Lijepo razgranato stablo, prepuno velikih ružičasto-bijelih cvjetova, dojmljiv je prizor vrijedan tisuću instagramskih fotografija. U svom kratkom razdoblju cvatnje od samo tri do četiri tjedna cvjetni buket magnolije glavna je senzacija velikih parkova, kao i malih privatnih vrtova ako im je omogućeno dovoljno prostora da dođu do izražaja. Stablo magnolije možda na prvi pogled djeluje zahtjevno za uzgajanje, no zapravo je riječ o vrlo prilagodljivoj biljci koja se s klimatskim promjenama susreće od davnina.
SIMBOL ŽENSKE ENERGIJE
Za Kineze je magnolija simbol ženstvenosti, čistoće, ljepote i iskrenosti te često simbolizira yin energiju odnosno ženski aspekt života. Ljepota njezine rascvjetane krošnje motiv je koji se često pojavljuje u kineskoj i japanskoj umjetnosti te je nezamjenjiv element krajobrazne arhitekture carskih vrtova i okolice hramova. Ime je dobila po francuskom botaničaru Pierreu Magnolu, a danas se uzgaja oko 80 vrsta, različitih oblika i veličine krošnje te boje i oblika cvijeća.
VELIKO STABLO ZA MALE VRTOVE
Magnolija će do punog izražaja doći ako se posadi u velikim parkovima na otvorenom prostoru, ali to ne znači da ju je nemoguće uzgajati u malim vrtovima. Trik je u tome da se drvo od početka orezuje kako bi se dimenzije biljke prilagodile prostoru u kojem se uzgaja. Ako želimo punu raskoš cvjetova, posadit ćemo je na osunčanoj lokaciji, no uspijevat će i u laganoj sjeni. Magnoliju je poželjno zaštititi od jačih vjetrova, a u hladnijim područjima dobro ih je posaditi tako da imaju zaštitu kućnog zida.
ŠUMSKA BILJKA
Magnolije su šumske biljke koje vole svježe šumske terene. Traže duboko tlo koje dobro čuva vlagu, a najpogodnije je tresetno, humusno i blago kiselo. Iako bolje uspijevaju na blago kiselom tlu, neke vrste uspijevaju i na vapnenim tlima. U tom su slučaju listovi malo slabije obojeni. Iako traži puno sunca, magnolija uspijeva i u laganoj sjeni.
Međutim, treba je smjestiti na mjesto zaštićeno od vjetrova. U hladnijim područjima preporučujem da ih sadite tako da imaju zaštitu kućnog zida, ali pripazite da imaju dovoljno prostora. Iako se najčešće sade u proljeće, još nije kasno da ih razmnožite. Razmnažaju se na vrlo specifičan način, takozvanim položenicama ili povaljenicama ili, pak, reznicama stabljike u kolovozu i rujnu.
Evo kako to možete učiniti.
RAZMNOŽAVANJE MAGNOLIJA
Magnolije se razmnožavanju na vrlo specifičan način, takozvanim položenicama ili povaljenicama ili, pak, reznicama stabljike u kolovozu i rujnu.
POTREBAN MATERIJAL
- Stablo magnolije
- škare
- štihača
- štap za poravnanje biljke (najbolje bambusov zato što je lagan i izdržljiv)
- čvrsta žica
- mješavina (pola zemlja za cvijeće, pola pijesak)
- nožić
- špaga
- voda za zalijevanje
1. Odaberite granu koja se može savinuti do tla. Najčešće su to dugačke, bočne grane.
2. Štihačom iskopajte jamu dubine i širine oko 30 centimetara.
3. Na dno iskopane jame stavite mješavinu zemlje i pijeska.
4. Uklonite suvišno lišće s odabrane grane pa je savinite i polegnite u mješavinu zemlje, a zatim je učvrstite žicom koju ste savinuli u luk - rašlje.
5. Dodajte ostatak mješavine tako da prekrijete mjesto na kojem ste učvrstili žicu tako da se ne vidi, pa pažljivo ugazite okolo kako biste dodatno sve učvrstili. Pažljivo zabodite štap u tlo pokraj položenice te je učvrstite špagom tako da izravnate granu.
6. Mjesto gdje je položenica obilno zalijte. Nakon otprilike godinu dana, sljedeće jeseni, vaša grana magnolije razvit će dovoljan korijenov sustav da bude spremna za vađenje i sadnju kao samostalna biljka. Tako je velika vjerojatnost da će mlado stablo imati cvat već prve godine nakon samostalne sadnje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....