iskustvo vlasnika

S njima nećete pogriješiti: Ovo je lista najpouzdanijih malih automobila na tržištu

Ovo je popis 10 najboljih, ali i tri automobila sa slabijim rezultatima prema istraživanju renomiranog britanskog magazina What Car?

Promet, automobili

 CROPIX

Britanski "What car?" objavio je rezultate svojeg istraživanja o pouzdanosti automobila za 2024. godinu. Na temelju povratnih informacija od ukupno 29.967 vlasnika automobila u Velikoj Britaniji, mala vozila imaju prosječnu ocjenu pouzdanosti od 94,3 posto. To je gotovo jedan postotni bod niže nego u istraživanju iz 2023., no mali auti su i dalje najbolji od svih segmenata automobila u ovom istraživanju. U nastavku donosimo popis 10 najboljih, ali i tri automobila s najlošijim rezultatima.

Najpouzdaniji mali automobili

10. Ford Fiesta (2017.-2023.)

image

Auti na odlasku

Ocjena pouzdanosti: 92,0 %

Petina vlasnika rekla je da su imali problem s Fiestom u prethodna 24 mjeseca, a najproblematičniji su bili 12-voltna baterija i klima uređaj. Također su prijavljeni problemi s motorom, elektronikom i ispušnim sustavom. Četiri od pet vlasnika reklo je da je njihova Fiesta popravljena u roku od tjedan dana, a većina je popravljena pod jamstvom. No jedan od deset vlasnika morao je za popravak platiti između 1200 i 1800 eura.

9. Toyota Yaris Hybrid (2020.-danas)

image

Toyota, Jeroan Peeters

Toyota

Ocjena pouzdanosti: 93,5 %

Za ljubitelje Toyote bit će iznenađenje da se Toyotin Yaris ne nalazi više na popisu. Kao i kod Fieste, 20 posto vlasnika istaknulo je da je njihov Yaris imao kvar u posljednje dvije godine, s 12-voltnom baterijom ponovno kao primarnim problemom. Međutim, tri od pet auta popravljeno je unutar jednog dana. Kod 31 posto popravljenih Yarisa koji nisu bili pokriveni jamstvom, vlasnici su morali platiti samo do 240 eura da bi ih popravili.

8. Audi A1 (2018.-danas)

image

Audi specijal

Audi

Ocjena pouzdanosti: 93,9 %

Više od petine vlasnika Audija A1 reklo je da je njihov automobil pretrpio kvar u posljednje dvije godine, a najčešći su bili kvarovi na električnim sustavima nevezanim s motorom. Svaki se automobil još uvijek mogao voziti unatoč problemima koje je trebalo otkloniti, međutim polovica je bila u servisima dulje od tjedan dana. Jamstva su pokrivala troškove popravka za dvije trećine modela A1 s kvarom, iako su neki vozači starijih primjeraka morali izdvojiti i do 600 eura na servis.

7. Suzuki Swift (2017.-2024.)

image

Suzuki Swift Sport

Suzuki Swift Sport

Ocjena pouzdanosti: 95,7 %

Manje od 10 posto vlasnika reklo je da je njihov Swift imao problema u posljednja 24 mjeseca. Najčešći problemi su bili kvar satelitske navigacije i infotainment sustava, te baterija od 12 volti. Polovica neispravnih automobila popravljena je besplatno, ali su preostali vlasnici morali platiti do 600 eura funti kako bi riješili probleme. No svaki vozač koji je morao platiti rekao je da je njihov Suzuki bio više od tjedan dana na popravku.

6. Honda Jazz (2020.-danas)

image

Honda Jazz

Honda

Ocjena pouzdanosti: 97,6 %

Samo 12m posto vlasnika najnovije Honde Jazz izjavilo je da je naišlo na probleme u prethodne dvije godine, a većina slučajeva bili su problemi s karoserijom i 12-voltnom baterijom. Svi popravci su bili pokriveni jamstvom, a gotovo svi automobili ostali su u voznom stanju. Više od polovice njih popravljeno je u jednom danu ili manje.

5. Mini Hatchback (2014.-2024.)

image

Mini Cooper

Mini Media

Ocjena pouzdanosti: 97,9 %

Četvrta generacija BMW Minija izdržala je na tržištu 10 godina, a pokazala se vrlo pouzdanom. Problemi s karoserijom bili su najčešći (11 posto), a zabilježen je i mali postotak električnih problema. Svaki je vlasnik rekao da se njihov Mini i dalje mogao voziti unatoč problemima, a polovica vlasnika je ušla i izašla iz servisa za jedan dan ili manje, dok su ostali bili popravljeni u roku od tjedan dana. Jamstva za mini pokrivala su troškove 71 posto popravka, a ostalim vlasnicima nije naplaćeno više od 240 eura.

