TEŠKE OPTUŽBE

BIVŠI PRIPADNIK JEHOVINIH SVJEDOKA 'To je kult koji želi kontrolirati misli i emocije'

 Wikimedia Commons / cc

Bivši član Jehovinih svjedoka preko posta "Pitajte me bilo što" na Redditu odgovorio je na mnoga pitanja u vezi te religiozne grupe koji mnogi doživljavaju kao svojevrsnu sektu.

Neimenovani muškarac odrastao je kao pripadnik Jehovinih svjedoka u Poljskoj, a njihovu organizaciju opisuje nimalo lijepim riječima, nazivajući ih kultom koji želi kontrolirati "misli, emocije i ponašanje osoba", navodi Independent.

Odgovarajući na pitanja pod korisničkim imenom Ohmyjw, bivši starješina ove grupe progovorio je protiv kontroverznih praksi grupe poput odbijanja transfuzije čak i pod prijetnjom gubitka života (što je kao njihovo pravo potvrdio i Europski sud za ljudska prava) ili vjerovanja u skori smak svijeta (tijekom 20. stoljeća najavili su ga i očekivali u nekoliko navrata, ali ga još nisu dočekali).

- Mnogi od članova su inteligentni ljudi, ali zavedeni krivom porukom. Moja žena i ja samo dugo prihvaćali nauk organizacije, ali smo čitajući Bibliju uočili nekonzistentnosti s porukama koje propovijedaju Jehovini svjedoci - kazao je muškarac i objasnio koliko je teško napustiti tu grupu.

- Članovi Jehovinih svjedoka sada se ponašaju kao da ne postojimo. Nazivaju nas apostatima, a članovima je zabranjeno da na bilo koji način komuniciraju s nama, makar nas i samo pozdravili. Pamtim situaciju kada je jedan od starješina počeo gubiti vjeru i propitkivati uvjerenja grupe, odmah su počeli širiti zle glasine o njemu i vršiti pritisak, zbog čega je na kraju počinio samoubojstvo - kaže Ohmyjw.

Na pitanje o položaju žena među Jehovinim svjedocima. ovaj bivši član jasno je rekao da su podređene muškarcima:

- Od njih se očekuje da budu podložne svojim muževima koji su glave obitelji i koji donose sve važne odluke. Nije im dozvoljeno naučavati u kongregacijama, niti smiju držati javne govore ili javne molitve. Kada mole u prisustvu neke druge osobe moraju pokriti glavu kako bi pokazale podložnost muškarcu.

Još je gori dio grupe njihov odnos prema zlostavljanju djece, smatra Ohmyjw.

- Oni zlostavljanje djece smatraju grijehom, ali drže da se to treba riješiti u krugu zajednice, bez uplitanja vlasti. To ne smatraju zločinom i gotovo nikad ne prijavljuju policiji. Dobar glas organizacije daleko im je važniji od sigurnosti djece - bez rezerve je odgovorio ovaj razočarani bivši član Jehovinih svjedoka.

Jehovini svjedoci osnovani su krajem 1870-ih godina, pozivaju se na veze s kršćanstvom, a diljem svijeta imaju oko 8,2 milijuna pripadnika.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 23:13