Bez obzira na to kako pokušavamo zaštititi svoje tijelo (odjećom i proizvodima za njegu kože), ono je redovito izloženo niskim temperaturama, vjetru, suncu i drugim utjecajima iz okoliša. Mnogi proizvodi iz trgovina dodatno isušuju kožu. Suhoća može dovesti do upaljene i ispucale kože.
Kvalitetan maslac za tijelo neophodan je za zdravu kožu i tu dolazi najbolji dio - možete ga napraviti kod kuće.
Maslac za tijelo ili losion za tijelo. Koja je razlika?
Oboje održavaju vašu kožu mekom i hidratiziranom prirodnim sastojcima, ali su vrlo različiti.
Losion obično ima veći sadržaj vode. Lakši je od maslaca za tijelo, manje je mastan i brzo se upija u kožu. Losion je emulzijska mješavina vode i ulja, savršena za one s ne tako suhom kožom.
Maslac je obično gušći i kremastiji. Maslac za tijelo je koncentriraniji od losiona, a budući da ne sadrži vodu, nije sklon razvoju mikroba i ima duži rok trajanja.
Maslac za tijelo ne može se nanositi na lice jer je naša koža lica jako osjetljiva i njegovo nanošenje može dovesti do akni ili tamne boje lica zbog prevelikog udjela masnoće i manjeg udjela vode.
Koje su prednosti domaćeg maslaca za tijelo?
Glavne prednosti domaćeg maslaca za tijelo su njegovanje i hidratacija kože. On daje dodatnu vlažnost, zaglađuje i regenerira kožu. Maslac za tijelo hrani kožu vitaminima i antioksidansima. Može smanjiti strije i ožiljke.
Ovaj jednostavan maslac za tijelo lako je napraviti kod kuće sa samo nekoliko potpuno prirodnih sastojaka. Samo otopite sastojke, dodajte eterična ulja ili ljekovito bilje, ohladite (možete smjesu staviti u hladnjak na 10-15 minuta) i umutite mikserom.
Netoksičan je i prirodan. Izrada vlastitog maslaca za tijelo omogućuje vam kontrolu onoga što je unutra. Korištenje samo prirodnih i sigurnih sastojaka važno je za održavanje zdravlja vašeg tijela i kože.
Zašto biste trebali napraviti vlastiti maslac za tijelo?
Izrada maslaca za tijelo kod kuće omogućuje vam kontrolu i prilagođavanje sastojaka, pa točno znate što se nalazi u vašem proizvodu. Ponekad je lako zaboraviti da ono što nanesete na kožu može uvelike utjecati na vaše zdravlje. Mnogi komercijalni kozmetički proizvodi obično su krcati kemikalijama i konzervansima koji su štetni.
Sastojci za maslac za tijelo
Važno je poznavati sastojke koji se koriste za formuliranje domaćih proizvoda za njegu kože i naučiti kako oni djeluju.
Shea maslac
Shea maslac izvrstan je hidratantni agens koji se topi u dodiru s kožom, štiti od gubitka vode i vanjskih vremenskih utjecaja (sunce, snijeg, kiša i vjetar) te pojačava zaštitni sloj i funkciju obnavljanja barijere kože. Hidratizira, hrani, omekšava i zaglađuje suhu, dehidriranu i oštećenu kožu.
Kakao maslac
Kakao maslac miriše poput čokolade, pa samim time umiruje, ali i djeluje kao snažan antioksidans, hidratizira i ublažava strije i ožiljke, naročito kod trudnica. Također pomaže u obnovi osjetljive kože.
Kokosova mast
Jedna od rijetkih masti koja dobro djeluje na sve tipove kože. Iako je bogata masnim kiselinama, vrlo se dobro upija u kožu i blaga je prema njoj.
Ulje jojobe
Balansira, omekšava, umiruje. Uravnotežuje proizvodnju sebuma, tako da je izvrsno za masnu kožu, akne ili osjetljivu kožu. Protuupalno je i može se koristiti za liječenje ekcema i psorijaze. Lagano je i dobro se upija.