4. Hyundai i20 (2020.-danas)

image

Hyundai i20

CROPIX

Ocjena pouzdanosti: 98,1 %

Samo jedan od deset vozača Hyundaija i20 rekao je da je njihov automobil imao kvar u prethodna 24 mjeseca, a jedini problemi su se ticali klima uređaja i ispušnog sustava. Svaki vozač koji se susreo s problemom, rekao je da je kvar popravljen besplatno. Polovica automobila je popravljeno u roku od jednog dana. Jedini razlog zašto i20 nije postigao višu ocjenu je to što je druga polovica neispravnih modela bila u servisima više od tjedan dana.

3. Volkswagen Polo (2018.-danas)

image

Volkswagen Polo

Volkswagen AG

Ocjena pouzdanosti: 98,3 %

Samo 7 posto vlasnika prijavilo je kvar na automobilu u posljednja 24 mjeseca. Polovica pritužbi odnosila se na manje nedostatke na karoseriji koji su bili popravljeni u roku od jednog dana ili manje. S obzirom na to da je Polo šeste generacije u prodajnim salonima od 2018., neki više nisu pokriveni jamstvom. Popravke je tako moralo platiti 17 posto vlasnika, no ni jedan od njih nije platio više od 60 eura po kvaru.

2. Kia Picanto (2017.-2024.)

image

Kia Picanto

Kia media

Ocjena pouzdanosti: 99,3 %

Samo 6 posto Kia Picanta u dobi do pet godina imalo je bilo kakve probleme, a najviše su to bili problemi s mjenjačem i spojkom. Međutim, s obzirom na to da Kia nudi sedmogodišnje jamstvo na nove modele, proizvođač je pokrio sve troškove, a svi problemi su otklonjeni za jedan dan ili čak manje.

1. Toyota Aygo X (2021.-danas)

image

Toyota Aygo X

CROPIX

Ocjena pouzdanosti: 100 %

Modeli prosječne pouzdanosti

3. Vauxhall (Opel) Corsa (2014.-2019.)

image

Opel Corsa 2014.-2019.

Opel Media

Ocjena pouzdanosti: 82,9 %

Petina Corsi prethodne generacije prijavljenih u anketi imala je kvar. Popis problema prilično je mješovit: istaknuti su problemi s kočnicama, motorom, elektrikom, upravljačem i ovjesom. No valja naglasiti da je ocjena pouzdanosti od 82,9 posto daleko od loše, što sve one koji razmišljaju o popularnoj Corsi ne bi trebalo previše obeshrabriti prilikom kupnje rabljenih. Ono što najviše umanjuje ocjenu pouzdanosti je cijena popravaka. Gotovo tri od deset (29 posto) vlasnika izdvojilo je između £600 i £1200 eura kako bi popravili svoju Corsu. Samo 29 posto bilo je popravljeno pod jamstvom, a većina (86 posto) auta vratila na cestu unutar 24 sata.

2. Fiat 500 Hybrid (2008.-2024.)

image

Fiat 500

Ocjena pouzdanosti: 82,1 %

Druga najniža ocjena pouzdanosti pripala je Fiatu 500 hybrid, no ni ona nije nimalo loša. Trećina prijavljenih primjeraka imala je kvarove elektronike motora i ispušnog sustava. Druga najniža ocjena pouzdanosti vrijedi samo za hibridne verzije. Troškovi popravka pokriveni su za samo dva od pet pogođenih modela. Petina vlasnika morala je platiti samo do 120 eura da bi popravili svoje Fiate, ali dvostruko više njih dobilo je račune za popravak između 600 i 900 eura. Polovica neispravnih automobila je popravljena isti dan.a ostali su se vratili na cestu za manje od tjedan dana.

1. Seat Ibiza (2017.-danas)

image

Seat Ibiza

Ivan Lacković

Ocjena pouzdanosti: 78,0 %

Najmanje pouzdan mali automobil u studiji bio je Seat Ibiza, unatoč činjenici da dijeli platformu s VW Polom koji je jedan od najpouzdanijih. Čak 57 posto vlasnika Ibize reklo je da su njihovi automobili imali kvar u prethodna 24 mjeseca, a najviše glavobolja uzrokovali su infotainment i satelitska navigacija. Dok se devet od deset automobila s greškama još uvijek moglo voziti, više od dvije petine bilo je nesposobno za vožnju i popravljano je više od tjedan dana. Više od četvrtine vlasnika moralo je platiti popravak.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
04. siječanj 2025 22:20