Otvorili su showroom u zagrebačkoj Dubravi, u kojem održavaju i grupne radionice.
Približava se rođendan vašeg supruga, majke, kolege s posla, kume... ali nemate ideju što pokloniti? Umjesto očekivanog klasičnog buketa ili sobne biljke, zašto ih ne biste obradovali terarijem? Ove male džungle u staklenkama posljednjih su godina apsolutni hit. Razloga je nekoliko: jedinstven su i unikatan poklon, napravljen da traje dug period i da mami osmjeh na lice svakog ljubitelja bilja, pa čak i onog kojem bilje ne uspijeva. Baš kao i Ivani Budak, laborantici po struci, koja je sa suprugom Krešimirom, stolarom i dizajnerom namještaja, prije dvije godine pokrenula brend Čudesna šuma by Budi green, koji oduševljava ponudom bogato aranžiranih, ručno rađenih i unikatnih terarija.
- Poklanjanjem terarija poklanjate jedan cijeli mali svijet. Terariji nisu preparirani i umjetni, nego rastu, mijenjaju izgled, u njima niču nove biljčice... Mogu biti samoodrživi i trajati godinama uz minimalnu njegu i, puno važnije, adekvatan položaj u prostoru. Zalijevaju se dva do tri puta godišnje i to isključivo destiliranom vodom, a povremeno ih se treba i “pošišati” - kaže Ivana.
Prisjeća se i kako je sve krenulo.
- Nemam “zeleni palac” i bilje mi nikad nije uspijevalo. No, kad smo suprug i ja preuređivali kuću, bila mi je nekako presterilna te sam se na poslu požalila da nemam ništa “zeleno”. Šefica mi je tad poklonila terarij koji je sama izradila uz komentar “to ti sigurno neće uvenuti”. Tu sam se zaljubila, terarij me podsjećao na laboratorij, staklene posude, eksperiment, prirodu... I stvarno nije uvenuo. No, kad je došlo vrijeme za presadnju, nastala je panika. I tu sam zapravo imala prvi doticaj s izradom terarija. Tad je sve krenulo, jedan terarij za drugim, treći, peti... bila sam “zaražena” - smije se, dodajući kako se i suprug sa svojom strukom ubrzo pronašao u cijeloj priči.
Od početne znatiželje preko hobija razvili su obiteljski biznis s četvero zaposlenih i novootvorenim studijom-showroomom u Dubravi, u kojem održavaju i grupne radionice izrade terarija.
Svaki je terarij, ističe Ivana, drugačiji. Naglasak njihovog brenda je, kaže, na kvaliteti i bogatom aranžiranju, biljke niti materijali nisu budžetirani, a upravo se po tome razlikuju od drugih.
- Kad započnem s izradom terarija, nikad ne znam kako će finalno izgledati, jednostavno pustim mašti na volju. Sama izrada vrlo je opuštajuća, uživam i u iznenađenim licima klijenata s kojima ostajemo u kontaktu. Znaju nam se povratno javiti da im je niknula gljiva, što je znak zdravog sustava... - kaže.
Sav materijal, dodaje, uvoze: jastučastu mahovinu i bilje nabavljaju od nizozemskih proizvođača, staklo iz poljske tvornice recikliranog stakla, a od kamena preferiraju kvalitetne vrste poput Dragon Stone, Maple Leaf, Seiryu Stone...
- Nabava materijala u početku je predstavljala veliku prepreku jer ga na hrvatskom tržištu nema, što nas je dovelo do istraživanja i edukativne suradnje s teraristima iz inozemstva, a posljedično i do odlične suradnje s kolegama iz Hrvatske, primjerice s brendom Walden plants iz Zagreba, Terrajungle iz Dubrovnika i Zen garden iz Splita. U Hrvatskoj je mala zajednica terarista, zajedno si pomažemo i surađujemo, zdrava smo konkurencija - kaže Ivana.
S vremenom su se počeli baviti i stabiliziranim zelenim zidovima od mahovine, a nude i korporativne poklone, zahvalnice za vjenčanja... Terarije nude kao gotove proizvode, a putem webshopa uskoro će biti dostupan i repromaterijal za izradu terarija, bilje, pokoji model staklenki, alati za održavanje... Po narudžbi, pak, izrađuju veće sustave terarija s lampama, koji imaju ulogu rasvjetnih tijela, a u planu je i “green table” - staklena kutija u obliku stolića s posađenim terarijem za poslovne prostore.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....