TRAUMATIČAN DOGAĐAJ

'ŽAO MI JE, ALI NEŠTO JE BILO JAČE OD MENE' Osuđen na 15 godina zatvora zbog ubojstva supruge koju je na spavanju dva puta udario sjekirom u glavu

Đuro Balog nepravomoćno je osuđen na 15 godina zatvora za teško ubojstvo svoje supruge Nevenke
 Vlado Kos / HANZA MEDIA

Đuro Balog (62) iz Narda nepravomoćno je osuđen na 15 godina zatvora za teško ubojstvo svoje supruge Nevenke (54), koju je 20. ožujka ove godine u spavaćoj sobi njihove obiteljske kuće najmanje dva puta na spavanju udario sjekirom u glavu.

Sve to događalo se dok su u susjednoj sobi bili njihov 34-godišnji sin Mario, snaha Kristina i njihovo maloljetno dijete.

Nevenka je s teškim tjelesnim ozljedama prevezena u KBC Osijek gdje je unatoč mjerama intenzivnog liječenja preminula mjesec dana kasnije.

Suđenje na Županijskom sudu u Osijeku okončano je za nešto više od tri sata u kojima su kao svjedoci saslušani Mario i Kristina Balog te vještak psihijatrijske struke dr. Ivan Požgain. Balog je na početku suđenja na upit predsjednika Sudskog vijeća Darka Krušlina smatra li se krivim za ubojstvo svoje supruge odgovorio neodređeno: 'Ne sjećam se svega, ali nešto je ipak bilo.'

Upravo u tom smjeru išla je i njegova obrana, pri čemu je Balogov odvjetnik Sreten Baljak tvrdio da je njegov branjenik u trenutku napada na suprugu bio u stanju trenutne amnezije uzrokovane spletom okolnosti uslijed činjenice da se duže od 20 godina liječi od PTSP-a, pri čemu lijekove nije uzimao redovito.

Tužiteljstvo, koje je zastupala Jasmina Bošnjak, je smatralo da je riječ o podmuklom ubojstvu „jer je optuženik prethodno sačekao da supruga zaspi, a onda je zaključao vrata spavaće sobe te ju najmanje dva puta udario metalnim dijelom sjekire u glavu.“ Mario Balog u svom je svjedočenju rekao da je u njihovoj obitelji problema bilo oduvijek. Toga dana svađa između oca i majke izbila je pred odlazak na spavanje.

- Čuli smo galamu, pri čemu ju je otac vrijeđao majku pogrdnim riječima. Otišao sam im reći da se smire i da probleme riješe ujutro, jer naše dijete mora spavati i vratio se u našu sobu. Nakon nekog vremena čuli smo da je mama zaspala, jer je inače jako hrkala, a onda se čuli i da je netko u kupatilu. Nedugo poslije iz njihove sobe odjeknula su dva strašna udarca na što sam skočio iz kreveta i krenuo vidjeti što je bilo, ali vrata nisam mogao otvoriti, pa sam ih razvalio. Majka je ležala na krevetu, a otac je stajao pokraj kreveta sa sjekirom u ruci.

Sav u šoku upitao sam ga što je to učinio, zgrabio sjekiru iz njegove ruke i izgurao ga u kuhinju. Tada je već dotrčala i moja supruga koja je plačući vikala: „Bako, bako“, pokušavajući je probuditi. Sve oko nje bilo je krvavo, pa sam donio ručnik i stavio ga majci na glavu i pozvali smo Hitnu, prepričao je Mario traumatičan događaj. Kazao je i kako je u jednom trenutku sjekiru premjestio u strahu da otac ne bi i njih napao.

Govorio je i o prijašnjim situacijama, o tome kako je otac vijao majku s puškom u ruci po Osijeku, kako je sam sebi dok su živjeli u Nizi propucao ruku kuburom, kako je svojevremeno prijetio svima da će dići kuću u zrak, a prošle godine je tražio od sina da ga vozi u bolnicu, kazavši: „Mario vozi me ili ću je ubiti.“ Identično je bilo i svjedočenje njegove supruge Kristine, koja je kazala i da je očekivala tog dana probleme, „jer je baka bila u selu od 14,30 do 19,00, a svekar je cijelo vrijeme pogledavao na sat.“ Često je, naime, iskazivao ljubomoru optužujući suprugu da ga vara. No, i nju je šokiralo ono što se dogodilo.

- Čula sam dva strašna udarca, suprug je otišao vidjeti što se dogodilo i onda j povikao: „Kristina zovi Hitnu, tajo je ubio mamu!“. Utrčala sam u sobu i vidjela je svu krvavu, pokuašavala sam je probuditi, ali nisam uspjela, u suzama je svjedočila Kristina. Plačući je svoju obranu iznio i okrivljeni.

- Žao mi je iz dna duše moje žene, žao mi je što se to dogodilo, ali, ne znam kako bi se izrazio, nešto je bilo jače od mene. Ne sjećam se tog čina, rekao je okrivljeni, dodavši i kako te večeri nije znao je li popio lijekove, a snaha i supruga su mu vulgarno odgovorile da ih briga za njegove lijekove. Ustvrdio je i da vrata sobe nisu bila zaključana. Psihijatar Požgain kazao je da je kod Baloga riječ o graničnom poremećaju osobnosti i emocionalno nestabilnoj ličnosti.

- Mogao je shvatiti i upravljati svojim sposobnostima, ali su one bile umanjene. U njegovu ponašanju bilo je elemenata organiziranog ponašanja s obzirom da je prije samog djela zaključao vrata, kazao je Požgain na čije vještačenje nije bilo primjedbi, a sud je odbio naknadni zahtjev obrane da se nad Balogom obavi još jedno vještačenje kroz duži vremenski period.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
06. siječanj 2025 13:59