Što konkretno podrazumijeva ‘kaotično vrtlarstvo‘ ovisi o tome koga pitate, ali svaka je definicija inspirirana neukrotivim rastom prirode i daškom pobune protiv kontrole i urednosti tradicionalne hortikulture. Sve u svemu, to je dobrodošao pomak prema prirodnijem stilu vrtlarstva: ekološki prihvatljiv pristup koji ima na umu divlje životinje i neformalni, neobuzdani izgled sela koji je stvoren nekontroliranim širenjem i miješanjem biljaka.
Uz to, kaos vrtlarstvo jednostavna je metoda bez puno muke za iskorištavanje preostalih sjemenki koju svatko može isprobati. Umjesto da sadite sjeme u ravnim redovima ili pomno planiranim krajolicima, pomiješate sve svoje stare sjemenke iz prethodnih sezona, posadite ih i vidite što raste.
Za razliku od usporedne sadnje, u kojoj se određene kulture sade jedna blizu druge kako bi se pospješio bolji rast, kaos vrtlarstvo je potpuno neplanirano. Osim što vam pomaže u radu sa zalihama sjemena, ovaj vrtlarski trend unosi uzbuđenje, iznenađenje i, dobro, kaos u vaš vrt.
Što je zapravo kaos vrtlarstvo?
Stručnjaci za vrtlarstvo, knjige i upute na pakiranjima sjemena obično potiču uzgajivače da sade sjeme za svaki usjev zajedno, s određenim razmakom između sadnji. Ta pravila postoje s razlogom; sadnjom sjemena u jednolike redove s pravilnim razmakom stvaraju se uvjeti za optimalan rast. Kaos u vrtlarstvu je bacanje pravila kroz prozor.
Zamislite kaos u vrtlarstvu kao eksperiment s niskim ulozima koji vam također pomaže očistiti svoju kolekciju starih, zaostalih sjemenki iz prošlih sezona. Neke sjemenke možda uopće neće proklijati, dok druge koje ste kupili prije mnogo godina mogu uspjeti. Bilo kako bilo, rezultat je iznenađujući, poučan, pa čak i lijep. Proces je također oslobađajući, pogotovo ako niste tip uzgajivača koji teži da vaš vrt izgleda savršeno.
Kako zasaditi kaotičan vrt
Ako imate višak prostora u svom dvorištu ili povrtnjaku—ili čak veliku žardinjeru—možete zasaditi vlastiti vrt kaosa. Evo nekoliko osnovnih smjernica koje će vam pomoći da započnete.
Skupite svoje sjeme
Izvucite svoju kolekciju sjemenskih paketa iz prethodnih sezona, uključujući sve besplatne stvari koje nikad niste upotrijebili. Povrće, bilje, cvijeće i jednogodišnje voće. Čak i ako je vašim sjemenkama istekao rok za sadnju, postoji šansa da će vas iznenaditi, a to je dio zabave.
U ovom trenutku, možda ćete htjeti razvrstati svoje sjemenke po veličini. Ispraznite veće sjemenke poput krastavaca, graha i graška zajedno u jednu posudu, a manje sjemenke poput mrkve, cikle i zelene salate u drugu. Ako prvo posadite veće sjemenke, možete postići bolje rezultate.
Budući da vjerojatno imate posla sa sjemenjem od prije najmanje nekoliko godina, možete pomoći klijanju prethodnim namakanjem sjemena. Jednostavno dodajte toplu vodu da pokrije sjemenke u svakoj posudi i ostavite ih da se namaču preko noći. Sljedećeg jutra procijedite svoje sjemenke i dobro ih osušite na papirnatim ručnicima ili čistom ručniku za suđe, i dalje odvajajući velike i male sjemenke. Pomiješajte nekoliko šaka svježe, suhe zemlje u svaku zdjelu kako bi sjeme lakše nasumično rasulo.
Pripremite tlo
Upamtite, ovo je kaos u vrtlarstvu, pa možete biti lijeni ili izbirljivi koliko god želite u načinu na koji to radite. Preokrenite tlo kao što biste inače radili prije sadnje ili grabljama samo zagrebite gornjih nekoliko centimetara kako biste ga orahlili. Druga metoda je da sipate nekoliko centimetara komposta preko postojećeg tla bez obrade i u njega posadite svoj vrt kaosa.
Ne morate saditi svoj vrt kaosa u zemlju. Uzdignuta gredica, velika posuda za biljke ili kutija za sadnju, ili čak rezervoar za vodu ili dječji bazen s drenažnim rupama na dnu mogu poslužiti kao spremnik za vaš vrt kaosa.
Posadite svoje sjeme
Najprije počnite s velikim sjemenkama poput sjemenki lubenice. Posipajte šake velike mješavine sjemena ravnomjerno po tlu. Kada velike sjemenke nestanu, dodajte zemlje ili kompost preko tog sloja.
Zatim pospite mješavinu sitnog sjemena po tlu. Pokrijte to još jednim tankim slojem zemlje za posude ili komposta.
Trebate li njegovati vrt kaosa - ili ne
Kada je riječ o ovom tipu vrtlarenja budite što slobodniji ili praktični koliko želite. Neki kaos vrtlari radije puštaju prirodu da ide svojim tijekom, čekajući kišu umjesto da redovito zalijevaju i dopuštaju korovu koji nikne da učini svoje.
Druga je mogućnost njegovati svoj kaotični vrt kao što biste radili s ostatkom svog vrta, pazeći da sadnice dobiju dovoljno vode, čupajući korov i postavljajući rešetke ili podržavajući veće biljke koje mogu zasjeniti druge. Na vama je!
Pogledajte što raste
Sada slijedi zabavni dio: vidjeti što će se pojaviti u vašem vrtu kaosa. Možda će se suncokreti koje ste posadili prije mnogo godina dobro pokazati ili će dinje koje ste spasili od naslijeđa prije dvije sezone sve proklijati. Možda neće ništa, i to je u redu! Cijela poanta kaotičnog vrta je pomoći vam da prigrlite priliku i prepustite se savršenstvu. Bez obzira na to što izraste, malo ste se zabavili i napravili malo mjesta u svojoj zalihi sjemenja za sljedeću godinu.
Trebate li posaditi vrt kaosa?
Ako važete prednosti i mane kaotičnog vrta, uzmite u obzir sljedeće:
Ako sadite vrt kaosa, morate biti spremni na iznenađenja i potpunu nepredvidivost, jer ne znate što će rasti u vašem vrtu. Ako obično računate na određeno povrće za svakodnevnu pripremu hrane ili jedva čekate domaće rajčice u kolovozu, kaos vrtlarstvo možda nije najbolja opcija za vas.
U idealnom slučaju, trebali biste imati rezervni dio u svom dvorištu ili povrtnjaku koji nudi puno sunca, a to je ono što je potrebno većini jestivih i ukrasnih biljaka koje se uzgajaju u kaotičnom vrtu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....