Reporter National Geographica Felix J. Koch napisao je jedan od najzanimljivijih tekstova o Hrvatskoj - prije gotovo 100 godina.
Članak 'U neobičnoj, zanimljivoj Hrvatskoj' piše o njegovom posjetu tadašnjoj austrougarskoj pokrajini, u kojem je otkrio brojne zanimljivosti o svakodnevnom životu u hrvatskim gradovima, ali i o slobodi govora i političkim aspiracijama hrvatskog naroda.
- Ono što je Mađraska dvojnom carstvu, to je Hrvatska Mađarskoj, pisao je Koch i objasnio kako, isto kao što Mađarska stalno propovjeda bunu protiv dvojne krune, tako i Hrvatska želi slobodu od Mađarske.
- U Hrvatskoj rade na razdvajanju od Mađarske, za pan-slavizam, za bilo što što bi dovelo do neovisnosti.
Koch se divio hrvatskim narodnim nošnjama, i objasnio kako svako selo i zaseok ima svoju specifičnu nošnju, kako se razlikuju nošnje za mlade i starije muškarce, za djevojke, žene i udovice, i kako se na tren može vidjeti tko dolazi od kuda.
Obišao je tržnice u nekoliko hrvatskih gradova, a zagrebačka ga je potpuno oduševila.
- Tržnica je bila najčišća, najljepša i najsvjetlija od svih tržnica za koje znamo, a bili smo na tržnicama od Hopedalea u Labradoru do Soluna na Egejskom moru.
Kako je tekst pisan 1908. godine, gradovi nose svoja službena imena iz tog doba, pa je tako glavni grad Hrvatske Agram. Koch je posjetio i Polu (Pulu), Zaru (Zadar), Somobor (Samobor), Rovigno (Rovinj), Ogulin i slobodni kraljevski grad Fiumu (Rijeku).
Hrvati su, piše Koch, obespravljeni. Manje od jedan posto Hrvata ima pravo glasa, a manje od pola posto njih sudjeluje u vlasti.
- Od 1885. u Hrvatskoj nitko ne može osnovati književnu ili političku organizaciju bez dozvole. Trebate dozvolu čak i za politički skup, a to se uskraćuje svima osim vladajućoj stranci. Zabranjeni su i sindikati i obrtničke komore.
Koch je objasnio i strogu cenzuru koja je vladala medijima u to vrijeme.
- Prije nego što novine izađu, primjerak se šalje cenzoru. Ako se u njemu nađe bilo što sporno po vlasti, u petnaest minuta policija će zaplijeniti sve primjerke. Urednika će uhititi ili će biti novčano kažnjen. No, urednik postaje heroj među građanima; na takvu se zatvorsku kaznu ne gleda sramotno.
- Nema dostavljača novina u Hrvatskoj. Pretplatnici dolaze u redakciju po svoj primjerak, ili ga dobivaju poštom. Zato Vlada može lako zaplijeniti sve primjerke ubrzo nakon objave. Često će proći i dva do tri dana prije nego što će urednik saznati za koji je točno članak kažnjen.
U posjetu Rijeci, Koch napominje da se radi o jednom od zadnjih slobodnih kraljevskih gradova u Europi, te dodaje da je povezana s Amerikom.
- U ovoj se luci horde imigranata s jugoistoka Europe ukrcavaju za Ameriku. Brodovi posebno izgrađeni za imigrante prevoze ih po najnižim cijenama.
Reporter se osvrnuo i na brojne vinograde po Hrvatskoj, i primjetio kako je u većini krajeva Hrvatske čaša vina jeftinija od čaše vode.
- Zanimljiva je, ova pokrajina, koliko god turbulentna bila, zaključuje Koch. - Čudimo se da je za turiste još uvijek skoro pa neotkrivena.
Croatia 1908 Pictures by truway on Scribd
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....