Nikakvih pomaka u radnoj grupi za proširenje nije bilo oko početka procedure koja bi vodila prema otvaranju Poglavlja 23 u pristupnim pregovorima Srbije s Europskom unijom jer tu proceduru Hrvatska i dalje drži blokiranom. Hrvatska ni u petak nije dostavila svoj stav o prihvaćanju izvješća o ocjeni mjerila za otvaranje tog poglavlja, čime je praktično proces zaustavljen i prije nego što je formalno počeo. Europska komisija ne može niti početi izradu nacrta o zajedničkom stajalištu EU, niti tražiti od Srbije da preda svoje stajalište prije nego što se postigne jednoglasnost država članica.
Ovo je drugi put u istom tjednu da se tema o otvaranju Poglavlja 23 između EU i Srbije skida s dnevnog reda jer još uvijek nema pristanka Hrvatske. Sljedeći tjedan, kažu EU diplomati, ta bi se tema mogla prebaciti na COREPER, više tijelo Vijeća EU u kojemu sjede stalni predstavnici država članica, kako bi se povećao diplomatski pritisak na Hrvatsku.
Hrvatska je nekoliko puta dala do znanja kako očekuje da se njezini zahtjevi o izmjeni zakona o jurisdikciji Srbije za suđenje za ratne zločine i o pravima hrvatske manjine u Srbiji ubace među mjerila Srbiji u tom poglavlju. Hrvatska smatra kako je nedopustivo da Srbija sebi daje ulogu svojevrsnog "regionalnog Haaga". Diplomatski izvori u EU s kojima je Jutarnji list kontaktirao kažu da "razumiju zabrinutost Hrvatske", neki čak i da dijele stav da je motiv Srbije oko univerzalne jurisdikcije politički, ali da ne vide mogućnost da to kao uvjet uvedu u stajališta EU jer to nije dio EU zakonodavstva. Oni smatraju kako bi bilo najbolje da Hrvatska da zeleno svjetlo za otvaranje procedure koje bi moglo dovesti do otvaranja tog poglavlja prije ljetne stanke te da se u međuvremenu neke stvari riješe bilateralno između Zagreba i Beograda. Komisija može općenito staviti kao mjerila poštivanje manjina i suradnju s Haškim sudom, ali ne može izričito tražiti da Srbija ukine zakon kakav, smatraju u EU, imaju i mnoge članice EU ili da traži jamčenje mjesta u parlamentu za pripadnika hrvatske manjine jer takva jamstva za manjine nemaju mnoge države EU.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....