Ulje jojobe može se zamijeniti bilo kojim nosivim uljem po vašem izboru, na primjer uljem slatkog badema, koštica breskve ili marelice. Možete koristiti jedno ulje ili mješavinu i dodati ulja poput avokadova ili suncokretova.
Eterična ulja (po izboru)
Vlastiti maslac za tijelo možete ostaviti bez mirisa ili se možete zabaviti dodajući eterična ulja i različite mirise svom receptu. Međutim, ako ćete koristiti ovaj maslac za tijelo dok ste vani, pod suncem, ne preporučuje se korištenje eteričnog ulja.
Eterično ulje lavande - lavanda je vjerojatno eterično ulje broj jedan kada je riječ o liječenju stanja kože, opeklina i posjekotina. Ima protuupalna svojstva i može pomoći u smirivanju upaljene kože. Ulje lavande sadrži antioksidanse koji pomažu u zaštiti kože od slobodnih radikala i mogu biti korisni za usporavanje starenja.
Eterično ulje ruže - budući da potencijalno vlaži kožu, eterično ulje ruže može pomoći u promicanju mladenačke ljepote uravnotežujući ton kože i održavajući njezinu elastičnost
Eterično ulje ružmarina - djeluje antibakterijski i protugljivično, pomaže u smirivanju nadražene kože, ali i intenzivno umiruje.
Nabavite 100% čista, certificirana organska (ako je moguće) eterična ulja terapeutske kvalitete. Uvijek provjerite naljepnicu za botanički naziv, dio biljke, zemlju podrijetla i rok valjanosti.
Ostala ulja za izradu maslaca za tijelo
Ulje koštica marelice - hladno prešano ulje od koštica marelice. Koža ga upija srednjom brzinom i idealno je za masažu lica i tijela.
Suncokretovo ulje - ne iritira, koža će ga lako upiti i neće začepiti pore. Bogato je oleinskom kiselinom - masnom kiselinom koja je poznata kao prirodni hidratant koji može prodrijeti duboko u kožu.
Ulje sjemenki grožđa - jedno je od najmanje masnih, laganih i brzoupijajućih ulja. Ostavlja kožu glatkom i s mat završetkom.
Maslinovo ulje - pomaže suhoj i ispucaloj koži, ima izuzetno hidratantna svojstva.
Biljke koje možete koristiti za izradu maslaca za tijelo:
- ružmarin - antioksidans, potiče prokrvljenost kože i poboljšava ten
- kadulja - pomaže kod smirivanja problematične kože lica i tijela
- menta - djeluje protuupalno, antibakterijski, antivirusno i osvježavajuće
- lavanda - djeluje umirujuće i antioksidacijski.
Recept za izradu vlastitog maslaca za tijelo s ružmarinom:
1 šalica shea maslaca
½ šalice kokosova maslaca
½ šalice suncokretova ulja
2 grančice ružmarina
Sve sastojke staviti u posudu i na pari lagano zagrijavati. Nakon što se maslac napola otopi, dodati natrgane listove ružmarina. Kuhati na pari oko dva sata. Procijediti kroz gusto sito. Prema želji dodati eterično ulje ružmarina za intenzivniji učinak. Ohladiti u hladnjaku od 15 do 20 minuta. Smjesu miješati mikserom od pet do 10 minuta, dok ne postane pjenasta. Konzistencija maslaca za tijelo uvelike ovisi o temperaturi na kojoj se nalazi. Ako je maslac za tijelo premekan kada ga mutite, pokušajte ga staviti u zamrzivač na 10 minuta i pokušajte ponovno. Ako je sobna temperatura vrlo visoka, maslac za tijelo bit će mekši i vjerojatno manje prozračan. Dobivenu smjesu staviti u željene posude i čuvati u hladnjaku.
Ovako spravljen domaći maslac za tijelo možete čuvati na sobnoj temperaturi do šest mjeseci. Najbolje ga je držati podalje od izravne sunčeve svjetlosti, topline i vlage.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....