Krumpir je zasitna hrana, dostupna i pristupačna. No, to nije baš istina ako želite jesti krumpir koji dolazi s francuskog otoka Noirmoutier, zapadno od Nantesa.
Sitni žuti gomolji najskuplji su na svijetu, a cijena im se penje i do 500 eura po kilogramu. Rastu samo na otočkom tlu Biskajskog zaljeva, bogatom mineralima – na komadiću zemlje koji miriše na ocean i alge.
Bonnotte krumpir pažljivo se uzgaja i još brižljivije bere na vrhuncu zrelosti u svibnju, koji traje samo tjedan dana. Tada se od zore do zalaska sunca okupi 2500 berača kako bi brali najskuplji krumpir na svijetu. Ručno vade gomolj po gomolj kako bi zlatni krumpir zasjao na stolovima najboljih svjetskih restorana.
Odlikuje ih nježna aroma limuna, mirišu na orašaste plodove, a karakterizira ih slankasti, mineralni okus koji se dugo zadržava na nepcu. Koristi se za juhe, salate, kreme ili piree, ali bez obzira kako se koristi - najvažnije je da se ne guli kora koja čuva esenciju mora i zemlje, prenosi Hayat.
No, francuska poslastica ima ljutog protivnika. Prije nekoliko godina britanski lanac supermarketa Tesco počeo je komercijalizirati krumpir, prodajući ga ispod cijene od oko 2 eura po kilogramu. Uobičajeni rođaci francuskih plemića među gomoljima rastu preko Engleskog kanala, na britanskom teritoriju. Otok Jersey ima sličnu klimu i tlo, ali znalci tvrde da je francuski krumpir ipak ukusniji.
Otok na zapadnoj obali Francuske svoju slavu ne duguje samo krumpirima, već i lijepoj arhitekturi, desecima kilometara pješčanih plaža i mirisnim borovima.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....