djeca ‘robovi‘

Divovi auto industrije u istrazi Amnesty Internationala optuženi za kršenje ljudskih prava: ‘Pa znate li vi kako nastaju te baterije‘

Studija Amnesty Internationala rangirala je proizvođače automobila po tome kako se bave rizicima ljudskih prava u lancima opskrbe mineralima

Rudnik kobalta u Kongu, ilustracija

 Profimedia

Uz Teslu, kineski BYD je najveći proizvođač električnih auta na svijetu. BYD osvaja tržište vrlo povoljnim cijenama, no sada se čini da je sve to na račun radnika u njihovim opskrbnim lancima. To se tvrdi u novom izvješću koje istražuje rizike za ljudska prava u industriji električnih vozila.

Studija Recharge for Rights Amnesty Internationala rangirala je 13 proizvođača automobila prema tome kako se bave rizicima ljudskih prava u svojim lancima opskrbe mineralima. BYD je na samom dnu s rezultatom od samo 11 od mogučih 90 bodova, a Mitsubishi nije mnogo bolji s s 13 bodova.

image

BYD Seal

BYD Press

Hyundai (21), Geely i Nissan (po 22) također su se pokazali negativcima, ali Tesla (49) i najbolje ocijenjeni Mercedes (51) pokazali su se daleko boljima od njih. No čak ni Mercedesov rezultat nije bio dovoljan da zadovolji istražitelje Amnestyja, koji sugeriraju da bi tek 68 bodova ili više pokazalo odgovarajuću predanost pitanjima ljudskih prava.

image

Mercedes EQS Redizajn

Iako električna vozila ne proizvode emisije iz ispušnih cijevi, njihove baterije trebaju ogromne količine minerala poput litija, nikla i kobalta. I dok su mnogi od nas svjesni štete za okoliš uzrokovane iskopavanjem litija, Amnesty International kaže da je industrija iskopavanja kobalta "mašinerija za zlostavljanje radnika", od kojih su neki, primjerice u zemljama poput Demokratske Republike Kongo koja proizvodi 25 psoto kobalta na svijetu, djeca.

image

Rudnik kobalta u Kongu, ilustracija

Profimedia

BYD je loše rangiran jer je odbio otkriti ime talionice, rafinerije i rudnika koji ih opskrbljuju s mineralima, ali i Geely, Hyundai, Mitsubishi i GM krivi su za nedostatak transparentnosti. Nasuprot tome, najbolje ocijenjeni brendovi su pružili detalje o svom opskrbnom lancu.

image

Proizvodnja litija

Profimedia

Rang lista brendova po studiji Recharge for Rights Amnesty Internationala (maksimalno 90 bodova):

1. Mercedes-Benz 51

2. Tesla 49

3. Stellantis 42

4. VW 41

5. BMW 41

6. Ford 41

7. GM 32

8. Renault 27

9. Nissan 22

10. Geely 22

11. Hyundai 21

12. Mitsubishi 13

13. BYD 11

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
27. studeni 2024 10:18