- Od trenutka kada je izgubila povjerenje parlamenta jer joj je izglasano nepovjerenje, Vlada Tihomira Oreškovića je u statusu tehničke vlade u kakvome su vlade i inače nakon raspuštanja Sabora - kaže nam jedan od sudaca Ustavnog suda koji pripada “starijem” postavu i odrađuje već drugi mandat.
U nastavku razgovora iznosi nedvosmislen stav kako Oreškovićeva Vlada prekoračuje ovlasti koje su joj određene Zakonom o postupku primopredaje vlasti i tvrdi da unatoč tome Ustavni sud ne može ništa samoinicijativno poduzimati.
- Da se netko obratio Ustavnom sudu, već bismo imali stav o tome gdje su granice postupanja tehničke Vlade. Ali do sada nije nitko. Oporba je po tom pitanju još pasivna - kaže naš sugovornik.
Izlaženje iz okvira
Zakon u samo dva članka opisuje ovlasti Vlade koja više nema potporu parlamenta i kaže da od raspisivanja izbora Vlada ne smije donositi odluke o imenovanjima na dužnost, već samo iznimno, kada je to nužno radi nesmetanog rada državnog tijela, može imenovati vršitelja dužnosti. Tehnička Vlada također ne smije zaključivati ugovore značajnije vrijednosti osim ako bi njihovo nezaključivanje prouzročilo veću materijalnu štetu ili ako je ono nužno radi ispunjavanja međunarodnih obaveza. Zakon kaže da su ugovori sklopljeni protivno ovoj odredbi ništavni.
Svi ustavni suci s kojima smo razgovarali, a obratili smo se spomenutom koji je već u drugom mandatu, jednome iz novoimenovane garniture te osobi kojoj je prije nešto više od mjesec dana završio mandat u Ustavnom sudu, ističu da je smisao zakona da Vlada odrađuje samo tehničke poslove, dakle one koji su nužni za normalno funkcioniranje države. Sve što je više od toga spada u prekoračenje ovlasti. A za izlaženje iz okvira dopuštenih odluka Oreškovićev tim se proziva praktično od trenutka kada im je izglasano nepovjerenje.
Već prva sjednica Vlade nakon toga izazvala je niz reakcija, a među prvima Hrvatske udruge radničkih sindikata koji su Vladu javno pozvali da ne briše trgovačka društva s popisa tvrtki od strateškog značaja, čime se omogućuje privatizacija, a osudili su i Uredbu o pravu građenja na šumskom zemljištu, čime se otvara prostor za gradnju golf-terena. Na žestokoj kritici SDP-a Vlada se našla i zato što je kao tehnička pripremala izmjene Zakona o sportu. Nakon pada Vlade 16. lipnja u Narodnim novinama bili su objavljeni natječaji za predsjednike i članove uprava HŽ Infrastrukture, Hrvatskih autocesta i Hrvatskih cesta, tvrtki u državnom vlasništvu, što je također sporno. Prijepora je bilo i oko toga smije li se privatizirati Sunčani Hvar i Imperial, a prije nekoliko dana se odlučilo kako ih se zasad neće prodavati jer u Centru za restrukturiranje i prodaju nisu sigurni može li se to učiniti s tehničkom Vladom.
Blage reakcije
Sporan je i potez ministra obrazovanja Predraga Šustara koji je razriješio ekspertnu radnu skupinu za kurikularnu reformu i imenovao novu. Sa zadnje sjednice Vlade osporava se donošenje Strategije za razvoj širokopojasnog pristupa po kojoj se gradnja infrastrukture za širokopojasni internet daje telekomunikacijskim tvrtkama kojima bi država sufinancirala troškove tamo gdje nema tržišne isplativosti.
- Problem je što oporba blago reagira na ovakvo ponašanje tehničke Vlade koja bi trebala dodatno suziti prostor odlučivanja jer joj je izglasano nepovjerenje - kaže jedan od novih članova Ustavnog suda. Na pitanje što bi se dogodilo te bi li Ustavni sud zaustavio Oreškovićev tim kada bi im se oporba obratila sa zahtjevom za ocjenu ustavnosti bilo kojeg od spomenutih spornih slučajeva, naš sugovornik odgovara negativno. Kaže da je Ustavni sud na godišnjem, što znači da bi se predmet uzeo u rad tek nakon što se vrate s odmora, a i kad se stavi u proceduru, njegovo rješavanje traži izvjesno vrijeme koje bi se sigurno razvuklo u period nakon izbora.
Osoba koja je pripadala bivšem sazivu Ustavnog suda kaže da ne razumije zašto se do sada nitko iz oporbe nije obratio Ustavnom sudu i napominje da je za zauzimanje stava i zaustavljanje Oreškovića i njegovih ministara bila dovoljna jedna sporna odluka. Napominje, u čemu se slažu i druga dva ustavna suca, kako Ustavni sud ne može ništa samoinicijativno poduzimati jer to što radi tehnička Vlada ne spada u ekstremne situacije, a ovlasti nadzora Ustavni sud ima samo kad je riječ o referendumu i izborima. SDP-ovac koji se bavi ustavnopravnim pitanjima s time se ne slaže i tvrdi da je Ustavni sud samoinicijativno reagirao čak i povodom pravilnika te da ima pravo po službenoj dužnosti odlučivati o ustavnosti akata.
Sporne odluke tehničke Vlade
- Brisanje trgovačkih društava s popisa tvrtki od strateškog značaja za Hrvatsku, čime se omogućuje njihova privatizacija
- Uredba o pravu građenja na šumskom zemljištu, čime se otvara prostor za gradnju golf-terena
- Priprema se izmjena Zakona o sportu
- Nakon pada Vlade objavljeni natječaji za predsjednike i članove uprava HŽ Infrastrukture, HAC-a i HC-a
- Predrag Šustar je kao tehnički ministar razriješio ekspertnu radnu skupinu za kurikularnu reformu i imenovao novu
- Na zadnjoj sjednici Vlade donesena Strategija za razvoj širokopojasnog pristupa internetu po kojoj se gradnja infrastrukture daje telekom tvrtkama
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....