Točenje goriva je rutinski zadatak, ali loše navike na benzinskoj postaji mogu dovesti do nepotrebnih problema, ugroziti sigurnost i naštetiti okolišu.
Mnogi od nas često nadodaju malo više goriva nakon što se ‘pištolj‘ automatski isključi. Ovaj postupak, međutim, može dovesti do nekoliko problema. Prema stručnjacima iz GasBuddyja, dolijevanje može naštetiti motoru i smanjiti performanse vozila. Također, višak goriva se može preliti, predstavljajući rizik za okoliš i moguće aktiviranje ‘lampice‘ za provjeru motora, piše Autobild.
1) Upaljen motor dok točite gorivo
Zahvaljujući praktičnom ulasku u vozilo bez ključa, tu je i loša navika da motor ostane upaljen tijekom točenja goriva. Ova pogreška je opasna. Pare goriva koje se oslobađaju tijekom točenja mogu utjecati na izvore statičkog elektriciteta, posebno u hladnijim mjesecima kada je zrak suši.
Takvi uvjeti povećavaju vjerojatnost požara na benzinskoj postaji, rizik koji se lako izbjegava jednostavnim načinom - gašenjem motora.
2) Čekanje u putničkoj kabini
Možda se čini bezazlenim sjediti u automobilu i provjeravati telefon ili puštati glazbu dok čekate da se vaš auto napuni gorivom.
Međutim, ovaj vas postupak može spriječiti u praćenju procesa punjenja goriva i usporiti vašu reakciju na moguće hitne situacije. Prilikom točenja goriva vozač bi se trebao u potpunosti usredotočiti samo na ovu aktivnost.
3) Korištenje mobitela tijekom točenja goriva
Ometanje koncentracije na benzinskoj postaji može imati ozbiljne posljedice. Korištenje mobitela vas definitivno ometa, što vas može učiniti metom lopovima ili previdjeti problem tijekom točenja goriva.
4) Prelijevanje goriva iz spremnika
Većina modernih pištolja za gorivo dizajnirana je za automatsko zaustavljanje kada je spremnik pun kako bi se spriječilo prelijevanje. Ako benzin dođe u dodir s kožom ili očima, zahtijeva hitnu reakciju zbog svoje toksičnosti. Ako se to dogodi, operite zahvaćena područja kože sapunom i vodom i isperite oči neprekidno, najmanje 15 minuta.
5) Udisanje benzinskih para
Rizici povezani s udisanjem benzinskih para su veliki. Dok povremeno izlaganje ne mora rezultirati zdravstvenim problemima, kronično izlaganje može oštetiti pluća i dovesti do teških glavobolja i drugih respiratornih problema.
Pokušajte uvijek stajati suprotno od benzinskih para i izbjegavajte izravno udisanje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....