ZAGREB – Sudeći prema podacima o registriranim državljanima Hrvatske koji žive izvan zemlje, u dijaspori ne vlada preveliki interes za referendum što ga je inicirala udruga U ime obitelji, javlja Novi list.
Naime, Ministarstvo uprave do jučerašnjeg dana je zabilježilo tek 1843 osobe koje su predbilježile za glasanje na referendumu. Najveći interes zabilježen je u susjednoj Bosni i Hercegovini, gdje se za glasanje registriralo 1.487 birača. Drugi najbrojniji interesanti za referendum su hrvatski državljani u Njemačkoj, gdje se za referendum registriralo 123-oje birača, a treći su australski Hrvati, kojih se predbilježilo 44-oro.
Uz informaciju o glasanju na referendumu u dijaspori zanimljivo je spomenuti aktivnost pojedinih svećenika katoličke crkve, koji čine sve da birače uvjere da glasaju za ustavnu definiciju braka kakvu priželjkuje inicijativa U ime obitelji.
U javnosti je tako jučer objavljeno pismo don Dubravka Turalije, svećenika vrhbosanske nadbiskupije koji vodi Hrvatsku misiju u Washingtonu.
- Iz ljubavi se sklapa brak, a u braku se rađa obitelj, čiji članovi ne mogu biti susjed Marko i prijatelj Janko, nego muž i žena s djecom, od kojih se očekuje posvemašnja odgovornost, žrtva, odricanje. Tako, brak i obitelj ne mogu biti 'kukavički skinuti s vrata' i ostavljeni drugima na brigu, nego je to doživotni zavjet i zajedništvo u dobru i zlu - stoji u pismu.
– Vaša je dužnost stoga podignuti se u obranu da se definicija braka kao životne zajednice žene i muškarca unese i definira u Ustav Republike Hrvatske. Što prije se prijavite za glasovanje u Veleposlanstvu. Branimo Božje! Ne dajmo svoje!, poručuje američkim Hrvatima don Turajlija. No, u SAD-u se za referendum registriralo tek osmero birača. Rok za prijavu za referendum u dijaspori je 20. studeni, javlja Novi list.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....