ZLOUPOTREBA PODATAKA?

‘Veliki brat vas gleda‘: Eksplozija Cybertrucka otkrila šokantnu istinu koliko nas auti špijuniraju

‘Moram posebno zahvaliti Elonu Musku, dao nam je dosta dodatnih informacija‘, rekao je šerif gradske policije Las Vegasa Kevin McMahill

Tehnologija u autu, ilustracija

 JIRAROJ PRADITCHAROENKUL/Alamy/Alamy/Profimedia

Od svojeg nastanka automobil je simbolizirao slobodu na kotačima i osobno utočište za vozača. Ali u digitalnom dobu, taj nekoć privatni prostor pretvorio se u alat za nadzor trećih strana, jer automobili prate svoje vozače u mjeri u kojoj većina ljudi nikada ne bi ni posumnjala.

image

Tesla koja je eksplodirala ispred Trump Towera

Getty Images via AFP

To je postalo još očitije nakon što je policija iskoristila podatke koje je prikupila Tesla kako bi saznala više o eksploziji Cybetrucka koja se dogodila 1. siječnja ispred hotela Trump u Las Vegasu.

image

Kevin McMahill

Getty Images via AFP

"Moram posebno zahvaliti Elonu Musku", rekao je šerif gradske policije Las Vegasa Kevin McMahill na konferenciji za novinare. "Dao nam je dosta dodatnih informacija." Te informacije su uključivale gdje je automobil bio, kako je stigao od Colorado Springsa do Las Vegasa i više detalja.

Za Davida Choffnesa s Instituta za kibernetičku sigurnost i privatnost pri Sveučilištu Northeastern ovo je doista pokazatelj koliko su građani pod svakodnevnim nadzorom. "Ovo otkriva vrstu sveobuhvatnog nadzora koji se događa... Kada se nešto loše dogodi, to je od pomoći, ali to je i dvosjekli mač. Tvrtke koje prikupljaju te podatke mogu ih zloupotrijebiti", rekao je Choffnes za Newser.

image

Tesla Cybertruck

Tesla

U posljednje vrijeme otkriveno je još mnogo slučajeva u kojima su auti "špijunirali" vlasnike. General Motors je prestao dijeliti podatke o potrošačima s tvrtkama LexisNexis i Verisk nakon što su izvješća istaknula koliko su ti podaci detaljni i kako su u nekim slučajevima doveli do plaćanja viših premija osiguranja za vlasnike.

U svibnju 2024. pojavilo se izvješće u kojem se kaže da je od 14 proizvođača automobila samo pet zahtijevalo sudski nalog kada je policija tražila podatke o lokaciji automobila. Prije samo mjesec dana, sigurnosni propust otkrio je da su GPS podatci, status vozila i još mnogo drugih podataka o 800.000 vlasnika Volkswagena bili toga dostupni na internetu gotovo svima.

image

Kia EV9

CROPIX

No automobilske tvrtke ne prikupljaju samo GPS podatke. Na američkoj Kijinoj web stranici u dijelu "politika privatnosti" stoji da tvrtka može prikupljati osobne podatke: „Ova kategorija može uključivati ​​broj socijalnog osiguranja, vozačku dozvolu, osobnu iskaznicu ili broj putovnice, prijavu na račun, broj financijskog računa, debitne kartice ili kreditne kartice u kombinaciji s bilo kojim potrebnim sigurnosnim ili pristupnim kodom, lozinkom ili vjerodajnicama koje omogućuju pristup računu, preciznu geolokaciju, rasno ili etničko podrijetlo, vjerska ili filozofska uvjerenja, članstvo u sindikatu, genetske podatke, jedinstvene biometrijske informacije, državljanstvo ili imigracijski status, sadržaj određene pošte, e-pošte i tekstualnih poruka, informacije o zdravlju, seksualnom životu ili seksualnoj orijentaciji”.

No mnoge velike marke koriste istu taktiku u SAD-u.

Volvo, na primjer, također navodi u svojoj "politici privatnosti" da prikuplja "osjetljive osobne podatke", što definira na sljedeći način: „Osobni podaci koji otkrivaju rasno ili etničko podrijetlo, politička stajališta, vjerska ili filozofska uvjerenja ili sindikalno članstvo te obrada genetskih podataka, biometrijskih podataka u svrhu jedinstvene identifikacije fizičke osobe, podataka o zdravlju ili podataka koji se odnose na seksualni život ili seksualnu orijentaciju.”

image

BMW iDrive infotainment (ilustracija)

BMW

Slične probleme imaju i kupci drugih automobila u SAD-u.

Zaklada Mozilla analizirala je 25 marki automobila i svima dala oznaku upozorenja "Privatnost nije uključena jer ne poštuju i ne štite privatnost svojih kupaca". Iako se sve ovo odnosi na aute i kupce u SAD-u, ipak bi i vlasnike auta u Europi trebalo natjerati da dvaput razmisle prije nego što pritisnu "OK", "Accept" ili "Prihvaćam" na zaslonu infotainment sustava automobila, kada se na njemu postavlja pitanje o prikupljanju osobnih podataka.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
08. siječanj 2025 14:50