Hortenzije se mogu saditi tijekom cijele godine jer se često nalaze u posudama u vrtnim centrima. Međutim, u ovom članku otkrivamo najbolje vrijeme za njihovu sadnju.
Hortenzije su prekrasne grmolike biljke poznate po svojim čipkastim cvjetovima pastelnih boja. Ove prekrasne biljke dodaju dašak boje - obično blijedoružičaste, plave, krem ili plave sjenovitim kutovima vrta.
Hortenzija, lat. Hydrangea je rod unutar kojega postoji 70-ak vrsta. Grmolika je, zeljasta biljka koja naraste do visine od 150 cm.
Latinski naziv roda "hydrangea" dolazi od grčkih riječi hydor = voda i aggeion = posuda. Sam naziv asocira na vodu pa već imenom daje naslutiti da je riječ o biljci koja voli obilno zalijevanje.
Postoji mnoštvo sorti hortenzija koje mogu varirati u veličini i boji.
Hortenzije bijele boje ne ovise o pH vrijednosti tla, uvijek su bijele!. Naime, boja cvijeta tih vrsta ne ovisi o pH vrijednosti tla.
Plave nijanse - pH 3 - 4,5 (kiselo tlo) - što je tlo kiselije, plava boja je intenzivnija.
Miješane nijanse - pH od 6,5 - 7 - prelazne nijanse, obično u fazi zakiseljavanja ili alkaliziranja tla, ovisno o dijelovima korijena koji su primili više alkalnog ili kiselog
Ružičaste nijanse - pH veći od 7 (alkalno tlo) - u većini našeg podneblja tlo je prirodno vapnenasto.
Hortenzije s ružičastim ili plavim cvjetovima vjerojatnije je da će biti plave u kiselijim tlima, dok će one u alkalnim uvjetima vjerojatno biti ružičaste.
Crvene, bijele ili zelene ostat iste boje bez obzira na pH vrijednost vašeg tla.
SADNJA HORTENZIJA
Hortenzije se mogu saditi tijekom cijele godine, no najbolje ih je saditi u proljeće ili jesen kada su vremenski uvjeti manje ekstremni. Grmolike hortenzije mogu se saditi u zemlju u bilo kojem trenutku osim kada je vrijeme izuzetno hladno ili vruće i kada je tlo pretjerano natopljeno vodom nakon jake kiše. Također, izbjegavajte saditi hortenzije u smrznutu zemlju ili kompost koji je pretjerano suh nakon razdoblja suše.
Međutim, proljeće, kada su mrazevi gotovi i tlo toplije, najbolje je vrijeme za sadnju hortenzija.
Hortenzije preferiraju ravnomjerno vlažno tlo koje je plodno u polusjenovitom položaju.
Kako biste poboljšali stanje tla, možete ukopati organski poboljšivač tla poput komposta.
Hortenzije u posudi potrebno je posaditi nešto kasnije - u travnju ili svibnju. Neke od najboljih sorti u posudama uključuju Hydrangea macrophylla i Anabelle.
Posuda mora imati dobre drenažne rupe i biti napunjena mješavinom: Naturen bio supstratom (Silk Adria) i višenamjenskim kompostom bez treseta.
Vašu hortenziju u posudi morat ćete održavati vlažnom, ali nikada ne previše zalijevati do točke kada postane natopljena vodom.
Ako previše zalijete svoju hortenziju, ona će početi venuti, a listovi mogu požutjeti i otpasti s biljke.
Svoju hortenziju možete posaditi u zemlju nakon što je bila u posudi. Opet, najbolje je to učiniti u proljeće ili jesen.
Ako planirate posaditi svoju hortenziju u zemlju u proljeće, pričekajte dok ne prođu svi mrazevi - to je obično od sredine do kraja svibnja.
Nakon što se ukorijeni, može snažno rasti i može čak prekriti cijeli zid.
Ove biljke su najprikladnije za zidove i ograde okrenute prema istoku i sjeveru, a ljeti daju prekrasne cvjetove.
Hortenzije penjačice vole sve vrste tla, ali ne vole kredaste ili vlažne uvjete. Ova biljka će također dobro rasti u hladu ili na suncu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....