Uređivanje je bilo dugotrajno i postupno zbog osobnog angažmana vlasnika, što se odnosi na ozelenjivanje vrta i sadnju biljaka, ali i građevinske radove.
Ispred ulaza u kuću na Zelenom brijegu u Sisku nalazi se predvrt kojim dominira crvenocvjetni glog što zasjenjuje kamenom popločen mali rondel s klupicom za odmor. Stigli smo k obitelji Manojlović, u posjet čuvenom vrtu za koji smo doznali prije godinu dana. Divna okućnica, kojoj smo se radovali, prostire se na 500 četvornih metara, od toga je najveći dio glavni vrt u kojem se najviše boravi, potom predvrt i povrtnjak te krovni vrt.
Na prvi je dojam jasno da se o svemu ovom brine profesionalac. Vlasnik Siniša Manojlović diplomirani je inženjer šumarstva i voditelj odjela za izgradnju i održavanje vrtova tvrtke Horting/Werft.
No vratimo se pred ulaz u kuću i na rondel s klupicom. Do rondela vodi šljunčana staza koja dijeli predvrt na strogi formalistički dio s geometrijskim oblicima kugli grmova šimšira i kaline, stožaca i polukugli tisa i dio s razigranim valovima hortenzija s kremastobijelim velikim cvjetnim pomponima.
Iza kuće je boravišni dio vrta, tzv. dnevna soba na otvorenom. Intima ovog prostora ostvarena je živicama tise i lovorvišnje prema susjedstvu, a visokom živicom graba vrt je odijeljen od povrtnjaka. U vrtu nalazimo veliko stablo judića te nekoliko stablašica merala, crvene javore te američki i kineski drijen.
U hladu Judina drva pozicionirana je glavna terasa od prirodnog kamena - veliki rondel, a koja služi za obiteljsko druženje i objedovanje vikendom.
Posebni šarm vrtu daje raskoš boja crvenih, plavih i ljubičastih hortenzija u terakota teglama. Ista paleta boja pojavljuje se i u parternom dijelu ispunjenom različitim cvjetnim vrstama trajnica.
- Ublažavanje ovih jarkih boja postiže se sadnjom raznolikih vrsta ukrasnih trava na osunčanom dijelu, dok u sjenovitim dijelovima vrta prevladavaju hoste sa svojim dominantnim listovima u svim nijansama zelene i plavozelene - objašnjava nam gospodin Siniša.
Iza vrta se drvenim stubama dolazi na manju terasu, koja je u neposrednoj blizini kuhinje, a služi za jutarnju meditaciju i opuštanje uz prvu kavu. S terase se pruža pogled kako na boravišni dio vrta, tako i na krovni vrt prošaran mnogim vrstama sukulenata otpornim na sušu, kao što su žednjaci, čuvarkuće, karanfilići.
- Jedini dio vrta u potpunosti izvan moje nadležnosti je povrtnjak - kaže uz osmijeh.
To je prostor na kojem njegova supruga ekološki uzgaja povrće, najviše rajčicu, zatim salatu, blitvu, špinat, ali i bobičasto voće - kupine i maline.
S izgradnjom vrta započeli su prije više od dvadeset godina, a dovršen je tek prije pet godina.
- Razlog ovako dugotrajnog i postupnog uređivanja vrta proizlazi iz činjenice da se vrt izgrađivao u osobnom angažmanu, a koji se ne odnosi samo na ozelenjivanje vrta i sadnju biljaka, već i na sve građevinske radove, od iskopa zemlje na površinama predviđenim za izvedbu budućih staza i rondela, navoz tucanika za tampon zone do nabavljanja potrebnog prirodnog kamena za popločavanje porfira, granita, mramora i izvedbe samog popločavanja - objašnjava Siniša Manojlović.
Vrt je prilično zahtjevan za održavanje, budući da ima dosta živice i grmova koji zahtijevaju često orezivanje radi zadržavanja postojećih formi i oblika. Naime, jedna od ideja pri stvaranju ovog vrta bila je pokušati izvesti i pokazati nešto drugačiji i zahtjevniji vrt od kod nas uobičajenog klasičnog vrta s “engleskim” travnjakom i živicom od tuje.
- Osim toga, sam vrt je imao i edukativnu ulogu, u kojoj sam se mogao obučavati i usavršavati u izvedbi orezivanja specifičnih formi, u stvaranju kompozicija trajnica koje se nadopunjuju, ali i kontrastiraju svojim oblicima listova, koloritom, vremenom cvatnje, kao i potragom odgovarajućeg staništa za biljke - kaže Siniša te dodaje da se u vrtu još uvijek i eksperimentira unošenjem novih biljnih vrsta, promatranjem i praćenjem njihova razvoja.
Iza njega je 25 godina rada u tvrtki Horting/Werft, koja je projektirala i izvela neke od najljepših vrtova, a dodatna radost bavljenja ovim poslom ostvarena je, kaže, nezaboravnim radnim mjestima koja su se protezala od Rovinja do Dubrovnika.
- Kada dođete na gradilište, obično zateknete gotovu kuću i ogoljeli, od građevinskih radova devastirani, okoliš. Ako nakon nekoliko tjedana intenzivnih radova možete pogledati novostvoreni vrt i pomisliti: ‘Wow!’, znači da ste uspjeli. U tome je sva ljepota ovog posla! - ističe Siniša Manojlović.
Razgovaramo za kraj o klimatskim promjenama u kojima živimo posljednjih godina i kako to utječe na biljke.
- Nažalost, bojim se da ćemo u vremenima koja slijede biti prisiljeni zanemariti estetski aspekt vrta i fokusirati se na njegovu čistu funkcionalnost, u kojoj dominiraju stabla sa što manje travnjaka, tlopokrivača i trajnica koji zahtijevaju intenzivno zalijevanje i njegu. Postojanje klimatskih promjena i sve većih temperaturnih ekstrema zahtijeva neprekidno promatranje i brigu za biljke. Posljednjih godina ovakvi nepovoljni toplinski uvjeti sve više iscrpljuju biljke, te su sve manje fiziološki otporne i lakše podliježu bolestima. Pored toga, i štetnika je sve više... - zaključuje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....