POMAGAO PERAČIMA NOVCA

Policajci ostali u velikom šoku kad su otkrili tko je čovjek koji je pomogao šefu bande da pobjegne iz Hrvatske!

Policajci iznose dokumente iz Grubišićeve tvrtke u Botincu
 Hanza Media

Mjesec dana nakon što su prezentirani rezultati operativne akcije kodnog imena “Azija” kojom je “razbijeno” zločinačko udruženje od 62 osobe, točnije devet Hrvata i 53 Kineza koji su imali doticaja sa 45 tvrtki preko kojih su makinacijama oštetili proračun za 12,9 milijuna kuna, PNUSKOK je u sklopu te akcije kriminalistički obradio još dvojicu muškaraca, od kojih je jedan 34-godišnji interventni policajac PU zagrebačke!

Šef pobjegao

Razlog? On je tijekom provođenja mjera fizičke zaštite od 15. rujna do 20. listopada prošle godine dojavljivao na nagovor svom 33-godišnjem prijatelju “informacije o prikupljenim dokazima vezano za kriminalne aktivnosti većeg broja Kineza i njihovih trgovačkih društava u RH”, a koji je, pak, iste prosljeđivao dalje osobama iz prokazanog zločinačkog udruženja.

Sve to je pravovremeno došlo do mozga grupacije, recidivista s tjeralice, Splićanina Gorkog Grubišića (46), koji je netom prije masovnog privođenja pobjegao u Sloveniju te izbjegao uhićenje. No to nije bilo sve, jer su upravo te informacije koje su došle od interventnog policajca “završile u rukama pripadnika zločinačkog udruženja koji su uništili i sakrili dokaze koji ih povezuju s kriminalnim radnjama”. Policajac je time prokockao karijeru te zaradio kaznenu prijavu za zloupotrebu položaja i ovlasti, a njegov je prijatelj prijavljen za poticanja na zločin.

Lažne fakture

Unatoč svemu, u potrazi za dokazima istražitelji su odradili 43 pretrage raznih prostora te su snimljeni sati i sati telefonskih razgovora. Istragu je USKOK otvorio temeljem kaznenih prijava policije i Samostalnog sektora za otkrivanje poreznih prijevara Ministarstva financija u kojima su obuhvaćene novčane transakcije od oko 50 milijuna kuna. Tužitelji su uvjereni da je Grubišićeva zločinačka ekipa Kinezima fiktivno ispostavljala račune radi umanjenja poreznih osnovica pa su na uzetim provizijama zaradili oko 3,2 milijuna kuna.

Odnosno Grubišić je s nekoliko suradnika osnovao 12 tvrtki koje su tvrtkama Kineza ispostavljale račune za nepostojeću robu. Kinezi su račune plaćali, a Grubišić i ekipa su dizali gotovinu te je vraćali Kinezima zadržavajući za sebe osam posto provizije.

Grubišić je imao pet kompanjona - Denisa M. (28), Nenada K. (36), Damira Š. (38), Nenu S. (41) te Anamariju I. (23). Upravo jedan od njih u USKOK-u je ispričao da je s Grubišićem 2013. stupio u kontakt, a s obzirom na njegovo poznavanje kineskog jezika jer od 1998. surađuje s kineskom zajednicom u RH, brzo se došlo na ideju o ispostavljanju lažnih faktura tvrtkama Kinezima od kojih su neke imale, valjda jer im je fetiš zlatna boja, i hrvatske nazive - Zlatni zec, Zlatni valovi, Zlatna ribica, Zlatna planina, Zlatni puž, Zlatni čaj...

Kineska veza

Istražitelji sumnjaju da je banda kršila zakon od 12. veljače 2013. pa do sredine studenoga 2016., i to ne samo po Zagrebu, nego su svoja “poslovanja” proširili preko tvrtki Kineza i u Split, Osijek, Poreč, Koprivnicu, Pulu, Vinkovce, Bjelovar, Donji Miholjac..

- Imam velik krug poznanika unutar kineske zajednice, a čuo sam da su Kinezi u RH i ranije koristili takve usluge pa sam znao da takva suradnja s Grubišićem ima perspektivu. Sve je išlo do kraja 2014., kad je jedan od kolega trošio više novca nego što ga je prema internoj podjeli zarade mogao imati te je na Božić te godine pobjegao s pola milijuna kuna našeg novca. U udruženju u izradi lažnih faktura ga je zamijenila Anamarija - povjerio je jedan iz Grubišićeve ekipe istražiteljima. Pojasnio im je da su Kinezi, unatoč proviziji od osam posto, znatno uštedjeli na PDV-u i porezu na dobit. Da je riječ o ilegalnom poslu, bilo je svjesno svih 62 osumnjičenih.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
26. prosinac 2024 14:13