Voćke koje brzo rastu ispunjavaju vaš vrt prekrasnim, snježnim cvjetovima koji osiguravaju hranu za divlje životinje (kao što su pčele) u proljeće. I nema potrebe čekati godine i godine da biste uživali u njima. Povrh toga, branje voća s vlastitih stabala nije samo užitak, već se može pohvaliti i boljim okusom i hranjivim tvarima od proizvoda kupljenih u trgovini.
Posadite voćke na snažnoj podlozi koja brzo daje veličinu ili kupite gotova stabla jabuke za spektakularne plodove bez čekanja. Uskoro možete napuniti zdjelu s voćem vlastitim ukusnim šljivama, kruškama, trešnjama i s još mnogo toga. To su najbolje brzorastuće voćke, smatraju stručnjaci.
NAJBOLJE BRZORASTUĆE VOĆKE
1. Espalier jabuka je stablo jabuke obučeno u elegantan niz horizontalnih slojeva, obično uz zid. Espalieri izgledaju sofisticirano i lijepo, a – još bolje – mogu se kupiti gotove, kako bi brže dostigle veličinu. Jabuka espalier također jedno od najboljih brzorastućih stabala.
2. Stabla šljive ne samo da imaju ukusne plodove, već proizvode i proljetni cvijet koji lijepo izgleda i pomaže divljim životinjama. Šljive su voćke koje najbrže rastu, ali snaga ovisi o podlozi stabla. Posadite stabla s golim korijenom (između studenoga i ožujka) i dobro zalijte stabla u prvoj sezoni kako biste potaknuli korijenje da se uhvati. Posadite na zaštićenom suncu, nakon što set ukopali organske tvari u zemlju.
3. Patuljaste breskve izvrstan su dodatak vrtu. Njihovo rano proljetno ružičasto cvjetanje je prekrasno, plodovi su ukusni i relativno brzo počinju rađati. Patuljaste breskve (Prunus persica) izvrsne su za uzgoj u posudama. Sorte (kao što je ‘Bonanza‘) daju prekrasan ružičasti cvat u rano proljeće i sočan plod u kasno ljeto.
4. Azijska kruška (Pyrus pyrifolia) izgleda kao križanac jabuke i kruške, s plodovima u obliku jabuke s kruškolikom kožicom, hrskave je teksture jabuke i sočnog mesa. U proljeće proizvodi bijeli cvijet koji hrani pčele. Azijska kruška je za svakog tko ima mali voćnjak. Daje mnogo ukusnih plodova u ranoj fazi razvoja.
5. Stabla citrusa imaju ljupke, sjajne zimzelene listove, atraktivan oblik i, naravno, plodove aromatičnog okusa. U hladnim umjerenim krajevima mogu se uzgajati u posudama koje se ljeti postavljaju na terasu i prezimljuju u stakleniku. Većina ovih voćaka se nalazi prvenstveno u područjima s toplom klimom, osim što tamo bolje uspijevaju odlično se uklapaju i u dizajn manjih vrtova. Brzo postaju naglasak u krajoliku, a ujedno daju plodove.
6. U proljeće su stabla trešnje obložena dlakavim cvijetom koji osigurava hranu za oprašivače i uljepšava vrt. Možete kupiti stabla trešnje (Prunus avium) za jelo ili višnje (Prunus cerasus) za kuhanje, kao i ukrasne cvjetnice koje ne daju plodove. Prunus avium je nagrađivana sorta za jelo koja daje slatke tamnocrvene ili crne plodove krajem srpnja.
7. Stabla kruške Espalier stvaraju elegantan, formalni vrt koji pruža proljetni cvat, voće i fantastičnu strukturu zimi. Za nove espalier kruške, osigurajte dovoljno potpore za biljku dok raste. Stavite je na zid okrenut prema zapadu ili jugu.
8. Primjerak jabuke je nedvojbeno vrhunsko vrtno drvo. Jabuka tvori karakterističan oblik i pravi vam društvo tijekom cijele godine: nakon šarmantnog proljetnog cvijeta koji hrani pčele, daje lisnatu ljetnu hladovinu, ukusan plod, a potom i dobru zimsku strukturu. Jabuke su prekrasne kad cvatu. Ako vam prostor dopušta, postavite stablo jabuke u sredinu otvorenog prostora kako biste ga mogli obilaziti sa svih strana – to znači da ima mjesta i za orezivanje gdje je potrebno, branje plodova, a kad latice padaju, eto prekrasnog cvjetnog tepiha ispod.