Godinu i pol nakon što je grupacija Renault objavila svoj strateški plan Renaulution za sve svoje četiri marke (Renault, Alpine, Dacia i Mobilize), rumunjski je proizvođač u izložbenim halama pariške zrakoplovne luke Le Bourget okupljenim novinarima iz cijelog svijeta na izložbi Brand Manifesto otkrio planove za budućnost Dacie.
Ne samo već viđeni novi zaštitni znak i boje, među kojima dominira maslinasto siva, nego i novi dizajnerski smjer i tehnologiju, kao i uređenja prodajnih salona koji bi rumunjsku tvrtku - od 1999. u vlasništvu grupacije Renault - trebali učiniti još privlačnijom kupcima u svijetu, a posebno u EU. Rumunji, naime, uspjeh iz B-segmenta (Sandero, Duster) u budućnosti namjeravaju ponoviti i u C-segmentu (Bigster).
Dacia, koja je u proteklih 18 godina prodala čak 7,5 milijuna automobila i danas je treći proizvođač automobila među privatnim kupcima u EU (Sandero je najprodavaniji automobil, a Duster broj jedan SUV), ostat će vjerna tradiciji. U prijevodu: nužnom, cool, robusnom, dostupnom i dobrom za okoliš. Sve spomenute vrijednosti najbolje odražava minimalistička studija off-roadera Manifesto, nazvana prema latinskoj riječi za proglas (najpoznatiji je Komunistički manifest iz 1848.).
U serijskoj proizvodnju, naravno, neće ući nikada, ali otkriva hrpu rješenja koja će u budućnosti krasiti serijska izdanja Dustera, Bigstera, Joggera, Sandera… Izrađen je, primjerice, od reciklirane plastike koja se danas koristi samo za od pogleda skrivene dijelove i čini oko 12 posto postojećeg Dustera (europski prosjek je 8 posto), ali već u bliskoj budućnosti - u kombinaciji sa svjetlucavim zrncima - koristit će se i za vidljive dijelove karoserije novog Dustera (stiže 2024.) i serijskog izdanja Bigstera (2025.), što znači da će udio reciklirane plastike narasti na čak 20 posto.
Sprijeda je samo jedno u sredinu smješteno diodno svjetlo koje se može skinuti i poslužiti kao priručna svjetiljka, a isto vrijedi i za litij-ionsku bateriju smještenu iza stražnjeg odbojnika, koja na kampiranju osigurava struju za rasvjetu, radio ili kuhala.
Na minijaturnom krovu višenamjenski nosač za prtljagu koji se lako može rastaviti i skinuti, a studija nema ni vrata, ni vjetrobran, ni prozori. Čak su i gume bez zračnice i trebale bi biti otporne na bušenje. Ravni stražnji dio studije može se korisiti i kao radna površina.
Unutrašnjost je dijelom izrađena od prirodnih materijala, kao što je pluto na upravljaču i ploči bez instrumenata (Dacia već godinama za povezivanje s automobilom nastoji iskoristiti pametne telefone svojih vlasnika, a isto vrijedi i za Manifesto). Presvlake sjedala se za par minuta skidaju i pretvaraju u vreće za spavanje, a šalice za kavu, telefoni, tableti i računala… mogu se pričvrstiti specijalnim nosačima. Čitava je unutrašnjost vodootporna i može se prati miniwashem.
O pogonu, dakako, nije bilo govora, ali prepostavljamo da je riječ o struji, premda rumunjski proizvođač puno polaže na ukapljeni naftni plin (LPG). Čak jednu od četiri lani u svijetu prodane Dacie pokreće LPG, a kao vodeća tržišta prednjače Turska, Poljska i Italija.
Ništa čudno kad se prag isplativosti dostiže već nakon prevaljenih 15.000 kilometara, a uz današnje cijene goriva svakih stotinu kilometara uštedi se 5 eura, uz doseg od 1200 kilometara i 3-godišnje jamstvo. Pogon je, dakako, na sva četiri kotača, što će nuditi i novi Duster, kao i broj veći Bigster.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....