REDIZAJN

VIDEO, FOTO: VOZILI SMO JEEP CHEROKEE - indijancu sređeno lice kako bi se više svidio tradicionalistima

Kako bi zadržao korak sa sve opasnijom konkurencijom američki terenac ušminkan je izvana i u unutrašnjosti, a poseban gušt za upravljačem nudi kad se bira dizelaš od 195 KS uparen sa 9-stupanjskim automatikom
 Jeep

Četiri godine nakon predstavljanja aktualnog Cherokeeja došlo je vrijeme za zatezanje prvih bora i tehničko dotjerivanje koje za svrhu ima produžiti životni vijek američkom terencu kako bi zadržao korak sa sve brojnijom i opasnijom konkurencijom. Kako to već biva, prvi zahvati primjetni su već izvana, gdje je Cherokee umjesto zanimljivih, prilično neobičnih svjetlosnih sklopova sa svega nekoliko malih poteza dobio elegantnije i dopadljivije lice. Između ostaloga, potpuno diodna prednja svjetla sada su standardna na svim izvedbama, a prepoznatljiva maska hladnjaka i dalje se “slijeva” poput vodopada, ali sada to čini znatno mekše, bez izražene prijelomnice. Na sličnim je načelima redizajniran i stražnji dio vozila, gdje se registracijska pločica zajedno s ručicom za otvaranje popela iz odbojnika na središnji prostor petih vrata, a promijenjena je i grafika svjetlosnih sklopova.

Foto: Jeep

Prtljažniku se sada, nadalje, može pristupiti i pomicanjem stopala ispod stražnjeg odbojnika, nakon čega se vrata automatski podižu prema gore, a iza vratašaca spremnika za gorivo više nema klasičnog poklopca. Među ukupno deset raspoloživih boja karoserije dvije su sasvim nove – maslinasto zelena i biserno bijela – a u ponudi je i pet različitih dizajna naplataka, uključujući i posebne 19-inčne za Overland modele… Istodobno je Cherokee zadržao prepoznatljiv nastup u unutrašnjosti, koja je osvježena novim i kvalitetnijim materijalima, uključujući piano lak i strateški raspoređene kromirane umetke na glazbenom sustavu, ventilacijskim otvorima, podnožju mjenjača… Prostrana, udobna i grijana te kožom presvučena sjedala pružaju udoban smještaj sprijeda i straga, a opcijski je za potpuni ugođaj između ostaloga moguće naručiti i dvostruki panoramski krov CommandView.

Od ukupno četiri motora u ponudi koji će se globalno ugrađivati u Cherokeeja, za europska su tržišta predviđene dvije izvedbe turbodizelaša 2.2 Multijet II sa 150 ili 195 KS, kakvu smo imali prilike isprobati na prvim testnim vožnjama u unutrašnjosti Sicilije. Snagom slabija izvedba dostupna sa 6-stupanjskim ručnim mjenjačem, a druga sa 9-stupanjskim automatikom kod kojega se stupnjevi osim u potpuno automatskom režimu rada ili putem ručice mogu mijenjati i tipkama na upravljaču. U vožnji je Cherokee zadržao prepoznatljiv nastup temeljen na poprečnim ramenima i multilinku te pretprogramiranim načinima vožnje od automatskog do programa za sportsku vožnju te snijeg ili pijesak odnosno blato, premda je jasno da će i ovaj Cherokee većinu svog životnog vijeka u najvećem broju slučajeva provesti u gradskoj vožnji. Više o svemu nakon što stigne i u Hrvatsku, krajem listopada, do kada će biti i definirane i točne cijene i specifikacije za naše tržište…

Ukratko

Potpuno diodna prednja svjetla sada su standardna na svim izvedbama, a prepoznatljiva maska hladnjaka i dalje se “slijeva” poput vodopada, ali sada to čini znatno mekše. Od ukupno četiri motora u ponudi koje će se globalno ugrađivati u Cherokeeja, za europska su tržišta predviđene dvije izvedbe 2,2-litrenog Multijet II turbodizelskog motora, sa 150 ili 195 KS. Prekidač uz ručicu mjenjača pruža mogućnost izbora načina vožnje ovisno o vremenskim uvjetima i podlozi. Kokpit je zadržao prepoznatljivu arhitekturu, ali je obogaćen nekim novim i kvalitetnijim materijalima, a prtljažniku se odsad može pristupiti i virtualnom pedalom ispod odbojnika

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. studeni 2024 13:13