U današnjem svijetu ulogu luksuznog malog automobila igraju Audi Q2 i DS 3, nekada je to bio Mini Countryman, ali od travnja ove godine i novi Lexus LBX. Toyotina se podružnica za luksuzne automobile odlučila spustiti stepenicu niže od Lexusa UX – u segment B-SUV. Stoga i nosi oznaku Breaktrough Crossover ili LBX. Proboj se pritom u prvom redu odnosi na europsko tržište, na kojem godišnje planiraju prodati oko 24.000 primjeraka, što je više od polovice prošlogodišnje prodaje od tek 47.000 automobila! Publika? Mladi ljudi, pogotovo žene.
LBX je prvi Lexus koji vozi na Toyotinoj maloj platformi GA-B, kao i sestrinski Yaris Cross. Premda je to nemoguće zaključiti i nakon detaljnijeg razgledavanja. Čak su i proporcije drukčije. Premda je sa 4,19 metara samo centimetar dulji od Yarisa Cross, LBX je 6,5 centimetara širi i gotovo pet niži (1,56 metra). Dulji je i poklopac motora, kao i osovinski razmak (dva centimetra).
I dok Yaris Cross podsjeća na terence poput RAV4-a i Land Cruisera, LBX ide više u smjeru crossovera, kao što su NX ili RX. Novost je maska hladnjaka bez jasnog ruba i uski prorez između prednjih svjetala, kao i stražnja svjetla povezana svijetlećom trakom, odnosno slova umjesto zaštitnog znaka Lexusa. Izgleda privlačno, pogotovo u metalik bakrenoj, najzanimljivijoj od devet ponuđenih boja, s crnim krovom i alu naplacima od 18 cola.
Podjednako privlačna je i unutrašnjost. Udobna sjedala presvučena su najfinijom umjetnom kožom, instrumentna ploča, vrata i središnji tunel na dodir ugodnom alcantarom, a brojni detalji sjajnim klavirskim lakom. Ni traga tvrdoj plastici iz Yarisa Cross. I izrada je besprijekorna, što i ne čudi budući da LBX dolazi iz japanske Iwate.
Japanci su čak zadržali uobičajene prekidače, umjesto u posljednje vrijeme sve češćih virutalnih na središnjem zaslonu dijagonale 25 centimetara. Kad bismo baš tražili dlaku u jajetu, zamjerili bismo im samo presitne prekidače klima uređaja, kao i lošije iskorišten središnji zaslon, čija relativno siromašna grafika ne odgovara luksuznom razredu, u kojem desetljećima vladaju Audi, BMW, Mercedes... Nažalost, od toga pate svi Lexusi i Toyote.
Ne sjedi se previsoko, prostora za glave ima dovoljno i za osobe više od 190 centimetara, ali (pre)blizu postavljena sjedala otkrivaju da je riječ o gradskom automobilu, dugačkom tek 4,19 metara. Straga je prostora za koljena dovoljno samo ako sprijeda sjedi vozač niži od 185 centimetara. Inače je tijesno svima, osim djeci. Prtljažnik je sa 332 litre pristojan, pogotovo što je riječ o hibridu s baterijom u podu prtljažnika, koji se - sasvim neuobičajeno za razred - otvara na struju.
Platforma je GA-B, kao i u osvježenom Yarisu Cross. U prijevodu, 3-cilindarski 1,5-litreni atmosferski benzinac i dva elektromotora – jedan veći za pogon i jedan manji kao generator. Genijalna koncepcija kojom se Toyota služi još od vremena prvog Priusa. I tu je kraj sličnostima... Jer, 3-cilindraš je za službu u Lexusu dobio osovinu za uravnoteženje, a veći elektromotor u Lexusu razvija dodatnih 9 KS (94 KS). Sveukupno 136 KS i 185 Nm. Da bi s time mogla izaći na kraj, veća je i baterija – točno 1 kWh umjesto 0,76 kWh. I drukčija je kemija – nikal-metal-hidridna bolje podnosi brza punjenja i pražnjenja nego litij-ionska.
I to je zasad jedini pogon u novom LBX. Moguće je, doduše, doplatiti za pogon na sva četiri kotača (2000 eura), što donosi još jedan elektromotor na stražnjoj osovini (6,5 KS). Isplati li se? Itekako, jer s njim umjesto torzijske osovine straga dolaze dvostruka poprečna ramena.
Kao i svakom hibridu, najviše mu odgovara opuštena vožnja. Pogotovo u gradu, gdje se lakoćom polukružno okrene zahvaljujući krugu okretanja od 10,4 metra, a sa 4,19 metara stane na svako parkirno mjesto, čak i u najskučenijim garažama, poput zagrebačke na Langovom trgu. Hibridni se pogon sa 136 KS sasvim pristojno nosi s manje od 1,4 tone teškim japanskim crossoverom – do stotke stiže za prihvatljivih 9,8 sekundi. A kad je vožnja opuštena, često se vozite u potpunoj tišini, praćeni samo tihim zujanjem elektromotora, pa je potrošnja skromna - po gradu svega 4,5 litara, što znači da je spremnik od skromnih 36 litara dovoljan za priličnih 800 kilometara.
