Sezona zimskih sportova je pred vratima, a ADAC je stoga sada testirao krovne kutije koje mnogi koriste prilikom odlaska na zimovanje kako bi im u njih stala sva potrebna oprema. Osam od 13 modela ocijenjeno je kao "vrlo dobro". Pobjednik testa bila je Audijeva krovna kutija tvrtke Thule, a slijedi je Thuleov vlastiti model Motion 3 XL Low, no oba modela koštaju više od 800 eura. Jeftinije alternative kao što je Norauto Bermude 300 (350 eura) također nude dobre rezultate, ali zahtijevaju kompromise u pogledu nekih karakteristika.
Najlošiji modeli marki Northline i VDP, dobili su ocjenu dovoljan. Oba su imala negativne rezultate na crash testu jer su se djelomično odvojila od nosača, što predstavlja sigurnosni rizik. Dodatno, poklopac VDP kutije je puknuo na hladnoći i njen stvarni volumen je bio 20% manji od navedenog. Svi rezultati su na slici ispod, a napominjemo da su ocjene po njemačkom sustavu ocjenjivanja gdje je manja ocjena bolja.
Prilikom kupnje krovnih kutija ključna je sigurnost, stabilnost i lako pričvršćivanje. Same kutije proizvođača automobila nisu uvijek bolje i često su manje fleksibilne pri promjeni vozila, kao što pokazuje primjer BMW-a. Masa također igra ulogu: lakše kutije poput modela Kamei (14 kg) omogućuju veću nosivost. Mora se uzeti u obzir dopušteno opterećenje krova vozila, jer kutija, nosač i prtljaga zajedno ne smiju prijeći tu granicu.
Prilikom utovara vrijedi: teški predmeti trebaju ići u prtljažnik, a mekana prtljaga mora biti u prednjem dijelu krovne kutije. Time se sprječava oštećenje u slučaju nesreća, poput probijanja vrhova skija kroz kutiju. Krovne kutije koje se ne koriste treba ukloniti kako bi se izbjegla povećana potrošnja goriva i buka vjetra.
Općenito, ADAC preporučuje da obratite pozornost na sigurno pričvršćivanje, odgovarajuću veličinu i masu kao i na individualne potrebe prilikom prijevoza skija kako biste pronašli odgovarajuću krovnu kutiju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....