Jeste li znali?

Ackermannov kut: Detalj koji ostaje nezapažen, ali je ključan za stabilnost i upravljivost u zavojima

Ova je inovacija i danas nezamisliva kod ovjesa već 200 godina, a poboljšava skretanje i današnjih automobila

Vožnja u zavoju, ilustracija

 Profimedia

Upravljački sustav vozila skup je različitih komponenti koje vozaču omogućuju kontrolu smjera kretanja prednjih kotača. Kada okrenete upravljač, to se kretanje prenosi kroz niz mehaničkih elemenata koji prilagođavaju položaj kotača, omogućujući vozilu glatku i preciznu promjenu smjera.

Sustav upravljanja ima nekoliko važnih komponenti, kao što su letva, stup upravljača, kuglasti zglobovi i spone. Okretanjem kola upravljača pomiče se stup upravljača, koji zatim upravlja letvom. Time se kružno kretanje upravljača pretvara u linearno kretanje koje prilagođava kut prednjih kotača, usmjeravajući automobil u željenom smjeru.

Kada vozač zakrene volan, dva prednja kotača se ne pomiču pod istim kutom u odnosu na ravninu ceste (gledajući automobil iz tlocrta). Unutarnji kotači tada se zakrenu pod većim kutom od vanjskih kotača. To je ključno za pravilno skretanje automobila i sprječavanje proklizavanja ili neravnomjernog trošenja kotača. Njemački izumitelj Georg Lankensperger razvio je ovu geometriju zakretanja kotača. Međutim, njegov kolega Rudolph Ackermann patentirao je sustav 1818. godine u Engleskoj, kako bi olakšao njegovu komercijalizaciju.

Lankenspergerova izvorna ideja bila je stvoriti način za poboljšanje ponašanja kotača u zavojima, posebno u vozilima na životinjsku vuču. Iako je Ackermann bio taj koji je registrirao patent, pravi genij iza sustava bio je Lankensperger. Patent koji je on osmislio omogućio je zakretanje prednjih kotača kočije pod različitim kutovima, što je vozilima tog vremena omogućilo učinkovitije skretanje s manje trenja, što je bilo bitno za udobno i sigurno upravljanje vučnim vozilima.

Ukratko, Ackermannov kut je geometrijski raspored u sustavu upravljanja koji osigurava da, kada automobil skreće, prednji kotači iscrtavaju različite lukove. To omogućuje unutarnjem kotaču, koji putuje u kraćem luku, da se zakrene više od vanjskog kotača. Detalj je to koji ostaje nezapažen, ali je ključan za stabilnost i upravljivost u zavojima.

Ackermannov kut je od vitalne važnosti, jer bez ovog izuma, prednji kotači ne bi bili pravilno postavljeni u zavojima, što bi uzrokovalo proklizavanje i povećano trošenje guma. Ova geometrija osigurava da kotači održavaju pravilan kontakt s tlom, smanjujući trošenje i poboljšavajući sigurnost, nešto što, iako nevidljivo, čini veliku razliku u svakodnevnoj vožnji.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
15. prosinac 2024 12:55