To je i bio jedan od razloga zašto se preselio iz središta u prigradsku četvrt grada, u jednu od zgrada novog rezidencijalnog kompleksa kakvima se uglavnom taj grad preuređuje i širi. Autor uređenja ovog stana veličine 210 kvadrata je studio Metro_POLIS, koji vode arhitekti Sotir Dhamo i Endrit Marku.
Tirana leži u velikoj dolini okruženoj impozantnim i slikovitim planinskim lancem, čiji vrh, jasno vidljiv s bilo kojeg mjesta u gradu, prelazi 1600 metara. S obje strane planine urbanu jezgru obuhvaćaju nizovi valovitih brežuljaka, prekrivenih zelenilom i s tipičnim mediteranskim ugođajem. Kompleks se nalazi na jednom od obronaka, u južnom dijelu grada, s prekrasnim pogledom na Tiranu i planine, glavni razlog zašto je vlasnik tu odabrao stanovati.
- Zgrada je već bila u poodmakloj fazi izgradnje. Dva stana smo spajali, jedan se razvijao na jednoj etaži, a drugi na dva kata. Zbog toga smo puno radili na otvaranju prostora kroz rušenje poprilično zidova i preuređenje cijelog stana. Prvo smo pokušali stvoriti percepciju otvorenog poda na prvoj razini, prostora u kojem bi se nalazili dnevni boravak stana, blagovaonica, kuhinja, radno mjesto te mala spavaća soba i wc. Kažem percepciju jer je zapravo potpuno otvoranje bilo nemoguće zbog spomenutih ograničenja zgrade - objašnjva nam Endrit Marku.
Rezanjem zidova otvorile su vizure na grad i postignuta je povezanost stana s pogledom. Druga važna intervencija je bila otvaranje stubišta koje se nalazi između nekada podijeljenih stanova. I tu su se arhitekti morali donekle prilagoditi zadanostima. Došli su s rješenjem, metalnom kubičnom i skeletnom strukturom koja okružuje stepenice. Ovaj element se ipak ne zaustavlja na stepenicama, već se organskim razvojem širi na ostale prostore stana. Prati vas od ulaznih vrata, okružuje radno mjesto, postaje knjižnica, miješa se s kaminom, a zatim se spušta do sofe koja postaje televizijski ormarić, zatim obuhvaća stubište, stvarajući manje niše za život. Ovdje se kockasta struktura razvija od uglavnom police za knjige do okvira ispunjenog zelenilom, koji obuhvaća stol za blagovanje i prostor za kuhanje. Ne staje u prizemlju, već se penje kroz prostore, nekada zatvorene zidovima, na drugi nivo, noćni dio, s još dvije spavaće sobe i kupaonicama
- Kockasta struktura ima još dublje značenje vezano uz životnu priču vlasnika. Osim knjiga i biljaka, za njega vrlo važnih, nositelj je i značajnih predmeta vezanih za njegovu prošlost: fotografija, umjetnina, suvenira, skupljenih na putovanjima...Na kraju smo ovom prostoru dali definiran interijer pomno birajući ili dizajnirajući žarišne elemente uz njega, radni stol, kamin, veliku sofu, fotelju, lampe, veće biljke, stol i kuhinjske ormariće - govori arhitekt
Stan je topao koliko to recimo skandinavski interijer to može biti, ali nikad ne evoluira u rustikalnu udobnost. Nije ni zaigran iako su arhitekti u nekim trenucima unijeli neke eklektičke ustupke. Ovaj sofisticirani stan koji je i udobno domaće mjesto ima puno kućnog zelenila.
- Relacija između vlasnika i prirode je jaka, u principu, kubična struktura u interijeru oponaša prirodni razvoj biljke penjačice, dok je okolo ispunjena pravim raslinjem. Međutim, stanu je nedostajao vanjski prostor, vrt ili balkon. Zato smo nastojali u njega unijeti što je moguće više bilja. Pokušali smo odabrati vrste koje mogu odoljeti u zatvorenom prostoru i koje se mogu lakše održavati bez instaliranja složene infrastrukture. Uz te police nalazi se puno kaktusa i sukulenata od kojih smo mnoge jednostavno donijeli iz prethodnog stana vlasnika - rako je Endrit Marku.
Raditi na ovom projektu je bilo vrlo ugodno, ostale su uspomene u kojima Sotir Dhamo, on i mlade kolege Besart i Franc, piju jutarnji espreso u dvorištu zgrade ispod stana, gledajući kako se planine mijenjaju kroz dvije sezone. Inače, studio za koji su radili u ovom projektu, MetroPOLIS, nalazi se u Tirani i dio je akademske institucije Sveučilišta POLIS. Dakle, mješavina predavača i studenata koji rade zajedno, od istraživačkih projekata i natječaja do konkretnih projekata.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....