S ulice u bolnicu

Istraživanje pokazalo: Vožnja Zagrebom opasna je po zdravlje, izaziva stres koji vodi do tahikardije

Istraživanje portala discovercars.com pokazalo je da vožnja metropolom, koja se svodi na stresno probijanje kroz nepreglednu gužvu, izaziva zdravstvne probleme

Zagreb, promet

 Željko Puhovski/CROPIX

Katastrofalna prometna infrastruktura, tragično spor i neudoban javni prijevoz koji ljude tjera da koriste aute kamo god krenuli, pa i nelogični potezi gradske vlasti, koja se žali na prevelik broj auta, a potom ukida parkirališna mjesta i vozne trake u središtu grada...

image

Zagreb, promet

Željko Puhovski/CROPIX

Da, sve to se urotilo protiv vozača u Zagrebu, koje zbilja treba uzeti za ozbiljno kad se nakon često višesatne borbe s gužvama požale na svoje zdravlje. Da tako nešto često nije šala pokazuje i istraživanje portala discovercars.com, koje je proučavalo i analiziralo razinu stresa koju vozač doživljava u prometu u većim europskim gradovima. I gle čuda, rezultati izmjereni u Zagrebu su prilično porazni. Pokazalo se, naime, da vožnja po našoj metropoli nije samo iznadprosječno stresna, već da može izazvati i ozbiljne zdravstvene tegobe.

Ekipa s portala discovercars.com do ovakvog je zaključka došla nakon što su izmjerili vršne vrijednosti otkucaja srca u vrijeme vožnje i zatim ih usporedili s onima u mirovanju. Razliku između najnižih i najviših vrijednosti proglasili su razinom stresa koju vozač doživljava u prometu i po njemu je Zagreb u samom europskom vrhu.

image

Zagreb, promet

Željko Puhovski/CROPIX

Sasvim u razini Beča i Budimpešte, te tek nešto iza vodećih Londona, Milana, Osla i Lisabona. Pritom treba reći da ovo istraživanje ima itekakvo uporište. Naime, broj otkucaja srca je izravno povezan s razinom stresa. Kada morate naglo kočiti zbog opasnog manevra drugog vozača koji se, primjerice, probija kroz gradsku gužvu ne mareći za sigurnost, otkucaji u trenu mogu skočiti kao da ste otrčali utrku na 100 metara.

Vršnih 115 otkucaja u minuti zabilježenih u vožnji u zagrebačkom prometu zabrinjavajuć je rezultat, jer se sve preko 100 otkucaja srca u minuti u mirovanju smatra tahikardijom, stanjem potencijalno opasnim po zdravlje. Ništa bolji rezultat nije zabilježen niti kod mjerenja najniže vrijednosti.

image

Zagreb, promet

Željko Puhovski/CROPIX

Otkucaji srca vozača, naime, tijekom vožnje zagrebačkim ulicama niti u jednom trenutku nisu se spuštali ispod 86 u minuti, naspram 56 zabilježenih u mirovanju. To je jasno pokazalo da u vožnji po Zagrebu doslovno nema opuštanja, već je vozač konstantno napet i u velikom stresu.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
05. siječanj 2025 00:05