Još uvjerljiviji može biti na otvorenoj cesti, gdje potrošnja pada na samo 4,3 litre. Pod uvjetom, dakako, da je vožnja opuštena. A to je teško postići, jer je ovjes za japanski automobil iznenađujuće čvrst. S obzirom da nije pretjerano visok – LBX je crossover, a ne SUV – i težište je nisko, lijepo se vozi zavojima. Bez opiranja ulazi u zavoj, a pri naglom oduzimanju gasa ponekad zabaci stražnji kraj. I ne zaranja na kočenju, jer je opremljen sustavom raspodjele sile kočenja na prednju i stražnju osovinu. Japanci to zovu Vehicle Braking Posture Control.
Nebo i zemlja u odnosu na inače sasvim pristojni Yaris Cross. I neusporedivo je tiši, što nije samo posljedica dodatnog sloja zvučne izolacije s unutrašnje strane vrata, nego i u krovu i podu, a u skupljim paketima opreme isporučuju se još i akustična bočna stakla, kao i aktivno poništavanje buke (Active Noise Canceling), pa se isplati uložiti u hi-fi sa 13 zvučnika i subwooferom američkog specijalista Mark Levinson.
Straha nema ni na autocesti, pod uvjetom da vam se ne žuri i da poštujete zakonom propisanih 130 km/h. Jedino što potrošnja raste na šest do najviše sedam litara. Baterija se, naime, brzo isprazni, a nema se gdje napuniti. Posebno teško hibridnom pogonu padaju duge uzbrdice na kojima 1,5-litreni trocilindraš bez turbopunjača ispusti dušu. I to se jasno čuje u unutrašnjosti... Krajnja je brzina, također, ograničena na 170 km/h.
Japanci igraju na sigurno kad je riječ o sigurnosti, pa LBX bez obzira na opremu već iz tvornice dolazi sa svim anđelima čuvarima, kao i broj ili dva veći UX ili NX. Uključujući i prekidače umjesto uobičajenih kvaka na vratima, što sprečava putnike da otvore vrata ako postoji opasnost od naleta straga (biciklist, auto ili pješak).
Ništa lošija nije ni oprema za udobnost, jer su već u osnovnom paketu automatski mjenjač, dvozonska automatska klima, navigacija, kamera za vožnju unatrag, električno podesivi i grijani retrovizori, aluminijski naplaci od 17 cola...
Za osnovnu, ne i siromašno opremljenu verziju, Lexus traži 31.500 eura. Primjerak s testa s luksuznim paketom opreme s kojim je stigao na tržište Original Edition stajao je 38.000 eura, koliko danas stoji s vrhunskim Paketom Cool, a u ponudi su i paketi Elegant, Emotion i Relax s cijenama od 35.630, 36,660 i 37,660 eura do registracije...
Tehnički podaci
Motor hibrid(benzinski atmosferski 3 cilindra, 1490 ccm + električni sustav)
Snaga 67 kW/91 KS pri 5500 o/min
Moment 120 Nm pri 3600 o/min
Elektromotor 69 kW/94 KS, 185 Nm
Ukupno 100 kW/136 KS i 185 Nm
Baterija nikal-metal-hidridna, 1 kWh
Pogon prednji
Mjenjač bestupanjski (CVT)
Ovjes MacPherson/polukruta osovina
Kočnice ventilirani disk/disk
Gume 225/55 R18, Yokohama Advan V61
Karoserija
Dimenzije 419 x 182,5 x 156 cm
Osovinski razmak 258 cm
Prtljažnik 332/994 litre
Spremnik goriva 36 litara
Težina/nosivost 1386/369 kg
Krug okretanja10,4 metara
Okretaji upravljača2,7
Jamstvo3 godine/100.000 km
EuroNCAP5 zvjezdica
ProizvodnjaIwate, Japan
Mjerenja
Najveća brzina170 km/h
Ubrzanja
0-50 km/h3,6 sekundi
0-80 km/h6,6 sekundi
0-100 km/h9,8 sekundi
0-120 km/h14,0 sekundi
0-160 km/h33,1 sekunda
Kočenje
100-0 km/h37,8 metara
Potrošnja
Grad4,5 l/100 km
Otvorena cesta4,3 l/100 km
Autocesta6,0 l/100 km
Prosjek5,4 l/100 km
Cijena 38.000 eura
S doplatama 41.265 eura
Serijska oprema Original Edition
Automatska dovozonska klima • diodna svjetla • el. podesivi, grijani i sklopivi retrovizori • el. podizači stakala sprijeda i straga • el. podesiva i grijana prednja sjedala s memorijom • kožom presvučeni grijani upravljač i ručica mjenjača • audiosustav • ambijentalna rasvjeta • automatsko paljenje svjetala i brisača • kamera za vožnju unatrag • automatsko kočenje u nuždi • aktivni tempomat • automatsko zadržavanje voznog traka • prepoznavanje umora • zračni jastuci za koljena • akustična stakla • grijani vjetrobran • crni krov • zatamnjena stražnja stakla • kožom presvučena sjedala • aluminijski naplaci 18 cola
Doplate
kamera 360 stupnjeva • projekcija na vjetrobran (head-up) • pomoć pri parkiranju • aktivni nadzor buke • aktivna pomoć pri pretjecanju...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....