Mala je vjerojatnost da ste ikada u životu vidjeli plavu pčelu, no one zaista postoje. Imaju dlakavi crveno-smeđi prsni koš i prelijevajuće plave pruge na sjajnom crnom trbuhu.
Spadaju u tzv. solitarne pčele, a to znači da se svaka ženka pari i zatim sama gradi usamljeno gnijezdo u plitkoj rupi u glinenom tlu. Također voli kuće od opeke i često se ukopava u mort u starim zgradama. Plave pčele često grade svoja gnijezda na istom mjestu, blizu jedna drugoj, poput susjednih kuća u selu.
Zanimljivo je da mogu izvesti posebnu vrstu oprašivanja koja se naziva „zujavo oprašivanje”. Naime, neki cvjetovi skrivaju svoj pelud unutar sićušnih kapsula. Plava pčela može uhvatiti cvijet i blago ga zatresti, uzrokujući izbacivanje peluda iz kapsule. Potom može skupljati pelud i prenositi ga s cvijeta na cvijet.
Plave pčele nisu nimalo agresivne, ali mogu blago ubosti ako ih zgrabite ili nagazite. Odrasle plave pčele obično lete samo u toplim mjesecima u godini (od listopada do travnja) i sve odrasle jedinke umiru kada počne hladno vrijeme. Tijekom zimskih mjeseci u gnijezdu spavaju mlade plave pčele, koje će tamo ostati do proljeća.
Smatralo se da te pčele posjećuju samo plave i ljubičaste cvjetove. To nije točno, ali čini se da vole lavandu i privlače ih plavi predmeti, uključujući odjeću. Žive uglavnom u Australiji i osim za lavandu, odlični su oprašivači za rajčice, patlidžan i kivi.
Jedini nedostatak im je to da ne proizvode dovoljnu količinu meda za prikupljanje i konzumaciju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....