vaša zelena oaza

Vječno pitanje: treba li vrt zalijevati ujutro ili navečer? Ovo savjetuju stručnjaci, a otkrili su još neke važne trikove

 /SHUTTERSTOCK

Kada je najbolje zalijevati vaš vrt - ujutro ili navečer? Postoji li dobar tajming tj. najbolji tajming koji će nas dovesti do rezultata koje želimo? Vrtlarski stručnjaci oko ove teme imaju podijeljena mišljenja, a ekipa N1 Slovenije razgovarala je sa stručnjakinjom za uzgoj povrća koji kaže kako je samo jedan točan odgovor na ovo pitanje.

- Nema svađe i ne radi se o tome da svaki vrtlar ima svoj put." Svakako je bolje vrt zalijevati ujutro nego navečer - objašnjava za N1 Slovenija Miša Pušenjak, stručnjakinja za povrtlarstvo i poljoprivredu s Kmetijsko-šumarskog zavoda u Mariboru.

- Ujutro se tlo ohladi, a i voda (ako se drži u posudama), što znači manji šok za tlo i za biljke - tvrdi. Dodaje i kako je jutarnje navodnjavanje puno učinkovitije jer biljka upija hranjive tvari iz tla od jutra do podneva (moramo voditi računa o suncu, a ne o vremenu na satu) i sintetizira ih poslijepodne.

Pušenjak napominje kako je važno imati na umu da biljke ni pod razno ne smijemo zalijevati danju, čak i ako nam se čini da su uvenule.

-Ako ih u to vrijeme namačete ili zalijevate hladnom vodom, to može biti pogubno, a lišće ćete opeći ako ih prskate hladnom vodom po vrućem danu - kaže M. Pušenjak i dodaje da su vlažne biljke osjetljivije na bolesti i štetočine.

Ova stručnjakinja za uzgoj povrća otkriva i da je navodnjavanje kapanjem puno bolja opcija za biljke nego zalijevanje kantom za zalijevanje.

- Ako ćemo biljke zalijevati navečer, vodu moramo temperirati - savjetuje stručnjakinja i nastavlja da ako imamo bunar ili drugi izvor hladne vode, preko dana ga ostavimo u prikladnoj posudi (najbolje bijeloj da se ne grije) u hladu, nikako na suncu.

- Voda ne smije biti ni topla ni vruća, ali ne smije biti ni hladna, negdje između 20 i 30 stupnjeva - kaže Pušenjak i upozorava da se ne smije zaboraviti crijevo u kojem se voda može jako zagrijati. Polijevanje ovom vrućom vodom uništilo bi naše napore.

Prije večernjeg zalijevanja moramo pričekati da biljke "dođu k sebi".

- Nemojte ih zalijevati rano navečer, ali svakako pričekajte da temperatura padne ispod 30 stupnjeva, odnosno za vrijeme toplinskog vala to može biti tek iza 22 ili 23 sata - upozorava.

Biljke koje se nikako ne smiju zalijevati po lišću su plodne biljke - rajčica, paprika, patlidžan, krastavci, bundeve, tikvice... No za salatu i kupusnjače, ako su velike vrućine, Pušenjak čak savjetuje da ih zalijevate i po lišću. Ujutro - jer će ohladiti biljku. - Međutim, pazite da kapljice ne budu preguste - dodaje.

I za kraj, M. Pušenjak je odgovorila na vječno pitanje - koliko vode treba biljkama?

- Posebno za početnike dobar je trik da malo prekopaju lopatom da vide koliko je duboko voda došla nakon zalijevanja - savjetuje i kaže da će se mnogi iznenaditi koliko se vode potroši za vrućih dana.

Pušenjak također ukazuje na nužnost malčiranja - voda jako isparava iz gole zemlje. Pokrijemo li ih, primjerice, travom ili slamom, prema riječima Miše Pušenjak, uštedimo pola vode, a malč štiti biljke od prevelikih promjena temperature.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
23. prosinac 2024 16:51