Više od pola sata u Moskvi razgovarali su predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i ruski premijer Dmitrij Medvedev i izrazili zadovoljstvo što nakon zastoja u odnosima Hrvatske i Ruske Federacije gospodarska pitanja ponovo dolaze u prvi plan.
Premijer Medvedev bio je upoznat i s opsežnim razgovorima koje su vodili Grabar-Kitarović i Vladimir Putin oko Agrokora, o čemu se u Sočiju razgovaralo u više navrata.
Pitanje BiH
Jutarnjem je potvrđeno da je Vladimir Putin u jednom trenutku tijekom radnog ručka, na kojem je bio i glavni direktor Sberbanka Herman Gref, upitao direktora koliko iznosi dug Agrokora prema ruskim bankama i dobio odgovor da je riječ o 1,1 milijardi eura. “A koliko godišnje zarađuje Sberbank?”, pitao je Putin Grefa, koji mu je odgovorio da je riječ o 12 do 13 milijardi eura. Putin se na to nasmijao i rekao: “Koja škrtica, a problem mu je jedna milijarda”. Nakon toga se obratio hrvatskom i ruskom izaslanstvu: “Pa u čemu je problem, riješite to odmah”.
Članove hrvatskog izaslanstva posebno je obradovao stav predsjednika Putina da Rusija bezrezervno podržava i da će podržavati teritorijalnu cjelovitost BiH.
Ruski predsjednik dao je i podršku za daljnje provođenje reformi kako bi se osigurala ravnopravnost sva tri naroda u BiH.
Kada se s Putinom poveo razgovor oko inicijative za promjenu izbornog zakona odgovor je glasio: “Razgovarat ćemo o tome”.
Da se u Sočiju i Moskvi razgovaralo o Agrokoru, potvrdila je i Grabar-Kitarović, rekavši da je pojasnila stavove hrvatske Vlade.
Opterećuje odnose
“Naravno, osobno ne sudjelujem u rješavanju tog pitanja i ne mogu pregovarati u procesima kako će se to riješiti, ali spremna sam posredovati kako god mogu u razgovorima između Sberbanka i ovlaštenih institucija koje to rješavaju.”
Ruskim domaćinima predsjednica je jasno rekla da Agrokor nije nacionaliziran od strane države i da država ne može preuzeti na sebe dugove.
“Treba, međutim, omogućiti svima, pa i Sberbanku, da sudjeluju u procesu koji je pred nama. Voljela bih da to pitanje ne opterećuje međudržavne odnose između Rusije i Hrvatske, jer to nije međudržavno nego korporativno pitanje. Riječ je o funkcioniranju tržišnog gospodarstva, ali okolnosti su takve da je glavni cilj samog lex Agrokor bio osigurati stabilnost gospodarstva.”
Međutim, predsjednica smatra da u procesu postoje još određene nedoumice koje treba raščistiti i izrazila želja da se i Sberbank u to uključi. Kada su novinari u Moskvi pitali predsjednicu što će biti ako se dokaže da je Sberbank putem Agrokora sudjelovao u pranju novca, odgovor je glasio da onda institucije trebaju preuzeti inicijativu. “U to se politika ne smije miješati, ali o tome neću spekulirati.”
Gospodarski forum
U Moskvi je održan izuzetno posjećeni rusko-hrvatski gospodarski forum na kojem je sudjelovalo 150 hrvatskih i 250 ruskih gospodarstvenika. S hrvatske strane bile su zastupljene gotovo sve velike kompanije koje su već na ruskom tržištu ili imaju namjeru investirati, dok su ruski poslovni ljudi iskazali veliko zanimanje za ulaganja u Hrvatsku.
“I moj dolazak na gospodarski forum potvrđuje snažnu želju i odlučnu volju hrvatske države za još bližim vezama s Ruskom Federacijom, jer nam je Rusija važan gospodarski partner”, rekla je na forumu Grabar-Kitarović.
Obostrana ulaganja u ovoj godini već su blizu pola milijarde eura, a najperspektivnija područja ulaganja u Hrvatskoj su energetika i turizam. “Zajedno možemo stvoriti bolju budućnost za naše države i narode”, rekla je hrvatska predsjednica.
Nakon dva dana posjeta Kolinde Grabar-Kitarović Ruskoj Federaciji s ruske strane može se čuti stav da je riječ o novom početku odnosa dviju zemalja i da je napokon uspostavljen dijalog. Hrvatska predsjednica svagdje je dočekana uz najviše počasti, ali i izraze prijateljstva, a odmah nakon poziva Putinu da posjeti Hrvatsku, što je on prihvatio, počeli su konkretni razgovori kada bi se posjet, s obzirom na to da u Rusiji slijede i izbori, mogao realizirati.
Razgovarali o sankcijama Rusiji
Kolinda Grabar-Kitarović i Dmitrij Medvedev postigli su dogovor da ruski sanitarni inspektori što prije dođu u Hrvatsku i obiđu velik broj proizvođača hrane kako bi se mogao ubrzati hrvatski izvoz hrane u Rusiju.
Iza zatvorenih vrata razgovaralo se i o sankcijama Rusiji, a Kolinda Grabar-Kitarović je naglasila da one štete građanima i tvrtkama te da treba nastaviti s provođenjem sporazuma iz Minska kao preduvjetom da na dnevni red dođe tema ukidanja ili ublažavanja sankcija.
Medvedev je pozdravio potpisivanje ugovora PPD-a i Gazproma, te Croduxa i Optime, a istaknuto je da bi trebalo nastaviti i s plinofikacijom cijelog područja oko Slavonskog i Bosanskog Broda, jer okolinu ne zagađuje samo rafinerija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....