici u Ozlju.

Među najvećim Gorupovim vjerovnicima su njemački farmaceutski div Bayer, koji potražuje čak 28 milijuna kuna, te Petrokemija kojoj su ostali dužni gotovo 38 milijuna kuna. Gorup 16,9 milijuna kuna duguje tvrtki Pioneer sjeme te 31,9 milijuna kuna tvrtki Syngenta Agro. U predstečajnoj nagodbi je i njegova tvrtka Gorup stočarstvo za uzgoj svinja, koja je unatoč prihodima od 85,28 milijuna kuna završila u minusu od 5,45 milijuna kuna.

Prema podacima servisa Poslovna Hrvatska, Božidar Gorup povezan je sa čak 55 različitih poslovnih subjekata i upravlja sa 111 milijuna eura.

Obitelj ga je posljednji put vidjela 19. siječnja 2015. u njihovom domu u Tomaševcu kraj Klanjca, a njegov nestanak prijavili su 2. veljače.

"Moj brat se u Dohi nije dugo zadržao, samo je presjeo na avion za glavni grad Filipina, Manilu, a tamo je sigurno sletio. Od tada nije zabilježeno da je ikako napuštao Filipine", kazao je medijima nekoliko mjeseci nakon nestanka Božidarov brat Damir.

Prema riječima njegovog brata Damira, poslovno carstvo Gorup doslovno je preko noći propalo. To je jako potreslo Božidara koji se našao u prevelikom stresu i bezizlaznoj situaciji kada je trebao otpuštati ljude. Navodno je Gorup od svojih vjerovnika, posrednim putem, dobivao i neke vrlo ozbiljne prijetnje što ga je dodatno uznemirilo. Zbog svega toga je par mjeseci prije nestanka sa sobom nosio pištolj.i.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
17. studeni 2024 15:55