Ursula von der Leyen, prema izvorima njemačkog Bilda u političkim vrhovima Europske unije, polako gubi potporu konzervativne grupacije europskih stranaka (EPP) za novi mandat na čelu Europske komisije i izgledno je da će joj eurokonzervativci pronaći zamjenu u hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću ili grčkom predsjedniku Vlade Kyriakosu Mitsotakisu.
- I Plenković i Mitsotakis navodno su već izrazili interes za ponudu da budu kandidati za nasljednika Ursule von der Leyen. Šuška se kao kandidatkinji i o predsjednici parlamenta Roberti Metsoli iz Malte koja nema iskustva u izvršnoj vlasti, ali ima puno samopouzdanja i ambicije te, kako se pokazalo na nominacijskom kongresu EPP-a u Bukureštu početkom ožujka, većeg talenta za govore nego von der Leyen - piše Bild u tekstu naglašeno nenaklonjenom opciji da Ursula von der Leyen dobije još jedan mandat na čelu Europske komisije. Njemački tabloid, primjerice, citira neimenovanog člana Europskog parlamenta iz redova Kršćansko-demokratske unije (CDU) kojem su postavili pitanje kakve su šanse da novi saziv EP-a ponovo izglasa sadašnju predsjednicu EK.
‘Ursuline šanse su male‘
- Iskreno, šanse su s**nje...- izjavio je neimenovani zastupnik za Bild. Čak i kad bi većina u EP za izglasavanje kandidata EP došla nadohvat ruke, ostaje pitanje po koju političku cijenu, kazao je isti izvor za Bild.
Tabloid ide i korak dalje tvrdeći kako Ursula von der Leyen nema potporu za novu kandidaturu predsjednice EK čak ni unutar vlastite stranke CDU. U prilog toj tvrdnji navode kako je CDU u tekućoj kampanji za izbore za Europski parlament ne koristi plakate s portretima aktualne predsjednice EK. Iz CDU-a Bild je na potonju temu dobio pojašnjenje kako se zaobilaženje lika predsjednice EK u kampanji primjenjuje iz taktičkih razloga.
- Von der Leyen je svog stranačkog prijatelja iz CDU-a Markusa Piepera htjela unaprijediti na visoko plaćeno mjesto predstavnika malih i srednjih poduzeća u EU. Ali bilo je optužbi za nepotizam, čak i od povjerenika EU. Pieperovo imenovanje je ogorčeno odbačeno. Taj primjer pokazuje da Von der Leyen ima moćne protivnike, uključujući unutar redova konzervativne stranačke obitelji EVP, koja također uključuje CDU i CSU - komentira Bild.
Afera Pfizer
Isti izvor procjenjuje kako aktualna šefica EK ima previše prepreka pred sobom, ako želi ostvariti novi mandat. Uz spomenute otpore u vlastitim redovima, Von der Leyen mora pridonijeti pobjedničkom rezultatu EPP u izborima za europarlament, zatim pridobiti koalicijske partnere u parlamentu te napokon potporu šefova vlada članica EU. Pritom Bild procjenjuje da su potezima predsjednice EK u dosadašnjem mandatu razočarani koalicijski partneri EPP-a poput Zelenih koji nisu zadovoljni tempom zelene tranzicije EU, kao i desničara koji su po svaku cijenu htjeli zaustaviti lijevog kandidata za predsjednika EK, a sada Ursuli von der Leyen zamjeraju nedovoljno desnu politiku.
Bild podsjeća i na aferu s netransparentnom nabavom cjepiva protiv COVID-19 od Pfizera, kao i na velike kritike na njezin račun zbog potpunog svrstavanja na stranu Izraela u aktualnom sukobu s Hamasom i Iranom. List smatra da za Von der Leyen problem predstavlja sve slabija popularnost i ugled francuskog predsjednika Emanuela Macrona koji joj je bio snažan oslonac u dolasku na čelo EK.
Detaljno se baveći političkom sudbinom Ursule von der Leyen, Bild tek usputno predstavlja njezine moguće nasljednike. Za Plenkovića list tek navodi da je nedavno dobio parlamentarne izbore u Hrvatskoj, a za Mitsotakisa da je vrlo utjecajan u Bruxellesu.
Za komentar ove priče Bilda pitali smo Vladu Republike Hrvatske, ali do objave članka nismo dobili odgovor.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....