jeste li znali?

Ako zalupite vratima auta iza 22 sata dobivate kaznu i još 9 čudnih pravila diljem svijeta

Ovo su prometna pravila koja bi putnici i turisti trebali znati kada putuju u inozemstvo, neka su nama vrlo neobična

Zatvaranje vrata

 Profimedia

U svakoj zemlji postoje brojni prometni propisi koji su prvenstveno usmjereni na poboljšanje sigurnosti na cestama i osiguravanje poštovanja drugih. Međutim, neki se zakoni mogu činiti čudnima i lokalnim vozačima i posjetiteljima zemlje. Stručnjaci iz tvrtke carVertical, specijalizirane za automobilske podatke, dijele neke od najzanimljivijih prometnih zakona širom svijeta.

Polako kroz lokve

Mnogi pješaci vjerojatno su se suočili s neugodnom situacijom kada ih je poprskao automobil koji juri po kiši. U Ujedinjenom Kraljevstvu takvi neodgovorni vozači mogu privući pažnju agencija za provođenje zakona: ovisno o okolnostima, mogu se suočiti s novčanim kaznama od 100 do 5000 funti i dobiti kaznene bodove.

Nulta tolerancija na buku

Švicarci jako poštuju noćni mir i imaju mnogo zakona koji ograničavaju buku. Na primjer, od 22:00 do 7:00 zabranjeno je glasno zalupiti vratima automobila, poklopcem motora ili poklopcem prtljažnika.

Vozačima je također zabranjeno naglo ubrzavati i narušavati mir u stambenim zonama. Prilikom zaustavljanja na semaforu motor mora biti isključen.

Najčudniji zakoni su u SAD-u

Sjedinjene Države imaju najneobičnije zakone koji se odnose na automobile. U Youngstownu, Ohio, zabranjeno je da automobil ostane bez goriva. Gradske vlasti nastoje potaknuti vozače da održavaju dovoljnu razinu goriva u spremniku kako zaustavljena vozila ne bi blokirala raskrižja i predstavljala opasnost za ostale sudionike u prometu.

U New Jerseyu je izdavanje personaliziranih registarskih tablica strogo kontrolirano. Ako je vozač uhvaćen u pijanom stanju ili kažnjen za neodgovornu vožnju, imat će zabranu dobivanja personaliziranih registarskih tablica na 10 godina.

image

Policija, SAD

Shutterstock

Na otoku Fenwick u Delawareu zabranjeno je spavati, presvlačiti se ili kuhati u vozilu.

Nema ometanja tijekom vožnje

Ometanje tijekom vožnje može spriječiti pravilno upravljanje vozilom, zbog čega neke zemlje pokušavaju zaštititi vozače od njih samih. Na Cipru je zabranjeno jesti ili piti tijekom vožnje.

Pružanje ruke kroz prozor

U Australiji je vozačima zabranjeno voziti bilo kojim dijelom tijela koji viri kroz prozor. Ovaj zakon ima za cilj spriječiti razne nesreće kada automobil prolazi blizu drugih vozila. Jedina iznimka je kada signali za skretanje automobila ne rade, a vozač treba signalizirati namjeravani manevar drugim sudionicima u prometu.

Kamere nisu svugdje dopuštene

U Švicarskoj je zabranjeno kontinuirano snimanje prometa kamerom na kontrolnoj ploči – može se uključiti samo za snimanje važnih događaja na cesti. Osobe koje se snimaju također moraju biti obaviještene da će se njihove aktivnosti snimati. Na pitanje kako se to provodi u praksi teško će odgovoriti čak i sami Švicarci.

"Dok neke zemlje dopuštaju vozačima da koriste kamere na kontrolnoj ploči kako bi dokazali okolnosti prometne nesreće, druge strogo kontroliraju ili potpuno zabranjuju njihovo korištenje“, kaže stručnjak za tržište automobila Matas Buzelis.

Portugalski zakon možda je najstroži po tom pitanju – zabranjeno je snimanje ostalih sudionika u prometu, a sama kamera ne može se držati u automobilu. Luksemburg također zabranjuje kamere na kontrolnoj ploči, iako se mogu držati u automobilu.

U Njemačkoj i Belgiji kamere su dopuštene, ali zakoni jasno definiraju korištenje snimljenih materijala kako bi se zaštitila privatnost snimljenih osoba.

Razgovori u automobilu nisu primjereni

Mnoge se prometne nesreće događaju jer vozači gube koncentraciju. Kako bi se smanjio broj nesreća, u Francuskoj je 2015. godine uveden zakon kojim se zabranjuje korištenje slušalica tijekom vožnje.

Prema zakonu, vozač koji razgovara telefonom, čak i ako koristi spikerfon, ne može se u potpunosti usredotočiti na vožnju i riskira da izazove nesreću. Ova se zabrana odnosi i na vozače drugih vozila, uključujući bicikliste.

Korištenje ceste samo u određene dane

Kako bi se izborili s velikim prometom, u Manili, glavnom gradu Filipina, kontrolira se u koje dane se mogu koristiti određene ceste. Na primjer, ako registarska tablica automobila završava s 1 ili 2, zabranjeno je koristiti određene ceste ponedjeljkom od 7:00 do 19:00 sati. Međutim, neki vozači zaobilaze ovaj zakon tako što koriste dva automobila i odabiru onaj koji je tog dana dopušten.

U azijskim zemljama postoje i drugi pokušaji ograničavanja prometa automobila. Na primjer, u Jakarti u Indoneziji samo automobili koji prevoze najmanje 3 osobe mogu se kretati nekim ulicama i cestama.

Održavanje čistoće automobila je osnovna stvar

Kada putuju u Rumunjsku, vozači moraju redovito održavati čistoću svojih automobila. Ako policijski službenici vide da su prozori na vozilu prljavi i mogu ometati vidljivost, vozač će biti kažnjen.

Zakon ne određuje razinu prljavštine koja je potrebna za privlačenje pozornosti Agencija za provođenje zakona, pa prometna policija svaki slučaj procjenjuje pojedinačno.

Na ledu nisu potrebni sigurnosni pojasevi

U Estoniji se zimi postavljaju posebne ledene ceste koje vozačima omogućuju prelazak jezera ili rijeka na određenim mjestima i brži dolazak na odredište. Zakoni strogo reguliraju kretanje po ledu, pa bi vozači trebali biti vrlo oprezni.

Zabranjeno je pretjecanje drugih vozila na ledenim cestama i nije dopušteno vezivanje sigurnosnih pojaseva tijekom vožnje. Ledene ceste mogu se koristiti samo tijekom dana, a vidljivost mora biti najmanje 300 metara. Vožnja ledenim cestama zabranjena je u maglovitim danima kada je vidljivost samo nekoliko desetaka metara.

„Iako se zahtjev da se sigurnosni pojasevi ne vežu na ledu može činiti čudnim, tako se povećava šansa za izlazak iz vozila u slučaju nesreće u kojoj je automobil sudjelovao“, kaže Buzelis.

Ovaj je članak isključivo u informativne svrhe i nije pravni savjet. Sadržaj možda nije u skladu s najnovijim zakonskim izmjenama.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
09. prosinac 2024 08:58