čudotvorna!

Svi misle da je ova biljka običan korov, a ona je pravo blago: pomaže kod anemije i respiratornih problema, a ublažava bolesti kože i ubode insekata

 BASIEB/GETTY IMAGES

Uz potoke i rijeke, na zapuštenim zemljištima i u vrtovima od lipnja do listopada raste i cvjeta ljekovito mirisno i gorko Božje drvo ili Ailanthus altissima.

Drvenasta stabljika, ukrašena tankim, uskim perasto razdijeljenim listovima i sitnim cvjetićima u obliku cvata, može doseći visinu i do 1 m. Protrljani među prstima, listovi ove trajnice oslobađaju miris koji podsjeća na mješavinu limuna i pelina. Često se koristi umjesto pelina, jer je manje gorka i ugodnog je mirisa. Sadrži eterična ulja, tanin, alkaloid abrotin, gorke tvari.

Potječe iz srednje Azije, presnoi Espreso. Cvjetovi su blijedožuti i okruglog oblika. Stablo je uspravno. U narodnoj medicini pripravci od božjeg stabla upotrebljavali su se kod probavnih smetnji i upala sluznice crijeva, kod upala i infekcija. Osim toga, ubrzava izlučivanje znoja i mokraće. Pomaže i kod anemije, kašlja, nedostatka apetita i proljeva. Također se koristi za pokrivanje u slučaju udaraca i ozeblina. S božjeg stabla dobivala se žuta boja za bojanje vune, a tjerala uspješno i moljce.

Čaj i tinktura preporučuju se protiv akutnih upala crijeva, za poticanje apetita, za regulaciju zatvora, kod groznice, žutice i drugih bolesti jetre i bubrega, kao dobar diuretik. Narodna medicina ističe da sastojak abrotin snižava temperaturu, pa se čaj koristi i kod respiratornih tegoba, katara bronha i pluća, astme, tuberkuloze. Za bronhitis i kašalj učinkovitiji je čaj s medom. Regulira i menstrualne probleme, bilo da se radi o pojačanom ili smanjenom krvarenju.

image
WATCHA/GETTY IMAGES

Mazanjem i utrljavanjem čisti kožu i pomaže kod mnogih kožnih bolesti kao i kod uboda insekata. Biljne kupke s grančicama božjeg drveta opuštaju tijelo i smiruju živce, pa se posebno preporučuju kod psihičkih bolesti. Čaj ima i sedativno djelovanje.

Sok od usitnjene biljke primijenjen u obliku paste pomaže kod grčeva tetiva i dijelova ekstremiteta i pojave čvorova na tim mjestima. Narodni iscjelitelji kažu da treba biti uporan u nanošenju i utrljavanju zgnječene biljke na mjesta zahvaćena promjenom. Iz svježe biljke može se iscijediti samo sok i koristiti u iste svrhe.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
13. prosinac 2024 18:07