Mnogi od novih modela koji dolaze na tržište imaju manje komponenti od svojih prethodnih generacija. To se događa, na primjer, s rezervnim kotačem ili mjernom šipkom za ulje.
Također slično se događa i s čepom rezervoara. Zašto ga sve rjeđe ugrađuju? Istina je da njegova zamjena sustavima bez poklopca nije relevantna za samu vožnju, ali ipak se moramo zapitati kako to da se sve manje ugrađuju. Čini se da to ne predstavlja značajnu investiciju za proizvođače i njegovo uklanjanje ne bi bilo značajno u konačnoj cijeni vozila.
Međutim, spremnici bez čepova nisu novost. Ford ga je, primjerice, odlučio eliminirati 2006., a dvije godine kasnije to je postala stvarnost u svim njegovim modelima. Od tada se većina marki okrenula sličnoj praksi, osobito kada su u pitanju automobili visoke klase. Zašto je tome tako?
Postoji nekoliko odgovora na ovo pitanje, a jedan od njih je posebno važan: pomaže u sprječavanju krađe goriva i neovlaštenog rukovanja.
Jasno da je kod novih modela koji nemaju klasičan čep, postoji posebna barijera na samom ulazu u cijev spremnika, koja se pomiče kada prislonite cijev pištolja za točenje goriva. Ona sprječava curenje goriva pri pokretu, ali i otežava krađu mogućim kradljivcima.
Tradicionalni čepovi mogu se relativno lako ukloniti pa su također meta lopovima. S druge strane, spremnici bez tradicionalnog poklopca lakši su za rukovanje jer vozačima omogućavaju brže i spretnije točenje goriva. Osim toga, smanjuju mogućnost ispuštanja para goriva iz spremnika prilikom točenja.
Konačno, spremnici bez čepa dizajnirani su da budu izdržljivi, otporni na habanje tijekom svakodnevne uporabe i koroziju. Stoga zahtijevaju manje održavanja nego tradicionalni spremnici, ali zahtijevaju povremene preglede kako bi se osiguralo ispravno funkcioniranje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....