Subaru Solterra

Pravi Subaru: Čak i kad je na struju sve karte i dalje stavlja na pogon 4x4

Japanski električni SUV iz suradnje s Toyotom, čija sva četiri kotača pokreću elektromotori od 218 KS, najbolje se osjeća u off-roadu

Solterra se od Toyote bZ4X razlikuje samo po šesterokutnoj prednjoj masci i stražnjim svjetlima kao na crossoveru XV

 Subaru

Sjećate li se Subarua R1e iz 2003.? Da, da… upravo tog minijaturnog gradskog automobila s trojim vratima, elektromotorom od 55 KS i prednjom maskom s B9 Tribece. Japanski kei car iz pera grčkog dizajnera Andreasa Zapatinasa, poznatog po Fiat Barchetti, Alfi 145 i BMW seriji 1, možda i nije bio najljepši, ali je u povijest ušao kao prvi električni automobil japanske tvrtke. Još pred dva desetljeća mogao je s jednim punjenjem baterija prevaliti za današnje pojmove skromnih 80 kilometara i dostići krajnjih 100 km/h.

Japanski specijalist za automobile s pogonom na četiri kotača – čak 98 posto od 860.000 u svijetu prodanih automobila nosilo je oznaku 4WD - sad odlazi korak dalje i predstavlja električni SUV pod nazivom Solterra, od latinskih riječi za sunce i zemlju. Drugi je to automobil iz suradnje s Toyotom, koja posjeduje 16,5 posto dionica majčinskog koncerna Fuji Heavy Industries, nakon Subarua BRZ/Toyote GT86. Toyota, čiji brat blizanac nosi teško pamtljivu oznaku bZ4X, pobrinula se za dizajn i električnu platformu (e-TGNA), dok je Subaru preuzeo pogon na sva četiri kotača i sigurnost. Oba će, dakako, silaziti s istih traka tvornice Motomachi u japanskom Aichiju, gdje se već proizvode GR Yaris i Corolla, Mirai, Lexus LC…

image

Na priličnoj udaljenosti od očiju vozača smještena je digitalna instrumentna ploča. Prednost? Oči se brže privikavaju

Subaru

Solterra i bZ4X slični su kao jaje jajetu. Ista prednja svjetla na koja se nadovezuju crni rubovi blatobrana, ista visoka bočna linija i crni pragovi što skrivaju bateriju, dva ista minijaturna krovna spojlera i položeno stražnje staklo, isti stražnji difuzor… Subaru se raspoznaje tek po šesterokutnoj prednjoj masci sa Sedam zvjezdica i stražnjim svjetlima kao na XV. Solterra je i sa svojih 4,69 metara duljine, 1,86 metara širine i 1,65 visine samo pet centimetara dulja i šira, ali zbog otpora zraka i šest niža od Forestera. No, zahvaljujući električnom pogonu međuosovinski je razmak čak 18 centimetara dulji, pa je Solterra nevjerojatno prostrana – straga opušteno sjede i viši od 194 centimetra. Tijesno, također, nije ni u prtljažniku, u koji stane 441 litra.

image

Premda teška dvije tone i od tla udaljena priličnih 21 centimetar, Solterra ni na trkaćoj stazi nije djelovala kao uljez. Prekomjerna težina osjećala se samo pri kočenju na ulasku u zavoj

Subaru

U unutrašnjosti se sve vrti oko na dodir osjetljivog središnjeg zaslona od 31 centimetra, a zatim i od očiju vozača prilično udaljene digitalne instrumentne ploče, ručica za podešavanje jačine regenerativnog kočenja na upravljaču i okruglog izbornika mjenjača, s prekidačima za podešavanje rada pogona na sva četiri kotača, brzine silaska na nizbrdicama i pomoći pri kretanju na uzbrdicama, videokamera (360 stupnjeva) i vožnje jednom papučicom (S-Pedal). Sve je, nažalost, prepuno jeftine, tvrde plastike, ali izrada je besprijekorna, kao i uvijek kad je posrijedi Subaru.

image

Čak i s cestovnim gumama Bridgestone Alenza, Solterra je briljirala na off-road poligonu staze Vairano kraj Milana. U prvom redu zahvaljujući pogonu 4x4 i trenutno raspoloživom okretnom momentu od 336 Nm

Subaru

Solterra postoji samo s pogonom na sva četiri kotača i dvama motorima od 80 kW - ukupno 160 kW, odnosno 218 KS, uz najveći okretni moment od 336 newtonmetara (bZ4X se isporučuje i s prednjim pogonom i jednim motorom od 204 KS). Elektromotori okretni moment na cestu prenose putem sva četiri kotača, a struju za rad crpe iz u pod ugrađene litij-ionske baterije od 71,4 kWh. S jednim punjenjem dvije tone težak japanski SUV prelazi 465 kilometara (WLTP), a na brzom punjaču od 150 kW (DC) napuni se s početnih 10 do 80 posto kapaciteta za manje od sata (AC punjenje 6,6 kW).

image

Unutrašnjost je nevjerojatno prostrana za 4,69 metara dug automobil. Straga opušteno sjede čak i viši od 194 centimetra. Tijesno nije ni u prtljažniku od 441 litru

Subaru

Premda po pitanju dosega i performansi nijansu zaostaje za suparnicima iz Škode (Enyaq iV), Tesle (Model Y), Volkswagena (ID.4), Solterra do stotke stiže za kratkih 6,9 sekundi i dostiže još uvijek pristojnih 160 km/h. Lijepo se, međutim, vozi, unatoč dvije tone težine i 21 centimetru udaljenosti od tla. Lako mijenja smjer i dugo ostaje neutralan, u što smo se uvjerili na testnoj stazi Vairano kraj Milana u vlasništvu naših prijašnjih partnera iz Quattroruotea. Čak je i dojam na papučici kočnice pristojan, samo bismo željeli mrvicu više osjećaja na upravljaču. Još je uvjerljivija na off-road poligonu – u prvom redu zahvaljujući pogonu na sva četiri kotača i već od gotovo nula okretaja raspoloživih 336 Nm.

Cijene još nisu poznate, ali Solterra će biti skuplja od Škode Enyaq iV i Volkswagena ID.4, a opet jeftinija od Audija Q4 Sportback ili Tesle Model Y. Negdje oko slabije opremljene Kije EV6, što će reći oko 330.000 kuna. Pritom već i osnovni paket 4E-xperience sadrži gotovo sve što možete poželjeti – od aluminijskih napalataka od 18 cola i grijanih sjedala na struju do navigacije i voženje s jednom papučicom (S-Pedal).

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. studeni 2024 11:26