POSTOJI RAZLOG

Što se događa kad zalijevate svoj vrt, a krastavci su gorki, rajčica ne dozrijeva, a ostalo povrće je zakržljalo?

 /SHUTTERSTOCK

Toplinski val koji traje već nekoliko dana nije problematičan samo za ljude, nego će se značajno odraziti na sve biljne kulture. Na žalost, omiljeno povrće poput rajčica, krastavaca, paprika, tikvica, patlidžane će ga osjetiti najviše. Temperatura od 35°C i više utječu na različite aspekte rasta i razvoja biljaka, uključujući razvoj plodova, oprašivanje, okus i drugo, piše Agroklub.

Iako je rajčica porijeklom iz južnih krajeva i voli toplinu, pri ovako visokim temperaturama se događa da je rajčica dobila crvenkastu nijansu, ali nikako da dozre. To znači da je zaustavljena proizvodnja etilena, hormona koji potiče dozrijevanje ovoga povrća.

Visoke temperature mogu omesti i transport šećera i drugih hranjivih tvari iz lišća u plodove, što je ključno za pravilno dozrijevanje. Kod ovakvih vremenskih prilika dolazi do smanjene učinkovitost oprašivanja i zametanja plodova. Pelud postaje sterilan ili manje vitalan, što smanjuje broj uspješnih oplodnji. Iako otpornija na sušu od drugih povrtnih vrsta, dugotrajan nedostatak vlage uzrokuje stres što utječe na cjelokupno zdravlje biljke i sposobnost fotosinteze.

Prema informacijama na stranici Agrokluba krastavci u ovakvim uvjetima mogu razviti gorak okus, kako zbog toplinskog stresa, tako i zbog povećane proizvodnje kemijskog spoja kukurbitacina. Plodovi mogu biti deformirani, a oprašivanje može izostati jer je pri ovakvom vremenu smanjena i aktivnost oprašivača.

Pored ovoga, tikvice, posebno vrlo mlade, osjetljive su na ožegotine. Obje vrste zahtijevaju puno vode za rast i razvoj pa ako nisu redovito zalijevani, brzo može doći do uvenuća i propadanja.

Paprika je još jedna vrsta koja zahtijeva više vode, za nju se kaže da voli imati glavu u suncu, a noge u vodi. U slučaju da izostane vlage, njezini plodovi će biti manje mesnati, imat će gorkast okus i općenito će biti slabije razvijeni te skloniji vršnoj truleži.

Agroklub savjetuje da svojim biljkama možete pomoći tako da ih redovito i obilno zalijevate, a pritom se držite pravila. Malčirajte tlo oko njih, kako bi što duže zadržali vlagu. Pomozite im s pomoću biostimulatora koje možete kupiti gotove (najčešće na bazi algi, ima ih u većim trgovačkim centrima) ili napravite sami. Ako je moguće, napravite im sjenu s pomoću mreže ili agrotekstila, a u plastenicima osigurajte adekvatnu ventilaciju.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
21. kolovoz 2024 12:49