Europski autoklubovi i HAK su uoči dolaska hladnijeg vremena rigoroznim testovima podvrgnuli čak 32 različite zimske gume, po 16 u svakoj kategoriji.
Manju dimenziju 205/60 R16 koriste manja SUV-vozila kao što su Dacia Jogger, Škoda Kamiq i Renault Captur, dok veću dimenziju 225/45 R17 koriste kompaktni automobili poput Audija A3, Honde Civic i VW Golfa.
Pod povećalo su bile stavljene četiri glavne kategorije na području voznih osobina: upravljivost, sigurnost, udobnost i ekonomičnost (ponašanje na suhoj i mokroj podlozi te u zimskim uvjetima nosilo je 70% ukupne ocjene), dok je prvi put analizirana i održivost guma (predviđena kilometraža, izdržljivost, potrošnja goriva, težina i buka – preostalih 30%).
Iako ni jedan proizvod nije zaslužio maksimalnu ocjenu izvrstan, ukupni dojmovi s testa su više nego pozitivni jer je čak trećina modela (11/32) zavrijedila prvu sljedeću ocjenu vrlo preporučljivo, potom slijedi većina guma koja se preporučuje (18), djelomično se ne preporučuje ni jedna (što je također dobar znak), dok se samo tri pneumatika ne preporučuju.
To su Lassa Snoways 4 (Turska) i Austone Athena SP-901 (Kina) u manjoj te Kormoran Snow (Poljska) u većoj dimenziji.
S testa u manjoj dimenziji (205/60 R16) stižu posebno dobre vijesti jer je gotovo svaki drugi proizvod vrlo preporučljiv (7/16 ili čak 43,75%). Od tih sedam istaknutih pneumatika, četiri se mogu pohvaliti respektabilnim ocjenama i na području voznih osobina i na području održivosti (Dunlop Winter Sport 5, Michelin Alpin 6, Goodyear UltraGrip 9+ i Continental WinterContact TS 870 P), dok su tri puno jače zasjale na području voznih osobina nego kod održivosti (Hankook Winter i*cept RS3, Bridgestone Blizzak LM 005 i Firestone Winterhawk 4).
Njih je spasio sustav donošenja ukupne ocjene, za koji HAK navodi da se izračunava u omjeru 70:30 upravo u korist voznih osobina. Inače, sve tri gume su podbacile u istoj kategoriji – relativno male predviđene kilometraže u usporedbi s konkurentima.
Što se tiče najbolje sedmorke, razlike su male, ali ipak postoje i zato na njih treba obratiti pozornost. Na primjer, ako godišnje radite puno kilometara (čak i na autocestama), bilo bi dobro prednost dati segmentu vozačke udobnosti na suhoj podlozi, a tu su samo dvije gume vrlo preporučljive: Dunlop Winter Sport 5 i Michelin Alpin 6.
Obje uvijek daju vozaču kvalitetne povratne informacije s upravljača, nude iznimnu stabilnost smjera kretanja i sve pokrete na upravljaču prenose na podlogu sukladno očekivanjima. Kod njih, ukratko rečeno, nema iznenađenja, uz dodatak kako im je i predviđena kilometraža vrlo velika.
Ostala petorka pomalo zaostaje na području preciznosti prenošenja informacija s upravljača, ali ne i na području naglih izbjegavanja sudara ili po dužini zaustavnog puta, gdje su u razini s najboljima. Nažalost, na suhoj podlozi se ipak ne mogu mjeriti s navedenim Dunlopovim i Michelinovim modelima.
Na mokroj podlozi, pak, svih sedam prethodno spomenutih proizvoda briljira kratkim zaustavnim putevima i nudi solidne osobine kod uzdužnog akvaplaninga. Kod poprečnog akvaplaninga samo Hankook Winter i*cept RS3 i Michelin Alpin 6 ne idu iznad preporučljive razine (nisu vrlo preporučljivi). Hankook Winter i*cept RS3 zato blista u zimskim uvjetima (najbolji na testu), za razliku od Goodyeara UltraGrip 9+, koji bi na snijegu mogao biti precizniji.
