Aplikacije kreirane za pametne telefone postale su neizostavan dio vozačke svakodnevice. Uz klasičnu navigaciju, nude i hrpu drugih sadržaja, od izbjegavanja prometnih gužvi, informacija o lokacijama radara do plaćanja parkinga bez naknade pa sve do nadoplate ENC uređaja jednim klikom. Gadgetomani o njima znaju sve, no prosječnom korisniku pametnog telefona one mogu zadati glavobolju. U moru korisnih i beskorisnih aplikacija izdvojili smo par najpopularnijih, ali i jednu potpuno novu koja život u automobilu čini lagodnijim.
Radi se o Aircashu, prvom hrvatskom ‘digitalnom novčaniku’ koji vozačima nudi brojne benefite: na svim Ininim maloprodajnim mjestima moguće je napraviti trenutačnu uplatu i isplatu novca u Hrvatskoj i inozemstvu, a novac na svoj digitalni novčanik možete uplatiti Visa, Maestro i Mastercard karticom jednim klikom. Uz Aircash parking plaćate bez provizije (ušteda 0.75 lipa), a korisna stvar je i trenutačna nadoplata i provjera stanja ENC uređaja bez naknade, uz minimalni popust od 20 posto. Prilikom prvog plaćanja parkinga korisnik Aircash aplikacije dobije deset kuna, a prilikom prve nadoplate ENC-a u digitalni novčanik stiže vam 50 kuna.
Druge aplikacije nisu tako financijski darežljive, no njihove mogućnosti život za volanom čine lakšim.
Poput Aircasha, sve su besplatne i dostupne za najraširenije operacijske sustave poput Androida i iOS-a, a iako su na telefonima prisutne već godinama, njihove funkcije zahvaljujući čestim ažuriranjima postaju još kvalitetnije.
Osobito one koje nude informatički divovi poput Googla čija se aplikacija Karte stalno ažurira i nudi najdetaljnije informacije o trenutačnom stanju u prometu, nesrećama, zastojima, ali i policijskim kamerama. Vrhunska aplikacija je i Here, Nokijina platforma za koju nije potrebno imati uključene mobilne podatke, kao i Waze, navigacijski softwer koji radi na principu društvene mreže i u realnom vremenu skuplja podatke o stanju na cestama, cijenama goriva itd...
Od domaćih aplikacija izdvojili bi HAK te Putni anđeo zahvaljujući kojemu djelatnici Hitne pomoći na mjesto nesreće stižu brže i odmah raspolažu informacijama o lokaciji, krvnoj grupi, povijesti bolesti...
1. Aircash
Aplikacija funkcionira poput digitalnog novčanika, a pomoću nje se na svim Ininim maloprodajnim mjestima može uplatiti i isplatiti novac, parking se plaća bez provizije, a korisna stvar je i nadoplata ENC-a jednim klikom bez naknade, uz minimalni popust od 20%.
2. Google karte
Najveća i najraširenija virtualna karta svijeta, popularnost zahvaljuje jednostavnosti i intuitivnosti, ali i količini popratnih informacija. Istodobno Google karte stalno se unaprjeđuju. Uz naznake o prometnim nesrećama i zastojima, posljednja novina su informacije o policijskim kamerama i ograničenjima brzina na dijelu prometnica.
3. Here
Među brojnim navigacijama za mobilne telefone posebno mjesto uspjela si je izgraditi Here. Razvijena od strane Nokije, ta navigacija dostupna je za sve tri platforme i vrlo je popularna jer je pregledna i pouzdana i za vozače i za pješake te pruža brojne opcije i za rad ne zahtijeva upotrebu internetskog prometa.
4. Putni anđeo
Aplikacija kojoj smo svojedobno na stranicama Auto kluba posvetili nešto više prostora zanimljiva nam je jer je domaći proizvod i jer se zahvaljujući njoj znatno skraćuje vrijeme dolaska hitne pomoći na mjesto prometne nesreće. Uz to odmah obavještava o točnoj lokaciji, krvnoj grupi, povijesti mogućih bolesti...
5. Waze
Navigacijski softver koji radi na principu društvene mreže podatke skuplja lako i brzo. Dovoljno je aktivirati aplikaciju koja potom prima i dijeli podatke o stanju u prometu te time korisnicima štedi vrijeme i gorivo. Osim automatski, informacije se mogu dijeliti i aktivno, prijavljivanjem sudara, nižih cijena goriva…
6. HAK
Neki HAK nazivaju i hrvatskom inačicom Via Michelina, što je u svakom slučaju pohvalno. Raspolaže s mnoštvom korisnih informacija za svakog putnika, među kojima su i stanje na cestama i položaj policijskih radara, a aplikacija koja dolazi na sve tri platforme vrlo je jasna, pregledna i jednostavna za
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....