1. Boce treba sterilizirati, a bilje dobro oprati i osušiti te pripremiti dovoljne količine maslinovog ulja i octa, najbolje jabučnog jer nema toliko intenzivan miris i okus
2. Svježe začinsko bilje od sušenog sadrži više esencijalnih ulja. Koriste se ružmarin, kadulja, majčina dušica, origano, mažuran, ali i češnjak i glavice mladog luka.
3. Kada su ulja u pitanju, stvar je ukusa. Iako se može koristiti suncokretovo i sojino ulje, bučino i maslinovo iz domaće radinosti dat će završnu notu punu okusa.
4. Bez obzira na to radi li se o ulju ili octu, boce se tekućinom pune do 2/3 jer će se dodavanjem začina razina tekućine podići do vrha.
5. Ulje je “teško” samo po sebi, zato se dobro slaže s intenzivnijim začinima poput ružmarina, kadulje i čili papričica.
6. Dodavanjem različitih začina, primjerice papra, pojačat će se završna nota prepuna okusa.
7. Metalni lijevak spriječit će da ocat poprimi miris plastike. Tekućina se ulijeva gotovo do vrha boce jer je ocat rjeđi pa će začini lakše kroz njega padati.
8. Od octa je prilikom aromatiziranja najbolje koristiti onaj jabučni jer nema jak miris ni okus. Majčina dušica, ružmarin i origano odlično se slažu s jabučnim octom.
iz doma ulje i ocat poprimit će okus za koji tjedan, a on će se pojačavati
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....