Sljedeća sedmorka na mokroj podlozi se preporučuje (BFGoodrich G-Force Winter 2, Fulda Kristall Control HP 2, Kleber Krisalp HP3, Falken Eurowinter HS02, Barum Polaris 5, Vredestein Wintrac i Uniroyal WinterExpert), dok im za višu ocjenu (vrlo preporučljivo) nedostaje pokoja nijansa na području sigurnosti.
Rezultati testa u većoj dimenziji (225/45 R17) pokazali su da su samo četiri gume vrlo preporučljive, njih čak 11 se preporučuje, a samo jedna se ne preporučuje.
Od ‘velike četvorke’ primjećujemo da je samo Continental WinterContact TS870 ostvario podjednako dobre rezultate i na području voznih osobina i na području održivosti. Preostala trojka – Michelin Alpin 6, Goodyear UltraGrip Performance + i Dunlop Winter Sport 5 – ipak je za nijansu bolja na ekološkom nego na sigurnosnom planu.
Pri tome je posljednje spomenuti proizvod u laganom zaostatku na mokroj podlozi u odnosu na prethodna tri modela.
Središnji dio tablice zauzima 11 guma, a kojih su tri dobra na području održivosti i samo solidna na području voznih osobina, na kojem bilježe po jedno propadanje. Tako Semperit Speed-Grip 5 ne blista u zimskim uvjetima, Hankook Winter i*cept RS3 nije idealan na suhoj podlozi, a Vredestein Wintrac PRO nije posebno spektakularan ni na suhom ni na mokrom.
Sljedeća trojka – Giti GitiWinter W2, Kumho Wintercraft WP52 i Apollo AspireE XP Winter – pokazuje barem po jedan nedostatak na oba polja (sigurnosnom i ekološkom). Nokian Tyres WR Snowproof, Pirelli Cinturato Winter 2 i Sava Eskimo HP2 istaknuli su se po velikoj predviđenoj kilometraži, ali su zato dosta slabiji u sigurnosnoj komponenti.
Zanimljivo, model Nokian Tyres WR Snowproof je odličan na mokroj podlozi, ali se zato na suhoj podlozi i u zimskim uvjetima jedva preporučuje – isto tako treba spomenuti da Nokian za ovu zimsku sezonu nudi novu gumu u ovoj klasi – model Snowproof 2, koji je sigurno unaprijeđen.
Model Bridgestone Blizzak LM005 bio je čak najslabiji i u zimskim uvjetima i na polju predviđene kilometraže.
Na začelju ove kolone je Kormoran Snow, najgori proizvod i na suhoj (malo povratnih informacija s upravljača, spor odgovor nakon akcije upravljačem, rano i snažno preupravljanje kod naglog izbjegavanja sudara) i na mokroj podlozi (na mjestu gdje se Hankook zaustavi, ova guma se kotrlja čak 36 km/h, najlošija kod uzdužnog i poprečnog akvaplaninga).
Nije mu pomogao ni podatak da je na snijegom pokrivenoj podlozi – najbolji!
U zaključku, HAK navodi da ovaj test može dati smjernice koji proizvod eventualno izabrati, ali nikako ne treba biti odlučujući faktor jer su razlike u rezultatima od kategorije do kategorije često velike.
Zato je puno bolje u jednadžbu uvrstiti vlastite afinitete i potrebe, stil vožnje, vrijeme provedeno u automobilu (prosječan broj prevaljenih kilometara), zemljopisno okruženje…
Novac će u toj jednadžbi također biti značajan čimbenik, ali pokušajte ne zaboraviti da sigurnost nema cijenu. Stoga, ako neki model u vama važnoj kategoriji ima ocjenu manju od preporučuje se, bilo bi dobro zaobići ga prilikom konačnog izbora novog seta zimskih guma.