OPASNI PO ŽIVOT

Sve ih je više, ali oprez: Ovakvi automobili mogu biti smrtonosna klopka pokazuje crash test

Iako proizvođači tvrde sa su ovakva vozila sigurnija od mopeda, najnoviji sigurnosni testovi su pokazali da lako mogu biti smrtonosna zamka

Ami, ilustracija

Testovi sudara nisu obavezni za lake vozila. Vozila na četiri kotača takozvane klase L6e, koja se u Hrvatskoj mogu voziti s vozačkom dozvolom za moped (kategorija AM) od 15 godina starosti, ne trebaju zračne jastuke, ABS ili ESP. Iako proizvođači tvrde sa su ovakva vozila zbog ograničenja maksimalne brzine od 45 km/h sigurna, odnosno sigurnija od mopeda, najnoviji sigurnosni testovi su pokazali da mogu biti smrtonosna zamka već i pri tako niskim brzinama. Za televizijsku emisiju "auto mobil" njemačke postaje VOX, Dekra je testirala dva takva mikro automobila u crash testu s deformabilnom pomaknutom preprekom pri brzini od 45 km/h. Rezultat je, prema tvrdnjama Dekre kobni ishod za putnike.

image

Aixam Miniauto Access

Aixam Press

Najprije su Dekra stručnjaci testirali tri metra dug i 425 kilograma težak Aixam Access. Francusko mini vozilo jedno je od najčešće prodavanih vozila u ovoj klasi, a ispod prednjeg poklopca krije dvocilindrični dizelaš najveće snage od 8 KS. Kao što je uobičajeno u drugim crash testovima, udar je izveden s 40-postotnim preklapanjem, samo ne pri 64 km/h koliko propisuje Euro NCAP, već pri maksimalnoj brzini ovih vozila od 45 km/h. U videu ispod možete vidjeti Euro NCAP test jednog ranijeg modela Aixama.

Nakon sudara putnička kabina Aixama nije se značajno deformirala, ali je interijer bio pod velikim opterećenjem. Upravljač bez zračnog jastuka pomaknuo se prema vozačevom sjedalu dok ga je lutkina glava udarila punom snagom. Prema Dekri, kratkotrajno opterećenje bilo je 120 g – 120 puta više od ubrzanja gravitacije. Ljudska glava ima masu od oko šest kilograma. Pri udarcu u volan njena težina iznosila je 720 kilograma. Zakonska granica je 80 g, no i to je već nekima opasno po život.

image

Citroen AMI

Citroen

Električni mikro-automobil iz Stellantisa koji se proizvodi kao Citroën Ami, Opel Rocks-e i Fiat Topolino također je prošao kroz crash test. Nakon udara, ekstremne sile koje djeluju na putnike jedva se mogu vidjeti izvana. Razlog tome leži u krutom okviru koji se nalazi ispod Citroën Amija, "automobila" dugačkog samo 241 cm. Iako održava putničku ćeliju pričvršćenu na nju stabilnom, ne može apsorbirati nikakvu kinetičku energiju kao što mogu klasične zone deformacije. Ekstremna energija sudara prenosi se zato na putnike preko sustava pojaseva.

Iako lutka u Citroënu Ami nije imala nikakav čvrsti kontakt glave s upravljačem, udarci su ipak bili vrlo blizu dozvoljene granice. S druge strane, vratni kralješci su zbog hiperekstenzije bili izloženi još ekstremnijim silama koje su značajno prelazile granične vrijednosti. "I u ovom slučaju, najvjerojatnije bismo imali smrtonosne ozljede stvarne osobe", rekli su stručnjaci iz Dekre.

image

Citroen Ami

Citroen

Proizvođači pokušavaju lake četverocikle ponuditi što jeftinije. Uz senzore sudara, zračne jastuke ili ABS i ESP, Ami, Rocks-e i slični automobili bili bi osjetno skuplji. Zbog proizvodnih razloga, u dizajnu Stellantisa korišteno je puno identičnih dijelova. Na primjer, dizajn i komponente karoserije su identične i sprijeda i straga.

Vido priloga u kojem su testirani ovi automobili možete pogledati na ovom linku.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
02. prosinac 2024 18:00