pogledajte video

Ovaj čovjek na 750 kvadrata sam uzgaja svu hranu koja mu je potrebna: ne odlazi u trgovinu, a u svom vrtu radi samo jedan dan mjesečno

 /SHUTTERSTOCK

Sve je više ljudi koji se odlučuju na uzgoj svoje hrane, zgroženi onim što se nudi u trgovinama i preplašeni od svega što može biti u kupovnoj hrani.

-Domaće je uvijek domaće - naglašavaju nam naši suradnici iz sekcije vrt svaki put kad se vidimo. Istog je mišljenja i čovjek imena Alik Pelman koji uzgaja svu svoju hranu na samo 750 četvornih metara. Da bi to postigao, potrebno mu je, kaže, samo 8 sati rada mjesečno, a za većinu svojih usjeva koristi samo kišnicu.

U svijetu kojim sve više dominira industrijalizirana poljoprivreda, koncept samodostatnosti mnogima se može činiti nedostižnim. Međutim, priča o Aliku Pelmanu, stanovniku zapadne Galileje u Izraelu, nudi uvjerljiv nacrt za svakoga tko je zainteresiran za uzgoj vlastite hrane na održiv način. Alikovo putovanje, vođeno duboko ukorijenjenom željom da živi u skladu s prirodom, dovelo ga je do načina života u kojem uzgaja svu svoju hranu bez oslanjanja na supermarkete. On ima jedinstveni pristup poljoprivredi i svakodnevno javno ističe metode koje koristi za samoodrživi način života uz minimalan napor.

Alik je u ovaj pothvat ušao pažljivo pripremljen, tvrdi. Gledao je što stručnjaci rade, pomno birao kulture koje uspijevaju u podneblju u kojem je osmislio plan sadnje koji će funkcionirati.

- Ima tjedana i tjedana kada ne radim ništa u vrtu osim što berem hranu koja je spremna za berbu. Ostatak vremena provodim radeći puno radno vrijeme za tvrtku u kojoj inače radim, kao akademik - otkriva Alik.

Objašnjava da je to moguće na ovaj način jer se drži određenih metoda koje uvijek uspijevaju.

Alik tvrdi da mu je bilo važno da zasadi neke žitarice, određene vrste povrća, voća i neke namirnice koje daju ulje kako bi imao sve što mu je potrebno za preživljavanje. Sve što uzgoji osuši, ukiseli ili jednostavno spremi za kasnije. Alik također ima pčele i tako proizvodi med, ali tajna njegovog uspjeha je u tome što razumije prirodu i biljke. Poznaje biljke koje hranu čine slanom, one koje je čine slatkom i one koje je čine kaloričnom. U skladu s tim on sije hranu.

-Važno je reći da ja nikada ne plijevim i ne okopavam vrt već puštam travu da raste jer se tako čuva vlaga u tlu - objasnio je.

Alikova farma, kako smo već rekli, prostire se na otprilike 750 četvornih metara, gdje uzgaja razne usjeve, uključujući pšenicu, fava grah i povrće. Ključ njegovog uspjeha, tvrdi, leži u pažljivom planiranju i učinkovitom korištenju prostora. Pšenica i grah, koji zajedno zauzimaju oko 550 četvornih metara, uzgajaju se bez ikakvog navodnjavanja, oslanjajući se isključivo na kišu. Preostalih 150 četvornih metara prostire se povrtnjak koji je potrebno malo navodnjavati.

Alikov izbor usjeva je sve samo ne nasumičan. On slijedi formulu koja se koristi stoljećima diljem svijeta: kombinacija žitarica, mahunarki i biljaka za proizvodnju ulja. Ova formula, koja se neovisno razvila u različitim kulturama, osigurava uravnoteženu prehranu bogatu ugljikohidratima, bjelančevinama i mastima. Na primjer, Alik u svom vrtu uzgaja pšenicu za žitarice, fava grah za proteine ​​i masline za ulje.

Ljepota ovog pristupa leži u njegovoj jednostavnosti i učinkovitosti. Žitarice i mahunarke, poput pšenice i graha, osnovne su namirnice koje se mogu čuvati dulje vrijeme. Također ih je lako održavati, a fava grah čak obogaćuje tlo dušikom, što ih čini izvrsnim usjevom za rotaciju sa žitaricama.

Uz vrt koji pruža osnovne namirnice, Alik ima pristup raznim receptima koji se prenose generacijama. Pšenica se, na primjer, može koristiti na više načina - kuhana kakva jest, samljevena u brašno ili pretvorena u griz. Fava grah, s druge strane, može se kuhati, napraviti falafel ili koristiti u varivima. Ovi jednostavni sastojci čine osnovu prehrane koja je i održiva i hranjiva.

Ono što je izvanredno je malo održavanja potrebno za upravljanje ovim vrtom. Alik provodi samo jedan dan mjesečno brinući se za svoje usjeve, što mu omogućuje da se usredotoči na svoj stalni posao kao akademik. Ostatak vremena vrt se uglavnom brine sam za sebe, a Alik jednostavno bere hranu po potrebi.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
24. prosinac 2024 09:53