Smokve su iznimno popularne voćke koje je jednostavno uzgajati bilo da rastu u zemlji ili u posudi. Osim toga, imaju ukusne plodove i unose mediteranski ugođaj u svaki vrt. Što se tiče njege, stabla smokve treba orezivati jednom godišnje. Odabir točnog vremena važan je za očuvanje zdravlja stabla i dobivanje velike žetve smokava svake godine.
Svake godine postoje dva sigurna vremena za obrezivanje stabala smokve, a to su krajem zime i tijekom kasnog ljeta. Tijekom zime stabla se orezuju radi oblikovanja, dok je ljeti glavni pokretač formiranje plodova za sljedeću godinu.
Orezivanje smokve u rano proljeće
Pravo vrijeme za obrezivanje stabala smokve je tijekom njihove sezone mirovanja i nakon što s ovih listopadnih stabala otpadne lišće.
Određivanje vremena rezidbe neposredno prije nego što ponovno počne rasti znači da će stablo brzo moći zacjeljivati posjekotine. To je obično oko veljače ili ožujka, ovisno o vašoj lokaciji. Orezivanje u to vrijeme pomaže u promicanju novog rasta i održavanju cjelokupnog oblika i veličine stabla.
Alternativno vrijeme za obrezivanje stabla smokve
Zimska rezidba smokve sastoji se od oblikovanja stabla i uklanjanja mrtvog, oštećenog i bolesnog drva. Osim zimske ili proljetne rezidbe, može postojati i lagana ljetna rezidba. Potiče rast novih izdanaka koji daju plodove i dovodi sunce do plodova u razvoju.
Pogrešno doba godine za obrezivanje smokava
Obrezivanje u pravo vrijeme omogućuje stablu da pravilno zacijeli i smanjuje rizik od bolesti i štetočina. Dok rezanje u krivo vrijeme može učiniti suprotno, također uzrokujući da stablo svoju energiju uloži u popravak rana umjesto da proizvodi plodove. To znači da će berba smokava biti manja nego što bi mogla biti.
Orezivanje prerano zimi, prije nego stablo potpuno usne, može dovesti do povećane osjetljivosti na niske temperature. Prekasno obrezivanje u proljeće, nakon što je počeo novi rast, može rezultirati prekomjernim protokom soka i oslabiti cjelokupnu strukturu stabla.
Smokve će ispustiti puno soka ako se orezuju tijekom ljeta, tako da svako rezanje u to vrijeme mora biti lagano. Ne samo da gubitak velike količine soka slabi stablo, već ga ostavlja osjetljivim na infekcije jer sok koji curi privlači štetnike koji mogu prenositi bolesti.
Kao i pretjerani gubitak soka, obrezivanje nakon sredine ljeta neće dati stablu dovoljno vremena da proizvede grane koje će nositi plodove za berbu sljedeće godine.
Visina stabla smokve
Smatra se da postoji preko 800 vrsta smokava. Izuzetno su prilagodljive i, osim što rastu na otvorenom do impresivnih visina, smokve su također jedna od najboljih voćki za male vrtove, i odlična voćka za uzgoj u posudama. Odrasla stabla smokve mogu narasti do 9 metara u visinu ako su prepuštena sama sebi, ali se lako mogu orezati kako bi se održala visina i oblik na podnošljivijoj veličini. Jedan primjer smokve savršene za lonce je stablo Little Miss Figgy, koje naraste na samo 2 metra, ali još uvijek može dati izvrstan urod svake godine.
Mogu li orezivati smokvu u rujnu?
Ne preporučuje se obrezivanje stabala smokve u jesen jer će stablo u to vrijeme još uvijek aktivno rasti i stoga će krvariti sok iz rana od rezidbe. Uvijek je preporučljivo pričekati dok stablo smokve ne miruje zimi ili u rano proljeće da biste obavili obrezivanje. Rezidba u rujnu učinit će stablo smokve osjetljivijom na zimsko vrijeme, budući da bilo kakav rast koji se pojavi kao rezultat rane rezidbe neće moći podnijeti hladnoću.
Ako tražite nešto malo jedinstvenije za uzgoj u kući, onda smokve mogu izvrstan odabir budući da ih možete držati kompaktne u posudi. Dajte im sunčano mjesto i smokve će sretno rasti u posudi u zatvorenom prostoru.