BUDUĆNOST DOLAZI

IBM ĆE PRETVORITI HRVATSKU U INFORMATIČKO SREDIŠTE ŠIRE REGIJE? Vlada pregovara s globalnom tvrtkom oko otvaranja novog centra za tehnološke usluge

 HANZA MEDIA / REUTERS

Nakon što je u Zagrebu otvorio globalni Client Innovation Center, IBM bi u Hrvatskoj mogao pokrenuti i Kognitivni analitički inovacijski centar (CAIC) koji bi bio njegovo glavno središte za srednju i istočnu Europu.

Proizlazi to iz zelenog svjetla koje je Vlada dala za potpisivanje Memoranduma o razumijevanju između Vlade i IBM-a te je ovlastila Martinu Dalić, potpredsjednicu Vlade i ministricu gospodarstva, da potpiše taj dokument. Riječ je, objašnjavaju u Ministarstvu gospodarstva, o prvom koraku u stvaranju platforme za razgovore Banskih dvora i IBM-a, pri čemu bi otvaranje CAIC-a pomoglo Hrvatskoj da pruža visokotehnološke usluge na svjetskoj razini i podigne vlastitu konkurentnost.

Odluka

- Memorandum o razumijevanju služi isključivo kao podloga daljnjih pregovora usmjerenih na moguće otvaranje Kognitivnog analitičkog inovacijskog centra u Hrvatskoj i ne stvara obveze ni za jednu uključenu stranu - objašnjavaju iz Ministarstva gospodarstva.

Podrobnije informacije o mogućem osnivanju CAIC-a nisu se mogle dobiti ni u Ministarstvu gospodarstva ni u IBM-u. Ipak, prema neslužbenim informacijama iz informatičkih krugova, IBM još nije donio konačnu odluku o tome gdje će otvoriti CAIC. Naime, kao što je bio slučaj i s Client Innovation Centrom, i sada je navodno u igri još nekoliko zemalja, pri čemu naši sugovornici kao vjerojatne konkurente posebno ističu Rumunjsku, Bugarsku, Slovačku i Poljsku te Srbiju. Ipak, s obzirom na ton memoranduma, a i neslužbene informacije, čini se da je Hrvatska trenutačno najbliže otvaranju CAIC-a. Takav bi centar Hrvatskoj, tvrde u Vladi, donio unapređenje globalne konkurentnosti te poslovnog i ulagačkog okruženja.

Edukacija

Neslužbene informacije iz Vladinih krugova govore i da bi CAIC - naravno ako dođe do konačne odluke o njegovu pokretanju - mogao zaživjeti u sljedećoj ili najkasnije u 2019. godini.

- To je mogućnost i prilika za Hrvatsku - ističe naš sugovornik.

Svojevrsna “podjela rada” između Vlade i IBM-a na planu otvaranja CAIC-a govori da bi Vlada omogućila potrebno vodstvo i resurse za razvoj plana i poslovnog modela, kao i da bi omogućila dugotrajnu podršku CAIC-u resornih ministarstava. Posebno je zanimljiv dio koji govori o mogućoj podršci za primjenu hrvatskog jezika u pojedinim IBM-ovim kognitivnim rješenjima, uključujući tu i Watson Explorer te odabrane Watson API programe, poput onih za primjenu umjetne inteligencije.

Stručnjaci objašnjavaju da bi Watson u velikoj mjeri pomogao u razvoju niza djelatnosti - od medicinske dijagnostike, preko prava, trgovine i bankarstva, pa do javnih usluga. Ipak, upozoravaju da se Hrvatska već sada suočava s nedostatkom radne snage u informatici, kao i da prevođenje Watsona na hrvatski neće biti nimalo lak posao.

S druge strane, sukladno memorandumu, IBM Hrvatska namjerava istražiti i raspraviti iskustva i mogućnosti vezane uz uspjeh centra u područjima poput osoblja, stručnosti, pristupa analitici i kognitivnoj tehnologiji te edukaciji.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
22. studeni 2024 07:04